Po rinkimų: Ukrainoje verslininkai tikisi stabilios valiutos ir skaidrumo

Publikuota: 2014-05-28
Atnaujinta 2015-06-01 13:14
svg svg
Nuotrauka: Vincent Mundy („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Išrinktąjį prezidentą Petro Porošenką mūsų šalies verslininkai, dirbantys Ukrainoje, sieja su stabilumu ir europietiškomis vertybėmis. Tikimasi, kad naujajam šalies vadovui pavyks sustabdyti valiutos nuvertėjimą, stabilizuoti padėtį šalyje, pažaboti korupciją, išsikerojusią valstybinėse įstaigose.

Su neramumų krečiamoje šalyje dirbančiais Lietuvos verslininkais nuolat bendraujantis Rimantas Šegžda, Komercijos atašė Ukrainoje, sako, kad dabar visų nuotaikos pakilios. Tikimasi, kad išrinkus prezidentą verslo sąlygos gerės, institucijose bus mažiau intrigų ir nesutarimų.„Rytus ir Vakarus apjungiantis lyderis. Įtakingas, buvęs ir prie barikadų, nekaltinamas banditizmu ar machinacijomis kaip kai kurie kiti, savo verslą puikiai sustygavęs, pats nukentėjęs nuo buvusių valdžios jėgų. Juo pasitiki, jo klauso“, – naująjį Ukrainos prezidentą apibūdina p. Šegžda.Pirmiausia verslininkai, anot pašnekovo, tikisi tvarkos ir ramybės šalyje, alinamoje neramumų. Suformavus Vyriausybę turėtų būti pakeitimų visose valstybinėse institucijose. Labiausiai jų laukiama kontrolės ir priežiūros įstaigose, kuriose iki šiol dirba senosios Vyriausybės paskirti asmenys. Viliamasi, kad mažės ir biurokratizmo.„Čia sakoma, kad įmonę įkurti galima per 3 dienas, tačiau praktiškai tai neįmanoma. Gauti PVM mokėtojo kodą, atidaryti sąskaitą banke su visais identifikavimo kodais, atlikti kitus formalumus pavyks greičiausiai per mėnesį“, – skaičiuoja p. Šegžda.Jam teko girdėti, kad, ko gero, bus peržiūrimi ir mokesčiai, kurie pastaruoju metu keitėsi ne kartą. Bendra informacija apie mokesčius Ukrainoje pateikiama ČIA. Labai tikėtina, kad bus padidinta minimalioji alga, šiuo metu siekianti vos 1.100 grivinų.

Neramina pinganti grivina

Gediminas Čeika, Alytaus šaldytuvų ir šaldiklių gamybos AB „Snaigė“ generalinis direktorius, džiaugiasi įvykusiais prezidento rinkimais Ukrainoje, nes, kaip pats pažymi, verslo rezultatai stipriai priklauso nuo politikos.„Prognozavau, kad prezidentu bus išrinktas Petras Porošenka. Geresnio kandidato šiandien jie negalėtų sugalvoti savo šaliai. Tikiuosi, kad jis sugebės dirbti visą savo kadenciją ir padės Ukrainai išbristi iš netvarkos, kuri yra šiuo metu ir kuri buvo dar prieš neramumus“, – sako p. Čeika.Anot jo, korupcija Ukrainoje – itin didelė ir tai juntama bendraujant su daugelio lygių valstybinių organizacijų ir įstaigų atstovais.Šiuo metu p. Čeikai didžiausią nerimą kelia nestabili Ukrainos nacionalinė valiuta. Grivina jau nuvertėjo ir tai didina veiklos riziką „Snaigės“ partneriams.„Darbas su vietos partneriais buvo sudėtingas, padėjome jiems įvertinti jų poreikius, kad ateityje nekiltų didesnių problemų. Dabar blogų klientų neturime, nuostolių neprognozuojame“, – pasakoja p. Čeika.Produkcijos kainų Ukrainos rinkai „Snaigė“ nesumažino, nes, anot įmonės vadovo, tokių galimybių nėra. Tačiau tenka taikytis su kuklesne pardavimų apimtimi. Pavyzdžiui, anksčiau vasarą per mėnesį Ukrainoje būdavo parduodama po 12.000 šaldytuvų, o dabar – perpus mažiau.„Snaigė“ Ukrainoje savo struktūros neturi, dirba su partneriais, kurie turi savo įmones, todėl mokesčių klausimas lietuviams nėra aktualus. 2013 m. bendrovė Ukrainoje pardavė produkcijos už 56,3 mln. Lt, 30% mažiau nei 2012 m., kai ši suma siekė 73,1 mln. Lt.

Tikisi europietiškų vertybių

Remigijus Baltrušaitis, pramonės ir energetikos projektus įgyvendinančios AB „Axis Industries“ generalinis direktorius, šiuo metu Ukrainoje plėtojantis 3 mln. EUR vertės projektus Kijevo šilumos ūkyje, viliasi, kad naujasis šalies vadovas padės stabilizuoti padėtį šalyje.„Būtų gerai, jeigu pasibaigtų kariniai veiksmai. Tikiuosi, kiekvieną dieną jų bus mažiau. Tačiau labai sunku įvertinti, ko galima tikėtis, ar bus geriau, ar blogiau. Bet kuriuo atveju – tautos pasirinkimas yra teigiamas dalykas, turėtų padėti stabilizuoti padėtį“, – lūkesčiais dalijasi p. Baltrušaitis.Ponas Porošenka yra proeuropietiškas vadovas, todėl galima tikėtis daugiau europietiškų vertybių tame krašte, mano pašnekovas.„Pinigų devalvacija turi lemiamos įtakos mūsų veiklai, esame eksportuojanti pusė, mūsų sąnaudos patiriamos eurais, išlieka rizika. Tikiuosi, kad Ukraina suvaldys situaciją, o finansinis stabilumas padės sustiprinti jų piniginį vienetą“, – kalba p. Baltrušaitis.Jeigu situacija Ukrainoje stabilizuosis, „Axis Industries“, šioje šalyje dirbanti 7 metus, svarstys galimybę perkelti dalį gamybos į Ukrainą. Praėjusiais metais bendrovė Ukrainoje įsteigė savo filialą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Milžiniška ir atvira

45,4 mln. gyventojų turinti Ukraina Lietuvos įmonėms pirmiausia įdomi kaip eksporto rinka. Statistikos departamento duomenimis, 2013 m. čia eksportuota prekių už 2,9 mlrd. Lt. Importo apimtis pernai sudarė 764,8 mln. Lt.„Tokių didelių ir draugiškų rinkų aplink nėra daug. Kai kurioms įmonėms tikrai sunkiau dirbti Lenkijoje ar Vakarų Europos šalyse. Čia visi vertina mūsų produktus, visur mus priima maloniai, ukrainiečiai apie lietuvius yra geros nuomonės“, – pastebi p. Šegžda.Jis džiaugiasi, kad per neramumus nė viena lietuvių įmonė nenutraukė veiklos Ukrainoje. Dauguma, kaip pastebi pašnekovas, tikisi, kad šaliai pavyks suvaldyti krizę.„Visiems rekomenduoju čia investuoti, nes esu įsitikinęs, kad sąlygos tik gerės“, – sako p. Šegžda.Pastaruoju metu jis daug bendrauja su konsultacinėmis bendrovėmis, kurios nori žengti į Ukrainos rinką. Konsultantai įsitikinę, kad šią šalį pasieks ES lėšos, reikės rengti projektus.Neseniai Ukrainoje savo produktus pristatė „Audimas“, dizainerė Julija Žilėnienė-Janus.

Nestabili bankų sistema

Pradedančius dirbti Ukrainoje p. Šegžda perspėja dėl nestabilios bankų sistemos. Daugelis kredito įstaigų čia – vietos oligarchų arba rusiško kapitalo. Lietuviams ambasada rekomenduoja naudotis „ProCredit Bank“, į kurį yra investavęs Europos plėtros ir rekonstrukcijos bankas, paslaugomis. Tarp patikimų minimas ir „Raiffeisen Bank“.„Su bankais čia dar bus problemų. Kai kurie tikrai jungsis“, – prognozuoja p. Šegžda.Ponas Baltrušaitis sako, kad Ukrainoje patikimų bankų nėra, o visi darbai vykdomi tik gavus avansinius mokėjimus.„Vietinių kreditavimo galimybių ten neieškome, bet ir galimybės, ko gero, būtų labai ribotos“, – sako p. Baltrušaitis.O štai „Snaigė“, kaip pažymi p. Čeika, Ukrainos bankuose sąskaitų neturi – partneriai visus mokėjimus daro į Lietuvos bankų sąskaitas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku