Lazickas: banke dirba protingi žmonės

Publikuota: 2014-05-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:02
Vidas Lazickas, koncerno
Vidas Lazickas, koncerno "MG Baltic" ekonomikos ir finansų direktorius, holdingo "MG Baltic Investment" generalinis direktorius. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

„Verlso žinių“ organizuotoje finansų vadovų konferencijoje buvo diskutuojama apie verslo plėtrą ir finansavimo šaltinius. Pateikiame Vido Lazicko, koncerno „MG Baltic“ ekonomikos ir finansų direktoriaus, įžvalgas, išsakytas diskusijose.

Bankai

Skandinavijoje, iš kurios kilę dauguma Lietuvoje veikiančių bankų, didesnė dalis Lietuvos bendrovių būtų  priskiriamos nedidelių įmonių kategorijai, todėl bankams atsigręžti į smulkųjį verslą mūsų šalyje galbūt  trukto ir požiūrio klausimas.Tačiau ir pats smulkusis bei vidutinis verslas turi kur pasitempti. Stambios Lietuvos bendrovės finansine  ataskaita galima pasitikėti – kaip tenai parašyta, taip ir yra. O mažoms bendrovėms dažnai trūksta skaidrumo  – jos sako, kad pinigų turi, tačiau finansinėse ataskaitose – nuostoliai. Norint susitarti su banku, joms  reikėtų susitvarkyti, pasisamdyti finansininką, kuris sugebėtų tartis su bankais. Mūsų koncernas dirba su visais Lietuvoje veikiančiais komerciniais bankais. Į bankus žiūriu kaip į puikius  konsultantus, kurie kartais nurodo į tam tikrus mūsų nepastebėtus aspektus. Tai leidžia mums patiems geriau  suvokti projektą.Plėsdamos verslą kitose šalyse įmonės neretai neįvertina rizikos. Jos neteisingai skaičiuoja, kiek reikia  turėti nuosavo kapitalo, kad galėtum įeiti į naują rinką, kur kitokia verslo kultūra. Geras produktas yra tik  dalis sėkmės, reikia rasti ir patikimų žmonių užsienio šalyje. Pradžioje naujoje rinkoje įmonė daro klaidų ir  natūralu, kad bankai nenori jų finansuoti, jas reikia apmokėti iš nuosavo kapitalo. Pinigų geroms idėjoms  visuomet yra, banke dirba protingi žmonės, jiems paaiškini, ir už vienokias ar kitokias palūkanas skolina  pinigų.

Obligacijos

Bankų finansavimas daugeliu atvejų yra geriau ir už obligacijas. Lietuvos rinka per maža obligacijoms. Net  tokia įmonė kaip „Apranga“ nėra pakankamai didelė, kad jas galėtų leisti. Juo labiau kad iš bankų skolinasi  gerokai pigiau.Kai sunkmečiu „Aprangai“ reikėjo išpirkti obligacijų emisiją, nebuvo labai lengva. Su banku lengviau  susitarti dėl paskolos pratęsimo nei su turinčiu daug obligacijų. Dėl tokių likvidumo problemų net ir sveika  įmonė, kuriai tik reikia pratęsti paskolos grąžinimą, gali bankrutuoti. Šiuo atveju mūsų įmonių grupė išpirko  obligacijas.

Fondai

Smulkusis verslas įtariai žiūri į privataus kapitalo fondus. Fondas gauna nuosavybės dalį, o mūsų  verslininkai laikosi keisto požiūrio: jei šiandien pardaviau akciją už 5 Lt, o po metų ji kainuoja 10 Lt, tai  jiems atrodo, kad juos apgavo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Akcijos

Prieš krizę turėjome planų įtraukti į biržos sąrašus ir „Stumbrą“, ir mūsų medijų grupę, bet vėliau buvo  priimta kitokių sprendimų. Vis dėlto sunkmetis parodė, kad tuomet, kai dangus niaukiasi, didelis akcininkų  skaičius nėra gerai.

Ir vis dėlto bankai

Esu įsitikinęs, kad bet koks verslas turi turėti santykių su bankais, net jei dabar jis galėtų verstis ir be  banko paskolų.Taip kuriama kredito istorija, kuri duoda naudos, jei prireikia didesnės paskolos ir reikalai pakrypsta į  blogąją pusę. Visos mūsų grupės įmonės gauna finansavimą iš bankų, net jei joms to šiuo metu nereikia. Be to,  akcininkų pinigai brangesni už paskolą.Kaip dirbi su bankais, tokie ir rezultatai. Mes, pavyzdžiui, pristatinėjame bankams savo ketvirčio  rezultatus, savo projektus. Turime porą projektų, kurie bus pradėti įgyvendinti tik po pusės metų, tačiau jau  dabar turime sutikimus bankų kreditų komitetuose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku