Grybauskaitė yra valinga lyderė, o Balčytis – komandos žmogus

Publikuota: 2014-05-13
Atnaujinta 2015-06-01 11:56
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Antrajame ture susirungsiančius kandidatus į prezidentus politologai vadina stipriais varžovais. Abu jie turi europinės patirties, laikosi provakarietiškų pažiūrų, tačiau Dalia Grybauskaitė matoma kaip griežtesnė, autoritetinga, įprasminanti vienasmenį politinį lyderį. O Zigmantas Balčytis yra minkštesnė asmenybė, jis – komandos žmogus, tačiau nežinia, kiek liktų autonomiškas priimant svarbius sprendimus, ar pasiduotų įtakai.

Pasak politologės Ainės Ramonaitės, visuomenei p. Balčyčio asmeniniai bruožai vis dar mažai pažįstami, bet jis atrodo inteligentiškas, ramus, santūrus. Tam tikra prasme, anot pašnekovės, jie yra panašūs su p. Grybauskaite – abu turi europinės patirties, o tai teikia solidumo.„Grybauskaitė matoma kaip griežtesnė, kartais net šiek tiek ūmoka lyginant su p. Balčyčiu“, – asmenybes lygina p. Ramonaitė.Politologas Algis Krupavičius sako, kad dabartinė prezidentė į politikos viršūnę atėjo kaip Lietuvos gelbėtoja finansinės krizės akivaizdoje. Savo kadencijos pradžioje ji formavo plieninės magnolijos, geležinės ledi, griežtos, kietos politikės įvaizdį. Su tokiu, stiprios politikės, įvaizdžiu ji liko iki kadencijos pabaigos.„Ponas Balčytis, skirtingose Vyriausybėse aukštus postus užėmęs politikas, visur pasižymėjo kaip dalykiškas, konkretus politikas. Jį, priešingai nei dabartinę prezidentę, galima vadinti prezidentu su žmogiškuoju veidu. Jis būtų savotiškas prezidentas normalusis, nors šilumos, atvirumo kartais ir jam pritrūksta“, – vertina p. Krupavičius.Anot jo, p. Balčytis yra gerokai atviresnis negu prezidentė, jis – dialogo žmogus. Šalies vadovės sprendimas rinkimų rezultatų vakarą tik trumpai pasirodyti savo štabe rodo jos uždarumą, distancijos nuo aplinkos išlaikymą.Politologas Laurynas Kasčiūnas, deklaruojantis pritarimą dešiniosioms politinėms pažiūroms, sako, kad p. Grybauskaitė yra autoritetingo tipo asmenybė.„Ji įprasmina vienasmenį politinį lyderį. Neatrodo, kad būtų komandos žmogus. Nesu tikras, kiek įsiklausoma į kitas nuomones ir kiek yra valingo asmeninio sprendimo, bet daugiau sąsajų įžvelgiu su tvirtos rankos simbolika“, – sako p. Kasčiūnas.O štai p. Balčytis, jo vertinimu, yra minkštesnė asmenybė, linkęs į komandinį darbą. Tačiau ne iki galo aišku, kiek tokie žmonės yra autonomiški priimant sprendimus.„Gali būti atviras įvairioms įtakoms, gali išryškėti asmenybės silpnumas, kai reikia priimti valingus sprendimus. Neatrodo, kad bus stiprus lyderis“, – pabrėžė p. Kasčiūnas.

Programų skirtumai – nežymūs

Programiniu požiūriu abu kandidatai deklaruoja panašias vertybes, nurodo, kad yra provakarietiški.Ponia Ramonaitė įžvelgia tam tikrų skirtumų ekonominės politikos dimensijoje, tačiau tie skirtumai, anot pašnekovės, nėra ryškūs. Be to, visuomenė, nors ir deklaruoja, kad ekonominė politika yra svarbus kriterijus renkantis šalies vadovą, iš tiesų ekonominių nuostatų nesureikšmina.„Pačių žmonių ekonominės nuostatos yra nenuoseklios ir prieštaringos. Visi nori, kad mokesčiai verslui būtų maži, o valstybės paslaugos – aukštos kokybės, bet nesusimąstoma, kaip to pasiekti. Abu politikai parodo, kad jie supranta, jog jeigu valstybė nori turėti daugiau pinigų, reikės didinti mokesčius. Tiesa, Balčytis kaip socialdemokratas gali sau leisti daugiau propaguoti socialiai orientuotą ekonomiką“, – pažymi p. Ramonaitė ir priduria, kad p. Grybauskaitė natūraliai ėmė orientuotis į ją remiančių dešiniųjų tikslus.Ponas Krupavičius p. Grybauskaitės rinkimų programą kritikuoja kaip pernelyg glaustą.8 paragrafų 231 žodį turinti programa „Tikiu Lietuva“, kurią p. Krupavičius vadina tikslų rinkiniu, apima abstrakčius lozungus („auganti ir stabili“, „stipri ir vieninga“, „saugi ir teisinga“, „skaidri ir sąžininga“ ir t.t.), tačiau nepaaiškinama, kaip šie tikslai bus įgyvendinti.„Programa reikalinga dėl vienos paprastos priežasties – kad rinkėjai po kadencijos galėtų pasižiūrėti, kuriuos pažadus kandidatas įgyvendino. Šiuo atveju rinkėjai negalės nieko paklausti, nes prezidentė jiems absoliučiai nieko nežada“, – sako p. Krupavičius.Politologas visai nekritikuoja p. Balčyčio programos, kuri vadinasi „Dirbanti, uždirbanti ir vieninga Lietuva“. Jis giria programą kaip atitinkančią socialdemokratų nuostatas ir ideologiją. Čia kalbama apie darbą, socialinius reikalus, emigracijos mažinimą, prezidento kaip jungiančio, vienijančio vaidmenį vidaus ir užsienio politikoje. Daug dėmesio skiriama išsilavinusiai visuomenei, regioninės politikos plėtrai, skurdui ir atskirčiai mažinti.Kasčiūnas pastebi, kad p. Balčytis yra labiau socialiai orientuotas, atstovauja klasikinei socialdemokratijai. Jo retorika taikoma senajam socialdemokratų elektoratui – darbininkams arba žemesnio vidutinio socialinio sluoksnio gyventojams.„Gerąja prasme stebina tai, kad, priešingai nei daugelis kitų socialdemokratų, teigiamai pasisako apie labai svarbų strateginį dalyką – visą energetinio saugumo paketą, pradedant suskystintų gamtinių dujų terminalu, baigiant atomine elektrine“, – išskiria p. Kasčiūnas.

Užsienio politikos skirtumai

Deklaruojamos abiejų kandidatų užsienio politikos nuostatos mažai kuo skiriasi.Kaip pažymi p. Ramonaitė, per praėjusius rinkimus p. Grybauskaitės nuostatos kartais buvo netikėtos ir stebino, tačiau dabar, Rusijos grėsmės akivaizdoje, šalies vadovės užsienio politikos prioritetai – aiškūs ir išgryninti.Tuo metu socialdemokratams, dirbantiems vienoje koalicijoje su Darbo partija, visuomet tenka laviruoti, jie negali sau leisti drastiškesnių pareiškimų kaip p. Grybauskaitė.„Socialdemokratai nenori atbaidyti savo koalicijos partnerių, todėl bando laviruoti ir tai aiškiai matyti. Jie atsiduria tarpininko pozicijoje“, – pažymi p. Ramonaitė.Ponas Kasčiūnas taip pat pastebi, kad socialdemokratų retorika užsienio politikoje, ypač kalbant apie santykius su Rusija, yra minkštesnė. Bet dažniausiai tai – tik retorika, o ne kažkokie didesni lūžiai.Politologas įžvelgia skirtumą ir Lenkijos, tiksliau – asmenvardžių rašybos klausimu.„Prezidentė yra aiškiai pasakiusi, kad valstybinė kalba negali būti politinių mainų objektas, o p. Balčytis yra minkštesnis šia prasme, iš socialdemokratų kyla įvairių iniciatyvų“, – lygina p. Kasčiūnas.Krupavičius pastebi, kad p. Balčytis sugrįžta prie to, kaip prioritetus apibrėžė Algirdas Brazauskas: svarbu išlaikyti gerus santykius su kaimyninėmis šalimis, saugoti narystę ES, tęsti bendradarbiavimą su NATO partneriais.Psichologas: abu kandidatai pakankamai atviri

Abu kandidatai į prezidentus – tiek p. Grybauskaitė, tiek p. Balčytis – turi laimėtojui būdingų savybių, pastebi psichologas, profesorius Albinas Bagdonas. Abu jie pelnė visuomenės palankumą gebėdami santūriai, kultūringai diskutuoti.
„Debatuose jie atsiskleidė kaip pakankamai kuklūs, mandagūs varžovai. O žmonėms imponuoja kultūringas debatų stilius. Jie nebuvo tarp aršiausių kovotojų, nepuolė kitų, nekovojo tarpusavyje“, – vertina p. Bagdonas.
Anot jo, tiek p. Balčytis, tiek p. Grybauskaitė yra ekstravertiškos asmenybės – yra pakankamai atviri aplinkai, lengvai reiškia savo mintis ir jausmus. Su kai kurių kritikų pastabomis apie šalies vadovės uždarumą p. Bagdonas nelinkęs sutikti.
„Jeigu kas nors specialiai pasidomėtų, tai net neabejoju, kad pamatytų, jog prezidentės vadinamoji atvirumo savybė yra pakankama. O moteriškoji lytis p. Grybauskaitei suteikia ir daugiau privalumų: moterų smegenys empatiškesnės, joms lengviau komunikuoti, ypač užsienio kalbomis“, – pabrėžia p. Bagdonas.
Antroje kadencijoje p. Grybauskaitė gali būti linkusi priimti kategoriškesnių sprendimų sprendžiant svarbius šaliai klausimus, o šias pareigas laimėjęs p. Balčytis kaip naujas žmogus, ko gero, daugiau laviruotų, žiūrėtų ne tik bendrų, bet ir savų interesų.
Abu kandidatai yra pakankamai atviri naujoms patirtims, jie sukalbami, bendras sutarimas yra aukštesnis negu kitų žmonių.
„Su kokiu nors Nagliu Puteikiu būtų buvę sunku sutarti, nes jis – impulsyvus ir agresyvus žmogus. O šie kandidatai yra emociškai stabilūs, neišvedami iš pusiausvyros taip lengvai. Gebėjimas susitvardyti priklauso nuo neurodinaminių procesų, kurie vyksta mūsų nervų sistemoje. Savireguliaciniai mechanizmai jų abiejų išvystyti pakankamai gerai“, – sako p. Bagdonas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku