Žemės pirkimo draudimai stabdo plėtrą

Publikuota: 2014-04-06
Atnaujinta 2015-06-01 13:22
Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
 

ŽŪB „Aubrakas“ vadovai sako, kad nepasirašys 3 mln. Lt vertės ES paramos sutarties, nes jos įgyvendinimas, įsigaliojus žemės pirkimą ribojantiems įstatymams, bus neįmanomas.

Šie pinigai turėjo būti skirti pirmajam plėtros etapui – reikalingai technikai pirkti, kad būtų galima padidinti galvijų skaičių nuo 1.000 iki 2.000. Buvo numatyti dar du plėtros etapai (bendros investicijos – 12 mln. Lt), kuriuos baigus būtų sukurta apie 30 naujų darbo vietų. Jų taip pat nebus. Bendrovės vadovai aiškina, kad kai neliko galimybės pirkti daugiau žemės, prognozuoti verslo ir plėstis paprasčiausiai nėra kaip. Investuoti tikintis, kad plotus bus galima nuomoti, netikslinga.„Mes investavome į fermas, techniką, galvijus, kad turėtume stiprią gamybinę bazę. Žemės pirkimą atidėjome ir dabar matome, kad jos įsigyti nebegalėsime“, – aiškina Vidmantas Jonika, „Aubrako“ ir žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviška mėsa“ (LM) vadovas.Šiai plėtrai jau buvo sukaupta lėšų.Nacionalinė mokėjimų agentūra patvirtina: bendrovei išsiųsta paramos teikimo sutartis, kurią jie turi pasirašyti arba atsisakyti paramos. Terminas, iki kada reikia patvirtinti dokumentą, dar nesibaigęs.

Kryptis – Vakarai

„Naikiname patys save. Galime prognozuoti, kas vyks rinkose, nuspėti, kad kils karas, tačiau nuspėti, ką sugalvos Lietuvos politikai, neįmanoma“, – sako p. Jonika ir prisipažįsta, kad bendrovė, nepaisydama įtemptos politinės padėties, žvalgosi į Ukrainą.Šalis patraukli tuo, kad revoliucija ten vis tiek baigsis, o valstybė jau viena koja ES. Aišku, kad po kelerių metų ekonomika pradės kilti. Tada bus galima investuoti. Dabar laikas žvalgytis ir ieškoti patrauklių objektų.„Konfliktas su Rusija mūsų nepalietė. Mes jau gan seniai dirbame tik su Vakarų pirkėjais. Rytų krypties atsisakėme sąmoningai, nes ten per daug rizikinga“, – aiškina p. Jonika.Dabar LM kartu su „Aubraku“ laiko apie 2.000 galvijų. Buvo planuota LM plėtra, tačiau ji bus sustabdyta, nes auginti mėsinius galvijus neturint žemės nerealu.Ūkininkas piktinasi, kad mūsų valdžia stabdo mūsiškių plėtrą, nors konkuruoti tenka su europiečiais, kurie gauna kelis kartus didesnes tiesiogines išmokas.

Siūlo neskubėti

Jonas Sviderskis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) direktorius, ragina ūkininkus ramiai dirbti ir rezervuotai vertinti teisės aktų projektus bei politines diskusijas.„Staigių judesių ir drastiškų sprendimų kol kas nereikėtų. Dėl žemės pirkimo ribojimų vyksta diskusijos, svarstomi įvairūs būdai, kaip apsaugoti žemės ūkio bendroves ir jų nesužlugdyti. Tikimės, kad valdžia mus pradeda girdėti. Kol kas dalis reikalavimų pertekliniai ir riboja prekinių ūkių veiklą“, – aiškina p. Sviderskis. Anot jo, galbūt bus apsispręsta neriboti galimybių pirkti žemę bendrovių pajininkams, pagaliau aiškiau reglamentuota nuoma.„Bendrovės nuomoja plotus iš šimtų žmonių ir įmonėse šias sutartis tvarko keli žmonės. Ūkininkai nuolat gyvena įsitempę, kad nuomotojai nutrauks sutartis ir savo sklypus perduos tiems, kurie moka keliais litais daugiau. Blogiausia, kad sprendimai daromi užrištomis akimis. Niekas nežino, kiek žemės Lietuvoje supirkę užsieniečiai, kiek jos nuomojama, kiek stambių ūkių ir spekuliantų, valdančių daugiau kaip 500 ha nuosavos žemės“, – politikų veiklos principus kritikuoja LŽŪBA vadovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku