Euroskeptikų Lietuvoje niekas neatstovaus

Publikuota: 2014-05-25
Atnaujinta 2015-06-01 12:54
svg svg
Nuotrauka: Jock Fistick („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Apklausos rodo, kad Lietuvoje Europos Parlamento (EP) rinkimuose mandatus pasidalys tradicinės parlamentinės partijos. Radikalai ir euroskeptikai vargu ar turės tokį pasisekimą, kaip kitose Europos Sąjungos šalyse.

„Priklausome Europos liberalų ir demokratų aljansui, tad remiame jo keliamą to belgo sunkiai ištariama pavarde kandidatūrą“, – VŽ sakė Vydas Gedvilas, Darbo partijos kandidatas į europarlamentarus.Rinkimų favoritų Lietuvoje nusiteikimas patvirtina, europarlamentarų iš Lietuvos balsus Europos Komisijos prezidento rinkimuose dalysis euroentuziastai – vokietis Martinas Schulzas, Jeanas Claude'as Junckeras iš Liuksemburgo ir belgas Guy Verhofstadtas.VŽ jau ne kartą rašė, ekspertai prognozuoja, kad 11 Lietuvai tenkančių europarlamentarų mandatų pasidalys 4–6 partijos. Spėjama, kad rinkimų rezultatai priklausys ir nuo rinkėjų aktyvumo, kuris šįkart dėl tuo pačiu metu vyksiančio antrojo prezidento rinkimų turo žada būti didesnis nei prieš penkerius metus.Su socialdemokratų, konservatorių ir liberalų remiamais kandidatais viskas aišku, nes šios partijos jau seniai tai deklaravo. Valdančioji Socialdemokratų partija remia p. Schulzą, opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – p. Junckerą, Liberalų sąjūdis – p. Verhofstadtą. Šį kandidatą remia ir valdančiajai daugumai Lietuvoje priklausanti Darbo partija.

Nestandartinis p. Paksas

„Situacija Lietuvoje yra kiek kitokia nei daugelyje ES valstybių. Mes tikriausiai neturėsime tokio radikalų, nacionalistų ir euroskeptikų pasisekimo, koks turbūt laukia Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Austrijoje ir kai kuriose kitose šalyse“, – VŽ komentavo politologas Ramūnas Vilpišauskas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius.Anot jo, iš tų partijų, kurios gali realiai tikėtis gauti EP narių mandatų Lietuvoje, bene euroskeptiškiausia laikytina partija „Tvarka ir teisingumas“ (TT).„Užsienio specialistai, vertinantys situaciją Lietuvoje prieš EP rinkimus, atkreipia dėmesį, kad bene vienintelė Lietuvoje euroskeptiška partija, kuri gali tikėtis mandatų EP, yra TT. Drauge pabrėžiama, kad ši partija priklauso dabartinei kairiajai valdančiajai koalicijai Lietuvoje“, – teigė p. Vilpišauskas.TT lyderis Rolandas Paksas patvirtino, kad partija neturi aiškios nuostatos dėl kandidato į EK prezidentus.„Pažįstu ir gerbiu abu didžiuosius kandidatus – ir p. Schulzą, ir p. Junckerą. Manau, kad iš jų ir rinksimės, kai pateksime į EP. Bet tai darysime jau po rinkimų, kai prasidės Europos Komisijos vadovo derinimo procedūra“, – VŽ teigė jis.Kita vertus, p. Paksas pripažino, kad nė vienas iš šių dviejų kandidatų neatitinka „Tvarkos ir teisingumo“ požiūrio į ES ateitį: „Jie abu yra federalistai. O mes pasisakome už kuo didesnį nacionalinį prioritetą prieš bendruosius ES reikalus. Tad rinkdamiesi, kurį kandidatą paremti, atkreipsime dėmesį pirmiausia į jo požiūrį į nacionalinius dalykus.“

Netinka niekas

Ant ribos kovoje dėl vieno EP mandato esanti Lietuvos lenkų rinkimų akcija arba neparlamentinė Valstiečių ir žaliųjų sąjunga neturi favoritų EK prezidento rinkimuose.„Mums iš esmės nelabai tinka nė vienas iš esamų kandidatų. Todėl galbūt neremsime nė vieno arba pasiūlysime ieškoti kokios nors kompromisinės figūros. Tokių kaip mes partijų naujame EP gali būti labai nemažai – gal net koks trečdalis. O tai jau didelė jėga, su kuria reikės skaitytis“, – VŽ sakė irgi prie euroskeptikų priskiriamos Lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis.„Mes neremiame Europos žaliųjų, nors pagal savo partijos pavadinimą lyg ir turėtume būti priskiriami prie jų. Mums nepriimtinas jų požiūris į šeimos vertybes. Toks įspūdis, kad Europos žalieji dabar kur kas labiau gina visokių seksualinių mažumų teises nei žaliąsias idėjas“, – piktinosi Ramūnas Karbauskis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.Jis VŽ teigė, kad jeigu bent vienas šios partijos atstovas pateks į EP, jis bandys ten šlietis prie dešiniųjų aljanso ir EK prezidento rinkimuose parems p. Junckerą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Bent kartą karys

Tai, kad Lietuvoje bus išrinkta tik 11 EP narių iš 751, pasak partijų atstovų, nereiškia, kad lietuviškas balsas bus labai silpnas ar išvis nereikšmingas.„Kategoriškai su tuo nesutinku. EP ir vienas gali būti karys, jeigu priklausai didelei ir įtakingai frakcijai, jeigu aktyviai dirbi ir sugebi suburti bendraminčių svarbiems klausimams spręsti“, – VŽ sakė į EP kandidatuojanti socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė.Ponas Vilpišauskas sutinka, kad ir 11 Lietuvos balsų kitąkart gali lemti svarius sprendimus: „Nors taip bus, matyt, nedažnai, vis dėlto gali atsitikti ir taip, kad tie keli ar keliolika balsų iš beveik 800 bus lemiami.“„Visoje Europoje EP rinkimų populiarumas mažėja, nes žmonėms jie neįdomūs. Mat EP yra laikomas didžiule politine sanatorija, tolima nuo nacionalinių problemų, neturinčia esmingesnės tiesioginės įtakos nacionalinei vykdomajai valdžiai. Taigi, ir Lietuvoje EP rinkimai yra labiau partijų populiarumo pasitikrinimas prieš artėjančius savivaldos ir Seimo rinkimus“, – sakė politologas Mažvydas Jastramskis.Anot jo, jeigu nevyktų antrasis turas, EP rinkimų aktyvumas tikriausiai būtų toks pats mažas, kaip ir 2009 m.,, – suktųsi apie 20%. Dabar galima tikėtis, kad bus dvigubai didesnis.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku