Lenkijos augimui grėsmę kelia konfliktas Rytuose

Publikuota: 2014-05-25
Atnaujinta 2015-06-01 13:08
Nuotrauka: John Guillemin („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Lietuvos eksportas į Lenkiją pirmąjį metų ketvirtį ūgtelėjo 11,7% – ši kaimynė yra ketvirta didžiausia Lietuvos eksporto rinka. Lenkijos ekonomika pirmąjį ketvirtį demonstruoja sparčiausią augimą per dvejus metus, tačiau optimizmą gali apnuodyti situacija Rusijoje ir Ukrainoje.

Centrinio statistikos biuro Varšuvoje duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lenkijos ekonomika ūgtelėjo 3,3%, palyginti su tuo pačiu metu pernai, ir 2,7%, palyginti su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu.Anot naujienų agentūros „Bloomberg“, nuo liepos šalyje laikosi rekordiškai žema skolinimosi kaina ir žadama, kad bazinės palūkanos normos tokio lygio išliks bent iki trečiojo ketvirčio pradžios – taip siekiama paskatinti vartojimą ir investicijas.„Verslo investicijos ir vidaus vartojimas buvo pagrindiniai ekonominio augimo varikliai“, – Adamą Antoniaką, „Bank Pekao SA“ ekonomistą, cituoja naujienų agentūra „Bloomberg“. Naujausioje Europos Komisijos ekonominėje prognozėje, kuri paskelbta gegužės pradžioje, numatomas 3,2% Lenkijos BVP augimas šiemet ir 3,4% kitąmet.Anot Komisijos, viena vertus, zloto nuvertėjimas didins eksportą ir gerins užsienio prekybos balansą. Kita vertus, įtampa Ukrainoje gali mažinti Lenkijos ekonomikos aktyvumą.

Nerimo signalai

Lenkijos centrinis bankas prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet augs 3,6%, o eksportas turėtų šoktelėti 6%. Tačiau valdantieji nebėra tikri, ar tokios prognozės išsipildys.„Viskas priklauso nuo to, kaip reikalai klostysis Rytuose“, – Januszą Piechocinskį, Lenkijos ekonomikos ministrą, cituoja „The Economist“.Maždaug penktadalis Lenkijos eksporto tenka Rusijai ir Ukrainai, nuo prekybos su šiomis Rytų partnerėmis priklauso tūkstančių darbo vietų likimas Lenkijoje. Be to, šalis nemenkai priklausoma nuo rusų naftos bei dujų.Užsienio ekonomistai teigia, kad pirmojo ketvirčio statistikoje dar neatsispindi, kokį poveikį Lenkijos ekonomikai daro užsitęsęs Ukrainos ir Rusijos konfliktas. Tačiau jau yra signalų, kad Lenkijos ūkio augimas šiemet ir kitąmet bus kuklesnis nei prognozuota.„Markit“ instituto skaičiuojamo pirkimo vadybininkų indekso (PMI) įvertis parodė, kad verslo nuotaikos Lenkijoje šį balandį smuko į 9 mėnesių žemumas. Europos Komisijos duomenimis, krito ir vartotojų pasitikėjimas.„Bloomberg“ rašo, kad dešimtmetį augęs eksportas į Rytų rinkas šių metų pradžioje smuko – 7,3% į Rusiją ir 6,3% į Ukrainą.Lenkijos ekonomistai taip pat baiminasi, kad už tarptautinės bendruomenės sankcijas Rusija gali keršyti blokuodama maisto produktų importą iš Lenkijos arba keldama gamtinių dujų kainą. Kita vertus, eksporto į Rusiją mažėjimas nėra katastrofa, nes Rusijai ir Ukrainai tenka dešimtadalis viso eksporto.„Kur kas labiau kelia nerimą, kad Lenkijos įmonės ir vartotojai gali gerokai apkarpyti išlaidas, motyvuodami nestabilia geopolitine padėtimi regione. Tai reikštų lėtesnę eksporto dinamiką, mažesnį vartojimą ir investicijas“, – „Credit Agricile“ ekonomistus cituoja „Bloomberg“.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku