ES Rusijai paruošė sankcijų meniu iš trijų patiekalų

Publikuota: 2014-05-24
Atnaujinta 2015-06-01 13:12
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Europos Sąjungos vadovai kitą savaitę diskutuos apie konkrečias priemones – nuo ikrų iki naftos ir dujų draudimų, kurias taikys Rusijai, jei Ukrainos prezidento rinkimuose šį savaitgalį nebus sudarytos tinkamos demokratinės sąlygos.

Dviejų puslapių dokumente, kurį cituoja „Reuters“, numatomi trys skirtingi scenarijai – žemo, vidutinio ir aukšto intensyvumo. Praėjusį mėnesį dokumentas keliavo po valstybes nares ir dabar bus pagrindas diskusijai viršūnių susitikime antradienį, gegužės 27 d.

Degtinė, anglys ir dujos

Pagal pirmąjį, žemo intensyvumo, scenarijų, ES uždraustų iš Rusijos importuoti prabangos prekes, tokias kaip deimantai, brangieji metalai, kailiai, degtinė ir ikrai. Taip pat būtų uždrausta į Rusiją eksportuoti trąšas, chemines medžiagas, padangas ir laivus, nors dalys plieno ir branduolinei pramonei nepatektų į šį sąrašą. Planuojami ir ginklų prekybos – tiek importo, tiek eksporto – draudimai.Viduriniame scenarijuje nurodomi prekybos ir investicijų, susijusių su finansų sektoriumi, draudimai, laisvo kapitalo judėjimo apribojimai, draudimas iš Rusijos importuoti anglis, laivybos ir kelių transporto apribojimai ir investicijų į Rusijos energetiką stabdymas.Aukšto intensyvumo scenarijuje numatyta kapitalo rinkos draudimai, nurodymas neivestuoti Rusijoje, griežtos priemonės Rusijos turimoms ES kompanijų akcijoms ir visiškas naftos ir dujų importo iš Rusijos draudimas.Vienas diplomatas naujienų agentūrai patvirtino, kad antradienį susirinkę ES lyderiai svarstys sankcijų sąrašą, kuris bus sudarytas iš visų – žemo, vidutinio ir aukšto intensyvumo kategorijų.„Konkrečių priemonių krepšelis jau yra paruoštas ir jame yra priemonių iš visų trijų scenarijų, tarp jų – sankcijos finansų, energetikos ir ginklų sektoriuose“, – teigė diplomatas.

Ekonominiai ir finansiniai ryšiai

Kaip rašo „Reuters“, energetikos importo draudimas turėtų galingą poveikį ekonomikai. ES iš šios šalies importuoja apie 30% savo energetikos išteklių už apie 130 mlrd. EUR 2013 m. Kai kurios šalys, tarp jų ir Lietuva, yra beveik visiškai priklausomos nuo Rusijos energetikos.Priemonės, kurias svarsto ES, yra vadinamosios trečiosios pakopos sankcijos – po sąskaitų įšaldymo ir vizų draudimo kai kuriems asmenims – pirmosios pakopos – ir draudimų kai kurioms kompanijoms.Nors ES ne kartą teigė pasiryžusi pereiti prie trečiosios pakopos sankcijų jei Rusija destabilizuos Rytų Ukrainą ar trukdys šio sekmadienio rinkimams, nėra vieningo visų šalių palaikymo. Italija, Graikija ir Vokietija, taip pat kitos šalys, nerimauja dėl sankcijų poveikio jų pačių ekonomikai, o Kipras ir Austrija turi daug finansinių sąsajų su Rusija.Kita vertus, Vokietijos „Deutsche Bank“ skaičiuoja, kad Europa gali pritaikyti iš tiesų sunkias sankcijas Rusijai, išvengdama didelio poveikio savai ekonomikai.„Ukrainos krizė ir tolesnės sankcijos turės pasekmių Europos atsigavimui, bet žiūrinti į kaštų pasidalijimą, panašu, kad Vakarai gali leisti sau būti griežti su Maskva“, – rašoma banko pranešime.Net jei dėl sankcijų Rusijos ekonomika susitrauktų 10%, poveikis Vokietijai, didžiausiai Rusijos prekybos partnerei ES, būtų minimalus – maždaug 0,5% nuo augimo 2014 m. gegužės 24 d.VŽ rašė, kad penktadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bene pirmą sykį pripažino, kad sankcijos šalies verslui turėjo realų neigiamą poveikį – dar prieš kelias dienas premjeras Dmitrijus Medvedevas tvirtino priešingai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku