Medvedevas: Rusija susidoros su bet kokiomis sankcijomis

Publikuota: 2014-05-20
Atnaujinta 2015-06-01 12:19
„Verslo žinios“

Rusijos premjeras kaltina JAV sugadintais santykiais ir įtraukimu į antrą šaltąjį karą. Dmitrijus Medvedevas taip pat ramus, kad Europai be Rusijos nepavyks gauti pigesnių dujų.

Išskirtiniame interviu „Bloomberg“ televizijai p. Medvedevas tikino, kad Rusijai Vakarų pritaikytos sankcijos nepadarė didelio poveikio, nors ir yra įtemptų tarptautinių santykių atspindys, kenkia santykiams su Europa ir JAV.„Kalbant apie tiesioginį poveikį, priešingai tam, ką skelbia žiniasklaida ir Vakarų analitikai, sankcijos mums  neturėjo didelio efekto. Tai nereiškia, kad mes esame patenkinti jomis. Sankcijos baigiasi bloguoju ir , tiesą sakant, visi tai supranta, įskaitant verslą  Europoje ir Amerikoje. Būkime atviri, sankcijos yra aštrus peilis Europos verslui, ir Amerikos verslui jų taip pat nereikia. Vieninteliai, kurie nori sankcijų, yra politikai, kurie jas naudoja tam, kad pademonstruotų savo įsitikinimus ir galią“, – sakė Rusijos premjeras.Jis aiškino, kad JAV Kongresas ir Barackas Obama, JAV prezidentas, tenorįs parodyti, kad nebijo Rusijos, ir kad prireikus gali jai pakenkti – pademonstruoti ryžtingus sprendimus.„Tai yra tai, ką amerikiečiai daro. Situacija Europoje yra kiek kitokia“, – teigė jis.Ponas Medvedevas atskleidė, kad Rusija vertina įvairius sankcijų poveikio scenarijus ir jau parengė atsakomųjų žingsnių į galimas platesnes Vakarų sankcijas, tačiau jų nedetalizavo.„Nė vienas iš jų (scenarijų – VŽ) nėra pragaištingas mūsų ekonomikai, nors kai kurie apribojimai gali būti skausmingi. Nėra jokios abejonės, kad tokia šalis kaip Rusija sugebės susidoroti su bet kokiomis sankcijomis arba taip vadinamomis sankcijomis. Klausimas yra, ko JAV arba visas pasaulis siekia. Mes ką tik atsigavome po ekonominės krizės, kuri mus visus palietė 2008 m., kurios pėdsakai veda į JAV“, – sakė premjeras.

Kaltina sugadintais santykiais

Rusijos premjeras, sako, kad jo šalis yra įtraukta į naują šaltąjį karą su JAV ir jų sąjungininkais.„Mes lėtai, bet užtikrintai judame link antro šaltojo karo, kurio niekam nereikia. Mes nieko ypač nekomentavome apie sankcijas ir neatsakėme į jas griežtai, nors ir galėjome padaryti ką nors nemalonaus ar agresyvaus sankcijas taikančių šalių atžvilgiu“, – kalbėjo p. Medvedevas savo rezidencijoje už Maskvos.Ištransliuotose ištraukose p. Medvedevas apkaltino Baracką Obamą, su kuriuo jie sutarė perkrauti JAV ir Rusijos santykius, dėl politinio takto stokos ir gailėjosi, kad pastarieji JAV veiksmai, esą sunaikino viską, kas šiuose santykiuose buvo pasiekta.„Aš labai gailiuosi, kad tai, ką mes pasiekėme tada, tie rezultatai, dabar yra ištrinami iki nulio“, – sakė jis.

Jokių garantijų dėl aneksijos

Ponas Medvedevas atsisakė garantuoti, kad Rusija neinkorporuos Ukrainos Donecko ir Luhansko regionų. „Bet kokie tvirtinimai, kad Rusija nori aneksuoti kai kurias teritorijas, yra gryna propaganda. Aš to net nenoriu komentuoti. Yra svarbu sumažinti įtampą Ukrainoje. Kalbant apie Luhanską, Donecką ir kitas Ukrainos teritorijas, mūsų požiūris paprastas – jų pozicija turi būti gerbiama. Jei jie surengs referendumus, mes turime suprasti, ko jie nori, ir kodėl reiškia tokį požiūrį“, – sakė p. Medvedevas.„Klausiu paprasto klausimo. Ar galite garantuoti, kad Luhansko regionas, Donecko regionas netaps Rusijos dalimi?“– interviu klausė Ryanas Chilcote.„Pirmiausia, mes neprivalome nieko niekam garantuoti, nes niekada neprisiimame tokių įsipareigojimų dėl to“, – atrėžė p. Medvedevas.Rusijos premjeras kritikavo JAV taikomas ekonomines sankcijas, vadindamas jas sovietmečio laikų reliktu.„Šitas ekonomikos ideologizavimas yra kaip tik tai, ką mes patyrėme per tam tikrą sovietų sąjungos laikotarpį, kai sąjunga priėmė draudimus, su kuriomis valstybėmis, nesutariančiomis su mumis, neprekiauti. Būtent tai dabar daro JAV administracija“, – sakė p. Medvedevas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nuvertina Europos pastangas

Paklaustas apie tai, ar Rusija siekia įsiūlyti „Gazprom“ dujas Kinijai todėl, kad Europa sparčiai diversifikuoja energetinių išteklių tiekimo šaltinius, p. Medvedevas tai paneigė. Jis skaičiavo, kad ES pastangos neatsipirks.„Žinote, visos šitos kalbos yra absoliučiai abstrakčios ir politizuotos. Kai kurie mūsų partneriai, įskaitant ir JAV, sako, mes jus Europoje užpilsime suskystintomis gamtinėmis dujomis (SkGD). Gerai, leiskime jiems pateikti mums skaičiavimus. Kiek aš suprantu, jei tai ir būtų padaryta labai subalansuotai, iš JAV tiekiamų SkGD kaina būtų 40% didesnė už Rusijos tiekiamas dujas“, – vertino p. Medvedevas.

Reikalavimai Ukrainai

Rusijos premjeras aiškino, kad Ukraina privalo pirmiau sumokėti reikšmingą dalį įsiskolinimo už dujų tiekimą ir pateikti mokėjimų grafiką, jei nori pradėti derybas dėl kainų.„Tai turi būti reikšminga suma, kuri aiškiai parodytų jų nusiteikimą mokėti skolas. Tai negali būti 3%. Mes suvokiame jų ekonomikos būklę ir nesakome, kad jie turi sumokėti 3,5 mlrd. USD iš karto, bet pateikite mums šių skolų mokėjimo grafiką, ypač po to, kai Ukraina gavo Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramą, ir tiek amerikiečiai, tiek europiečiai pažadėjo paskolas“, – reikalavo p. Medvedevas.Praėjusią savaitę Ukrainos energetikos ministras pažadėjo, kad šalis yra pasirengusi sumokėti 4 mlrd. USD už dujas, jei tik „Gazprom“ sutiks sumažinti kainas. Balandį Rusijos dujų monopolininkė atšaukė visas nuolaidas ir dabar reikalauja mokėti po 485 USD už 1.000 kubinių metrų. Kijevas reikalauja sugrąžinti 268,5 USD kainą ir atsisako mokėti didesnę.Interviu p. Medvedevas atsakomybę už dujų tiekimo saugumą visai Europai vertė ant Ukrainos.„Jei Ukrainos rinka bus stabili, ir jei ukrainiečiai laikysis įsipareigojimų, Europa pilnai gaus tai, kas jai priklauso“, – sakė premjeras.

Supykdė mokėjimo kortelių kompanijos

Mokėjimo kortelių kompanijos „Visa“ ir „MasterCard“ pirmadienį atskleidė svarstančios, ar pasilikti Rusijos rinkoje. Taip jos reaguoja į naują Rusijos įstatymą, reikalaujantį, kad kompanijos sumokėtų Rusijos centriniam bankui užstatus, kurie bus panaudoti, jei jos užblokuotų transakcijas. Įstatymas buvo priimtas po to, kai reaguodamos į JAV sankcijas, „Visa“ ir „MasterCard“ sustabdė mokėjimus iš 4 Rusijos bankų. Naujas įstatymas taip pat numato savos nacionalinės mokėjimų sistemos sukūrimą. Toks kompanijų poelgis įsiutino p. Medvedevą.„Tai, ką „Visa“ ir „MasterCard“ padarė, yra tiesioginis sutarčių sulaužymas su klientais Rusijoje – ne su bankais, bet su žmonėmis, kurie pasitikėjo šiomis mokėjimo sistemomis“, – „Bloomberg“ televizijai sakė premjeras. Apgailestaudamas, kad nėra teisininkas, jis sakė, kad jei toks būtų, paduotų šias kompanijas į teismą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku