Portugalija ant kojų stojasi pernelyg drąsiai

Publikuota: 2014-05-10
Atnaujinta 2015-06-01 13:01
Nuotrauka: Mario Proenca/Bloomberg
„Verslo žinios“

Portugalijai uoliai atsižadant finansinės pagalbos, tarptautiniai kreditoriai bei ekspertai ragina nespjauti į finansines garantijas ir įspėja šalį dėl grėsmių, kai savarankiškumo troškimas susidurs su finansų rinkų realybe.

Pedro Passosas-Coelho, Portugalijos premjeras, savaitgalį iškilmingai pareiškė, kad kitą mėnesį, pasiėmusi paskutinę dozę iš 78 mlrd. EUR tarptautinių kreditorių finansinės paramos paketo, Portugalija savomis jėgomis įbris į finansų rinkas. Portugalija finansinės paramos paprašė 2011 m. ir mainais į 78 mlrd. EUR įsipareigojo imtis griežtų taupymo priemonių.„Vyriausybė nusprendė pasitraukti iš pagalbos programos ir nepereiti į jokią atsargumo programą. Mes turime finansinių rezervų metams, jie padės mums apsisaugoti nuo bet kokių išorinių sukrėtimų“, – paskelbė p. Passosas-Coelho.Portugalija pasielgs kaip Airija, kuri prieš pusmetį nusprendė nebesinaudoti jokia kreditorių parama. Po šio sprendimo finansinėje euro zonos globoje tebelieka Graikija ir Kipras.Tačiau pagrindiniai Portugalijos gelbėtojai: ES, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos centrinis bankas (ECB), arba vadinamoji troika, ragino Lisaboną pagalvoti, gal verta pasinaudoti kredito linija, kad grįžimas į finansų rinkas būtų lengvesnis ir ne toks bauginantis, „The Financial Times“ sakė šaltiniai, susiję su tarptautiniais kreditoriais. Kovą Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija priminė, kad kredito linija būsianti svarbi finansinė priemonė, kai Portugalija artimiausiais metais išpirks obligacijų.

Ekspertai kritikuoja

Ekonomikos ekspertai perspėja Portugaliją – būtų neišmintinga pasibaigus finansinės paramos paketui toliau keliauti be jokių tarptautinių kreditorių finansinių garantijų.„Ji toliau kenčia nuo ilgalaikių struktūrinių bėdų, kurios buvo akivaizdžios šaliai priimant eurą ir turėjo būti išspręstos dar palankiais metais prieš krizę. Dėl šios priežasties Portugalijos ekonomika ateityje išliks silpna ir pažeidžiama galimų sukrėtimų atveju“, – apžvalgoje, kaip palengva turėtų būti atsisakoma finansinės paramos, rašo „Bruegel“ instituto analitikai Zsoltas Darvasas, Andre Sapiras ir Guntramas Wolffas.Tarp šių riziką keliančių veiksnių nurodomas mažas ūkio augimas, žemas produktyvumas, aukštas nedarbas, didelis biudžeto ir einamosios sąskaitos deficitas. Per finansinės paramos laikotarpį Portugalijos skola išaugo nuo 93% BVP iki 129%. Nedarbo lygis siekia 15,3%.„Nors einamosios sąskaitos ir biudžeto deficitas bus mažesnis nei prieš krizę, nedarbo lygis bei viešoji skola bus maždaug dvigubai didesni nei prieš krizę. Didžiausios Portugalijos bėdos yra mažas konkurencingumas ne prekybos veikloje, labai mažas įmonių dydis ir sunkumai gaunant finansavimą“, – pabrėžia institutas.

Ragina neapsigauti

Kad Portugalijos užmojai žengti į finansų rinkas išdidžiai ir be tarptautinių kreditorių užnugario gali būti nepamatuoti, rodo ir skeptiškas autoritetingų asmenų požiūris į pastarojo meto tendencijas euro zonos vyriausybių obligacijų rinkoje. Jose Vinalsas, TVF Pinigų ir kapitalo rinkų departamento direktorius, įspėja investuotojus, skolinančius šalių vyriausybėms už tokias palūkanas, tarsi regiono ekonomika būtų visiškai pasveikusi, kad pastarasis obligacijų kainų ralis gali baigtis liūdnai. Interviu „The Financial Times“ p. Vinalsas sakė, jog šių šalių obligacijos įkainojamos taip gerai, kad jei toks įkainojimas nebus pateisintas, liks daug vietos investuotojų nusivylimui.Be to, jis įspėja, kad kai tik JAV centrinis bankas pradės kelti bazines palūkanų normas, euro zonos šalių skolinimosi kainos gali pradėti augti.„Sunku pasakyti, ar taip nutiks ir šį kartą, bet, remiantis istorija, galima sakyti, kad kai ilgalaikio skolinimosi palūkanų normos pakildavo JAV, paskui kildavo ilgalaikės palūkanos visur kitur, ypač išsivysčiusiose šalyse ir Europoje“, – sakė TVF ekspertas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šis straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku