Prezidento rinkimus nušviečia Ukrainos kontekste

Publikuota: 2014-05-17
Atnaujinta 2015-06-01 12:57
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
 

Lietuvos prezidento rinkimai užsienio žiniasklaidos eilutėse publikuojami giliai po referendumo Rytų Ukrainoje naujienų šūsnimi. Užsienio spauda pirmojo rinkimų turo atomazgą regi kaip stiprų Grybauskaitės pasirodymą ir sieja jį su Rusijos grėsme regionui.

Referendumas dėl Rytų Ukrainos autonomijos, kuriame separatistai jau skelbia, esą žmonės išreiškė vieningą norą atsiskirti nuo Kijevo, sutapo su Lietuvos prezidento rinkimais. Užsienio leidiniai ir naujienų agentūros apie Lietuvos prezidento rinkimus skelbė išvesdami geopolitines abiejų įvykių paraleles, o kandidatų asmenybes pristatė pagal idėjinę jų laikyseną šių įvykių kontekste.„Politiniai neramumai Ukrainoje išprovokavo buvusių Sovietų Sąjungos šalių, įskaitant Lietuvą, baimę, kad, siekdama atgauti buvusių teritorijų kontrolę, Maskva panaudos karinę galią“, – rašo „Deutsche Welle“. „Ryžtingoji lyderė, vadinama Geležine Ledi dėl tečeriško ryžto, kylant įtampai laikosi griežtos linijos Maskvos atžvilgiu ir tvirtai ragina ginti šalį. Be to, ji propaguoja energetikos ir finansų politiką, kuri Vilnių apsaugotų nuo Maskvos“, – tęsė Vokietijos žiniasklaidos grupė.„The Wall Street Journal“ straipsnyje apie rinkimus pabrėžia, kad p. Grybauskaitė Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, agresijos Ukrainoje akivaizdoje atliko įtakingą vaidmenį formuojant solidarią regiono poziciją. „Rinkimų rezultatai sekė po įtemptos Lietuvos ir Rusijos santykių savaitės, kai Maskva staiga nutraukė sutartį su Lietuva, leidžiančią abipuses karinių pajėgumų patikras. Ponia Grybauskaitė dažnai remiasi nesena Lietuvos istorija Sovietų Sąjungoje, kad kalbėdama apie pastarąją krizę sutvirtintų savo įtaigą“, – rašo leidinys.„The Guardian“ antraštėje apibendrina, kad lietuviai prie balsadėžių aktyviai ėjo įbauginti Rusijos intervencijos Ukrainoje.„Grybauskaitė, pagarsėjusi dėl tečeriškos pozicijos, turėtų iškovoti antrąją kadenciją, nes, Europos pozicijai Maskvos atžvilgiu esant prasčiausiai nuo šaltojo karo laikų, daugelis prisimenančiųjų sovietinius laikus regi ją kaip didžiausią viltį“, – kritikuodamas ES rašo ir prognozuoja „The Guardian“. „Dalia Grybauskaitė žinoma dėl kietos santykių su Rusija politikos“, – paskelbęs apie rezultatus apibendrino portalas „gazeta.ru“.Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nevengė pasididžiuoti, kad rinkimų kampanija susidomėjo ir Kinijos žiniasklaida. Ši, vengianti publikuoti tekstus geopolitiškai jautriomis temomis, už rusiškojo rinkimų kampo neužkliuvo ir diskretiškai paskelbė apie antrąjį rinkimų turą, kuriame rungsis esamoji valstybės vadovė.

Donecko atgarsiai

Rusijos televizijos kanalas „Dožd“ skelbia, kad referendumas Donecke turėjo įtakos ir rinkimų rezultatams Vilniuje: esą įvykiai Ukrainoje padėjo Lietuvos prezidentei išsiveržti į priekį. Anot žiniasklaidos, Lietuvos rinkėjų aktyvumas sustiprėjo dėl įvykių Ukrainoje, o prezidentė tuo esą pasinaudojo. „Grybauskaitė pasikliovė konservatorių bloku. Visas jų aparatas buvo pasitelktas Grybauskaitei palaikyti. Tradicinė jų taktika – santykių su Rusija pablogėjimą panaudoti gerinant savo įvaizdį, rinkimų reitingus. Jie prieš rinkimus pradeda kelti antirusiškus klausimus, pavyzdžiui, kompensacijų išmokėjimo. Arba prieš „Gazprom “ – kad mes jiems dujas pernelyg brangiai parduodame“, – „Dožd“ sakė Michailas Aleksandrovas, NVS šalių instituto Baltijos šalių katedros vedėjas.

Solidus pasirodymas

Per rinkimus 2009 m. 69,09% balsų surinkusi ir pirmajame ture laimėjusi p. Grybauskaitė po penkerių metų tokio įtikinamo rezultato nepasiekė ir dėl išrinkimo turės rungtis antrajame ture. Tačiau Vakarų žiniasklaidoje pirmojo turo atomazga apibūdinama kaip tvirta dabartinės prezidentės lyderystė rinkimuose. „Lietuvos prezidentės pozicija prieš antrąjį turą yra tvirta“, – skelbia BBC antraštė. Britų nacionalinis transliuotojas, remdamasis prezidento Valdo Adamkaus mintimis, akcentuoja rinkimų kampanijos vangumą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku