Lietuviškas palydovas „LitSat-1“ baigė misiją kosmose

Publikuota: 2014-05-23
Atnaujinta 2015-06-01 13:25
Nuotrauka: KTU
 

Penktadienį oficialiai pranešta, jog į orbitą paleistas lietuviškas palydovas „LitSat-1“ baigė misiją kosmose, kurios metu 1,3 mln. kartų išsiuntė tautos žinutę iš kosmoso „Lietuva Myli Laisvę“.

Informuojama, jog ketvirtadienį vakare JAV gynybos sistema „NORAD“ nustojo atnaujinti Kauno technologijos universitete (KTU) sukurto palydovo „LitSat-1“ orbitos duomenis.Su palydovu užmegzti ryšio nuo trečiadienio nebepavyksta ir Kauno mokslininkams. Misijos protokole oficialiai konstatuota: gegužės 22 d. palydovas pateko į Žemės atmosferą ir sudegė – tokia palydovo baigtis ir buvo prognozuota jo kūrėjų. Anksčiau skelbta, jog šio palydovo sukūrimo sąmata siekia apie 1,3 mln. Lt.Nuo pirmojo aktyvaus palydovo ryšio su Žeme, užmegzto šį vasarį, „LitSat-1“ mūsų planetos orbitą apskriejo 1.303 kartus. Misiją vykdė KTU, bendradarbiaudamas su Lietuvos kosmoso asociacija, Lietuvos kosmoso mokslų ir technologijų institutu.„Palydovas savo darbą atliko su kaupu. Metas žiūrėti į priekį ir 2015 m. išbandyti pjezoreakcijos įrangą kosmose,“ – tvirtino „LitSat-1“ kūrėjų komanda. Šiuo metu KTU bandoma naujo tipo stabilizavimo sistema nanopalydovams, kurioje naudojamos pjezoelektrinės pavaros. Prieš pritaikant ją kosmose, atliekami žemės bandymai, o iš „LitSat-1“ skrydžio sukaupti duomenys bus panaudoti projektuojant nanopalydovų valdymo sistemos įrangą.Lietuvos kosmoso asociacijos vadovo Vidmanto Tomkaus įsitikinimu,  ne mažiau nei įgyta technologinė patirtis, svarbi ir šio projekto šviečiamoji misija, ypatingai tarp Lietuvos jaunimo.„Kurdami realų kosminį objektą turėjome galimybę važinėti po Lietuvą ir jį pristatyti moksleiviams, studentams. Jaučiame, kad projektas labai paskatino jaunimą domėtis inžineriniais, techniniais ir gamtos mokslais. Ypatingai palydovu domisi moksleiviai,“ – sakė p. Tomkus.Pasak asociacijos vadovo, šis projektas tam tikra prasme priartino kosmines idėjas prie žemės – tiek verslas, tiek valdžios atstovai, tiek visuomenė patikėjo, kad sudėtingas kosmines technologijas galima kurti ir Lietuvoje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku