„Barclays“ už manipuliaciją aukso kaina sumokės 26 mln. GBP

Publikuota: 2014-05-23
Atnaujinta 2015-06-01 12:20
svg svg
Nuotrauka: Kiyoshi Ota („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Jungtinės Karalystės reguliuotojas nubaudė „Barclays“ už tai, kad vienas jo prekybininkų netikrais sandoriais sumažino aukso kainą ir bankui uždirbo 1,75 mln. GBP pelno.

Prekybininkas, dabar jau atleistas, parodė sistemos spragas, kuriomis pasinaudojęs bankas gali pelnytis iš kliento, teigia JK Finansų valdymo tarnyba (FCA), rašo BBC.Incidentas nutiko 2012 m. birželį, dieną po to, kai bankas buvo nubaustas 290 mln. GPB bauda už manipuliaciją „Libor“ palūkanomis.„Barclays“ pranešė, kad „labai apgailestauja dėl situacijos“.FCA teigia, kad bankui nepavyko „adekvačiai valdyti interesų konflikto tarp savęs ir savo klientų“.

„Libor“ skandalo metu

„Barclays“ yra vienas iš 4 bankų, kurie nustato vadinamąją Londono fiksuotįą aukso kainą – du kartus per dieną telefoninių pokalbių metu bankų atstovai praneša, kiek aukso ketina pirkti, o kiek – parduoti. Nustatoma tokia kaina, kuri labiausiai priartina paklausą prie pasiūlos.Danielis Jamesas Plunkettas, banko brangiųjų metalų prekybos vadovas, buvo atsakingas už kontraktą, susijusį su 15 val. aukso kaina 2012 m. birželio 28 d. Jei kaina būtų buvusi didesnė, nei 1.558,96 USD už trojos unciją tuo metu, „Barclays“ savo klientui būtų turėjęs sumokėti 3,9 mln. USD. Jei ne – bankui mokėti nereikėtų.Todėl p. Plunkettas užregistravo keletą netikrų užsakymų, siekdamas nuleisti kainą žemiau tos ribos, ir tai jam pavyko. Bankas uždirbo 1,75 mln. USD pelno.Kai klientas tai sužinojo, paprašė „Barclays“ paaiškinimo. Pasak FCA, darbuotojas melavo tiek bankui, tiek reguliuotojui, nepripažindamas, kad padarė užsakymus.Ponas Plunkettas nubaustas 96.500 GBP bauda. Bankas ir jo buvęs darbuotojas sutiko susitarti su FCA ankstyvoje tyrimo fazėje, taip gaudami 30% mažesnę baudą.

Kelia įtarimų

VŽ rašyta, kad Londono aukso kaina, kuri naudojama fizinei dvišalei prekybai auksu, tačiau turi įtakos ir biržoje prekiaujamoms išvestinėms priemonėms, yra sukėlusi klausimų rinkos reguliuojams.„Deutsche Bank“, didžiausias Vokietijos bankas, sausį pranešė, kad pasitrauks ir aukso ir sidabro kainų nustatymo mechanizmų. Vokietijos finansų rinkų reguliatorius „BaFin“ apklausė banko darbuotojus, atlikdamas tyrimą dėl galimos aukso ir sidabro kainų manipuliacijos.Įtariama, kad 5 bankai – HSBC, „Societe Generale“, „Scotiabank“ ir jau minėti „Barclays“ ir „Deutsche Bank“ – manipuliavo nustatinėdami popietines 15 val. aukso kainas, dėl to susitardami tarpusavyje.Kainos nustatymo mechanizmas penkių aukso prekybininkų pradėtas naudoti dar 1919 m. Bendrovės, kurių daugelį vėliau įsigijo minėti bankai, pirmaisiais metais susirinkdavo Rotšildų biure Londone.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku