Į mokymus verta pažvelgti kitaip

Publikuota: 2014-05-19
Atnaujinta 2015-06-01 13:12
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Didelėse bendrovės vadovų ir darbuotojų mokymai jau yra tarsi savaime suprantamas dalykas, o smulkiosios įmonės šią galimybę išnaudoja rečiau. Priežasčių keletas: ir kaina kartais išgąsdina, ir vadovas ar darbuotojai nelabai gali išvykti kelioms dienoms, nes kas tada darbus dirbs. Bet esminė priežastis – dar gajus stereotipas, esą kas man iš tos teorijos, jei praktinių žinių įgaunu pats, kasdien dirbdamas ir spręsdamas problemas.

Norint sėkmingai plėtoti verslą reikia vis naujų žinių – tam veikiausiai neprieštarautų joks vadovas. Vis dėlto dalyvauti mokymuose ryžtasi ne kiekvienas. Ypač retai į juos išsiruošia smuklesnių įmonių vadovai.„Kalbėdamas apie smulkųjį verslą, darau takoskyrą tarp amatininkystės ir verslininkystės. Dažniausiai pirmuoju etapu, kai verslas tik pradedamas kurti, jo savininkas ir pats gamina, ir parduoda, ir reklamuoja. Net jei ir priima daugiau žmonių, bijo atsitraukti nuo įmonės veiklos, nes mano: nors kelioms dienoms paliksiu dirbti vienus, viskas subyrės. Toks vadovas mano, kad jis yra visa kas – ir lyderis, ir žinios. Taigi tai yra amatininko požiūris į verslą“, – aiškina Ugnius Savickas, ISM „Executive School“ direktorius.

Tolyn nuo kasdienybės

Vis dėlto dažnai iš amatininkystės įmonės išauga į tikro verslo bendroves. Tačiau tai sunku pasiekti be vadybos žinių. Būtent jų šį mėnesį visą savaitę sėmėsi keliolikos įmonių savininkai, susibūrę į programą „Lyderystės ekspresas“, kurią iniciavo VšĮ „Versli Lietuva“.Ponas Savickas buvo šios programos vadovas, jis pasakoja, kad dar prieš mokymams prasidedant su kiekvienu programos dalyviu po valandą buvo kalbamasi asmeniškai, siekiant išsiaiškinti, kodėl šis nori dalyvauti mokymuose, kokių pokyčių tikisi po jų, kokius iššūkius naujomis žiniomis nori įveikti.„Kadangi tai buvo bandomasis projektas, nes numatyta tokias programas rengti ir ateityje, dalyvių atranka buvo didelė. Jie turėjo įrodyti, jog suvokia, kad jų mokymasis, jei jie patys nedalyvaus, bus beprasmis. Manau, tikrai sėkmingai atsirinkome dalyvius“, – sako pašnekovas.Su dalyviais jau iš anksto buvo sutarta, kad jie kiek įmanoma mažiau naudosis telefonu ir e. paštu. Įmonių vadovai, prieš išvykdami į mokymus, susidėliojo reikalus taip, kad iš tiesų galėtų atitrūkti nuo kasdienių darbų.„Rimtas mokymasis per pietų pertrauką ar po darbo nevyksta, nes suaugusieji paprastai namų darbų neruošia. Mūsų tikslas buvo programos dalyvius išsivežti kuo toliau nuo didmiesčių, kad jie galėtų susitelkti tiek į patį mokymąsi, tiek į bendravimą tarpusavyje“, – nurodo p. Savickas.

Svarbu – neužmigti

Kalbinti „Lyderystės ekspreso“ dalyviai išskiria du esminius naudingus dalykus, kuriuos gavo mokymuose, tai – praktinės žinios ir naujos pažintys, kurios gali praversti versle.Mokymuose dalyvavęs Ramūnas Šalkus, UAB „Aulaukis“ direktorius, sako, kad įmonių vadovai neturėtų darbe vadovautis pasenusia ir nebeaktualia vadovavimo praktika.„Manau, vadovams dalyvauti įvairiuose mokymuose labai svarbu, neatsižvelgiant į tai, ar įmonė didelė, ar maža. Net ir turint ne vienų metų įmonės valdymo patirtį visuomet galima sužinoti daug nauja, nes juk niekas vietoje nestovi“, – kalba verslininkas.Jo teigimu, mokymai svarbūs norint tiek save motyvuoti, tiek įgyti praktinių žinių.„Man visuomet įdomu pažiūrėti, kaip dirba kitų įmonių vadovai, išgirsti jų pastabų. Kursai svarbūs dėl dviejų priežasčių – jie ir motyvuoja, ir suteikia praktinių žinių, supažindina su naujausiomis tendencijomis. Man svarbu ir viena, ir kita“, – dėsto pašnekovas.Vygintas Zmejauskas, UAB „Kordis“ vadovas, taip pat mano, kad verslininkams labai svarbu neužmigti su turimomis žiniomis.„Verslas, jo valdymas ir vadovavimo stilius kasmet keičiasi, tad įmonių vadovams reikia to naujo, šviežio vėjo, jiems būtina atsinaujinti, gauti informacijos apie naujoves iš tų sričių, kurios juos labiausiai domina, profesionalų. Labai svarbu susitikti su kitų įmonių vadovais, kurti bendrus projektus, bendradarbiauti, semtis patirties vieniems iš kitų“, – teigia p. Zmejauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Priešnuodis nuo vienatvės

Pašnekovai mokymuose taip pats siekė išsiaiškinti, kaip pasirengti eksportuoti savo gaminius.„Gamybos ir prekybos įmonių verslo modeliai sukurti jau seniai, mes juos sėkmingai pritaikėme ir manome, kad išmanome. Tačiau dabar norime pradėti eksportuoti, o čia viskas iš naujo: reikia informacijos apie rinkodarą, komunikaciją ir panašius dalykus. Būtent tokių žinių kursuose ieškojau ir jų gavau“, – sako p. Zmejauskas.Asta Vaitkevičienė, UAB „Apiterapijos centras“ savininkė, įsitikinusi, kad smulkiųjų įmonių kūrėjams bendrauti su kolegomis ir būti įvykių centre tiesiog būtina.„Manau, smulkiesiems verslininkams dalyvauti įvairiuose renginiuose itin svarbu ir net svarbiau nei didelių įmonių savininkams. Smulkieji verslininkai dažnai jaučiasi vieniši, įmonėse jie yra vieninteliai žmonės, kuriems rūpi verslo ateitis, įvairios strategijos, svarbių klausimų sprendimas. Dėl šios priežasties labai svarbu pamatyti, kad su tokiomis pat problemomis susiduria ir kitų įmonių savininkai, su jais pasikalbėti, rasti bendrų dalykų, išmokti ko nors nauja“, – dėsto pašnekovė.Įmonės vadovė teigia ieškojusi ir praktinių žinių, kurias galėtų pritaikyti kasdieniame bendrovės valdyme.„Juose tikrai galima gauti praktinių žinių. Mane labiausiai domina strateginis valdymas, įvairių verslo strategijų įgyvendinimas, rinkodaros klausimai, įmonės vertės kūrimo strategijos. Po kursų bandau gautas žinias taikyti praktiškai, nes būtent tokia ir yra jų lankymo esmė“, – kalba p. Vaitkevičienė.

Grupinis intelektas

Ekspertai teigia, kad mokytis iš kitų patirties kur kas naudingiau negu iš knygų. Tačiau svarbu ir vadovų, grįžusių iš mokymų, nusiteikimas gautas žinias įtvirtinti praktiškai.„Jei po mokymų per dvi savaites nebus imamasi pokyčių, tikėtina, jog vadovas, kad ir koks užsidegęs jis būtų mokymuose ar grįžęs po jų, praras entuziazmą ką nors keisti ir grįš į savo rutiną“, – perspėja p. Savickas.Kad to nenutiktų, su programos dalyviais buvo susitarta, kad kiekvienas nurodytų 10 žingsnių, kuriuos, grįžęs į įmonę, padarys per dvi savaites. O tada grupė vėl susirinks ir kiekvienas papasakos, kaip sekėsi daryti permainas.„Manau, tai bus stipri motyvacija gautas žinias įgyvendinti. Kiekvienas jausis atsakingas mokymų kolegoms, nes jiems girdint pasižadėjo, kad darys tą ir tą. O žmonės, kartu praleidę savaitę, renginiui pasibaigus santykių dažnai nenutraukia. Nauji kontaktai taip pat išnaudojami versle, kartais netgi gimsta naujų idėjų ir jų imamasi kartu. Tokia yra mokymų pridėtinė vertė“, – pabrėžia ISM atstovas.

KomentarasMantas Nocius, VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius

„Smulkiųjų ir vidutinių įmonių savininkai paprastai dega savo verslu ir būtent jiems, o ne samdomam žmogui svarbiau, kaip įmonei seksis. Jei įmonei sekasi, plečiasi verslas, įdarbinama daugiau žmonių, atsiranda naujų netradicinių verslo modelių. Savininkas, grįžęs iš mokymų, iš karto gali pritaikyti įgytas žinias, taip išvengiama rizikos „taikyčiau, bet vadovai neleidžia“.

Viena dažniausių priežasčių, dėl ko smulkiojo verslo atstovai nedalyvauja mokymuose, yra jų kaina. Į seminarą, trunkantį pusdienį ir kainuojantį kelis šimtus litų, kai kurie vadovai išleidžia vieną kitą darbuotoją, tačiau vykti į rimtesnius mokymus, trunkančius kelias dienas ar net savaitę, galimybių turi nedaugelis.
Tokių mokymų kaip „Lyderystės ekspresas“ rinkos kaina būtų apie 7.000 Lt. Mūsų mokymų dalyviai už juos mokėjo 2.000 Lt, įskaitant apgyvendinimą, maitinimą ir kt.
Be to, dalyvavimas kelias dienas trunkančiuose mokymuose skatina smulkiųjų įmonių savininkų bendravimą, užsimezga naujų pažinčių, kyla daugiau idėjų, kartais net gimsta naujas verslas.“
Kodėl verta dalyvauti mokymuose
Gaunama praktinių vadybos, samdos, rinkodaros ir kitų verslo sferų žinių.
Išmokstama vadovavimo modelių, įvairių strategijų, lyderystės principų.
Gaunama motyvacijos, įkvėpimo, noro tobulinti įmonėje vykstančius procesus.
Bendraujama su kitais verslininkais ir iš jų semiamasi patirties.
Mezgamos pažintys, vėliau galinčios praversti versle, bendruose projektuose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Gazelė“
Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
13:54
„Atvažiuojamasis“ verslas Palangoje: kai kurie vietas vaikams rezervavo dar pernai Premium

Vasaros sezoną pajūryje pradeda ne tik vietinis verslas, bet ir atvykstantieji, kurie, pritrūkę paslaugų...

Gazelė
05:45
Abipusė meilė „eBay“: kaip 12.500 pardavėjų iš Lietuvos parduoda 147 mln. pirkėjų Premium 5

E. prekybos platformoje „eBay“ yra per 12.500 aktyvių pardavėjų iš Lietuvos, o kas 10 sekundžių iš jų...

Gazelė
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 17

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
Prasidėjo skaidrumo savaitė „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ 2

Renkantis produktą ar paslaugą, vis stipresnę įtaką daro dar vienas kriterijus – vertinama, ar įmonė dirba...

Gazelė
2022.05.16
Išbandyti patarimai, kaip įmonei pritraukti užsienio talentų

Aukštos kvalifikacijos specialistų stygius Lietuvoje pastebimas įvairiuose sektoriuose, tad įmonės vis...

Vadyba
2022.05.15
Teismas pritaria, kad Gariūnų žemės nuomą galima nutraukti, turgavietės valdytojos ginklų nesudeda Premium 2

Dar vienas nepalankus teismo sprendimas valstybinės svarbos statuso netekusioms Vilniaus Gariūnų turgavietės...

Statyba ir NT
2022.05.14
Šeimos verslas: iš patarimų išauga naujų idėjų, o pirmųjų guzų galima susirinkti ir savarankiškai Premium

Šeimos verslo klasika – ilgainiui į vairininko vietą stoja jaunoji karta, o vaikams įsiliejus į tėvų įmones,...

Gazelė
2022.05.12
Seimas: restoranai neprivalo klientams duoti vandens iš čiaupo 2

Restoranai, kavinės ir barai ir toliau neprivalės pageidaujantiems klientams nei veltui, nei už atlygį duoti...

Verslo aplinka
2022.05.12
Neakivaizdžioji konkurencija bankų sektoriuje: ne turtas svarbiausia Premium 1

Specializuoti bankai ir rinkos naujokai sparčiai didina savo turtą, tačiau pagal šį rodiklį vis dar sudaro...

Rinkos
2022.05.12
Persiorientuojant į Vakarus, vežėjams neužteks vien atnaujinti automobilių parką Premium

Užsidarius Rytų rinkai, nežinomybėje atsidūrė vežėjai, dirbę tik Rusijos ir Baltarusijos kryptimis. Išeitis...

Logistika
2022.05.12
Kitoks turgus: Paupyje pasiekė 7,5 mln. Eur apyvartą, Benedikto turgus planuoja plėtrą Premium

Įprastoms turgavietėms atsigaunant po pandemijos klesti ir visiškai kitokių koncepcijų objektai, kurie irgi...

Prekyba
2022.05.12
Mažesnis atlygis dirbant iš namų – ar tokia taktika gali ateiti ir į Lietuvą? Premium 26

Viena Londono advokatų kontora pasiūlė darbuotojams galimybę nuolat dirbti iš namų, tačiau šis patogumas...

Vadyba
2022.05.11
Savininkas ar vadovas Ukrainoje, o deklaracijas teikti reikia: ką pataria institucijos Premium

Dalis iš 1.800 Lietuvoje veikiančių Ukrainos piliečių valdomų ar vadovaujamų įmonių susiduria su iššūkiais...

Gazelė
2022.05.11
37% pasvarsto apie nuosavą verslą, įkurti ketina 5%

37% gyventojų yra svarstę apie nuosavą verslą ar dirbti savarankiškai, o svarbiausias motyvas – galimybė...

Gazelė
2022.05.10
Susipažinkite: mokslo žvaigždės iš Lietuvos – „Forbes“ įtakingiausiųjų sąraše Premium 1

Baltymų inžinerijos startuolio „Biomatter Designs“ autoriai – 27-erių Laurynas Karpus, 25-erių Irmantas...

Gazelė
2022.05.10
Finansavimo paieškos rizikos kapitalo fonduose: kam pasiruošti

Dairantis finansavimo augančiam verslui, vienas iš kelių veda į rizikos kapitalo fondus. Tačiau tokia...

Gazelė
2022.05.08
Keliai veda į Kauną: modernizmo architektūros perlus aprodo netikėtai Premium

Kauniečiai patvirtina, kad, nors „Europos kultūros sostinės“ titulas Kaunui priklauso šiemet, miestas...

Gazelė
2022.05.08
Į Kauną (maisto) kultūros: tarpukario restoranų sudakai ir obaliai Premium

Kultūros turistų maršrutuose po Kauną atsiranda ir barai, restoranai – ir pramoginiais, ir pažintiniais...

Gazelė
2022.05.06
CUP vadovė apie susitraukusį pelną: tai pandemijos suvaldymo sprendimų atspindys Premium 1

Sostinės centre šalia Baltojo tilto įsikūrusio 14.000 kv. m prekybos centro CUP grynasis pelnas 2021 m. siekė...

Prekyba
2022.05.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku