Devynios Lietuvos prezidento kadencijos

Publikuota: 2014-05-28
Atnaujinta 2015-06-01 13:00
„Verslo žinios“

Sekmadienį išsirinkome Dalią Grybauskaitę, ji vadovaus Lietuvai dešimtąją Lietuvos prezidento kadenciją, kuri prasidės liepos mėnesį ir truks penkerius metus. Iki šiol buvusias devynias kadencijas prie Lietuvos valstybės vairo stovėjo septyni politikai, kiekvienas iš jų paliko pėdsaką Lietuvos istorijoje, dažniausiai – ryškų, nors kartais – tragišką. VŽ primena, kokį vaidmenį Lietuvos prezidentai atliko jiems skirtu laikotarpiu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Antanas Smetona (1874–1944)

Lietuvos prezidentas 1919 04 04–1920 06 19.Teisininkas. Prezidentu tapo Lietuvos Valstybės Tarybai įsteigus Prezidento instituciją ir balsavus už jo paskyrimą.Valdė itin sunkiu Lietuvai laikotarpiu – vyko kovos su išorės priešais dėl nepriklausomybės išsaugojimo.Reikšmingas laimėjimas vidaus politikoje – Rinkimų įstatymo priėmimas, kuris leido 1920 m. balandžio mėn. surengti pirmuosius nepriklausomoje Lietuvoje rinkimus ir išrinkti Steigiamąjį Seimą. 

Aleksandras Stulginskis (1885–1969)

Lietuvos prezidentas 1920 06 19–1926 06 07.Agronomas. Atstovavo Lietuvos krikščionių demokratų partijai ir Lietuvos ūkininkų sąjungai. Daug prisidėjo prie parlamentarizmo ir demokratijos stiprinimo Lietuvoje.Jam vadovaujant, Lietuva buvo pripažinta ir užmezgė diplomatinius santykius su didžiosiomis Vakarų valstybėmis, buvo prijungta Klaipėda, padėti Lietuvos ūkinio gyvenimo pagrindai, įvestas litas, priimti žemės reformos ir kiti svarbūs įstatymai.

 Kazys Grinius (1866–1950)Lietuvos prezidentas 1926 06 07–1926 12 17.Gydytojas. Atstovavo Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungai. Liberalių pažiūrų prezidentas.Kartu su Seimu pradėjo įgyvendinti demokratines reformas: panaikino karo padėtį, cenzūrą, paskelbė politinę amnestiją, leista aktyviau reikštis tautinėms mažumoms.Valstybės administracijoje ėmėsi taupymo priemonių.Užsienio politikos srityje buvo pasirašyta nepuolimo sutartis su Sovietų Sąjunga.

Antanas Smetona (1874–1944)

Lietuvos prezidentas 1926 12 19–1940 06 15.Stiprios diktatūrinės, vieno asmens valdžios šalininkas. Įvedė nuosaikų autoritarinį prezidentinį režimą, sugrąžino karo padėtį, įvedė cenzūrą. Jo valdymo metu visa valdžia atiteko vienai partijai – tautininkams, Seimo įtaka buvo nedidelė, prezidentas iš esmės pats priimdavo Vyriausybės siūlomus įstatymus.Užsienio politikoje laviravo tarp didžiųjų valstybių interesų, priešinosi Lenkijos politikai.

Algirdas Mykolas Brazauskas (1932–2010)

Lietuvos prezidentas (1993 02 25–1998 02 25).Inžinierius. Dar sovietiniais laikais padarė nomenklatūrinę partinę karjerą. Lietuvos komunistų partijos, Lietuvos demokratinės darbo partijos, Lietuvos socialdemokratų partijos narys ir lyderis.Iš naujo formavo prezidento instituciją ir jos santykius su Seimu bei Vyriausybe.Jo prezidentavimo laikotarpiu buvo įvestas litas, imtasi ekonomikos stabilizavimo priemonių ir ekonominių reformų, vyko intensyvus privatizavimas.Susidurta su problemomis bankų sektoriuje – 1995 m. pabaigoje kilo pirmoji didelė bankų krizė. Lietuvos vardu pateikė prašymus įstoti į Europos Sąjungą ir NATO, pasirašė valstybinės sienos ir geros kaimynystės sutartis su visomis šalimis kaimynėmis.

Valdas Adamkus (g. 1926 m.)

Lietuvos prezidentas (1998 02 26–2003 02 26).Aplinkosaugininkas. Nepartinis. Bandė demonstruoti politinę iniciatyvą, tai sukėlė įvairių politinių nesutarimų bendraujant su dešiniųjų dominuojamu Seimu ir su dešiniosiomis vyriausybėmis.Nesėkmingai inicijavo „Naujosios politikos“ koaliciją po 2000 m. Seimo rinkimų – koalicija žlugo per pusmetį.Su kairiaisiais, po to perėmusiais valdžią, susiklostė dalykiški ir ramūs santykiai.Kadencijos metu sulaukta pakvietimo Lietuvai įstoti į ES ir NATO. Teko spręsti ekonomines problemas, kilusias dėl Rusijos krizės. Privatizuota Mažeikių naftos perdirbimo įmonė.

Rolandas Paksas (g. 1956 m.)

Lietuvos prezidentas (2003 02 26–2004 04 06), nušalintas apkaltos proceso tvarka.Inžinierius-pilotas. Lietuvos liberalų demokratų partijos, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas ir lyderis.Jam prezidentaujant, įvyko sėkmingas referendumas dėl narystės ES, pasirašyta Stojimo sutartis, Lietuva priimta į NATO.Bandyta stiprinti ekonominius ir politinius ryšius su Rusija.Bet didesnių laimėjimų nebūta – jau po pusmečio nuo inauguracijos kilo vadinamasis prezidentinis skandalas, kuris galų gale baigėsi apkalta ir nušalinimu nuo pareigų.

Valdas Adamkus (g. 1926 m.)

Lietuvos prezidentas (2004 07 12–2009 07 11).Per antrąją kadenciją, kuri prasidėjo po pirmalaikių rinkimų, tęsė dalykiškus politinius santykius su Seime susiformavusia valdančiąja dauguma, nors būta nesutarimų dėl teisėsaugos akiratyje atsiradusios Darbo partijos dalyvavimo valdžioje.2004 m. aktyviai tarpininkavo suvaldant Ukrainos valdžios krizę, palaikė ES Rytų partnerystės iniciatyvą. Lietuva tuo metu nesėkmingai mėgino įvesti eurą, o 2008 m. pabaigoje patyrė stiprią ekonominę krizę.

Dalia Grybauskaitė (g. 1956 m.)

Lietuvos prezidentė (2009 07 12 – iki dabar, kadencija baigsis 2014 07 11).Ekonomistė. Nepartinė. Vienintelė prezidentė, perrinkta iš eilės antrajai kadencijai.Susiklostė dalykiški ir supratingi santykiai su dešiniųjų valdančiąja koalicija bei jos Vyriausybe, nes teko imtis daugelio nepopuliarių priemonių kovojant su viena didžiausių istorijoje ekonominių krizių.Imtasi priemonių stiprinant energetinį šalies saugumą.Pastangas, nukreiptas prieš „Gazprom“ dominavimą ES dujų rinkoje, vainikavo suskystintųjų gamtinių dujų terminalo statybos ir nauja sutartis su „Gazprom“. Lietuvai tenka atlaikyti iššūkius dėl tarptautinės įtampos, aštrėjant Rusijos ir Ukrainos konfliktui.Apžvalga publikuota dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku