Valdžia dar šiemet gali apriboti energinių gėrimų prekybą

Publikuota: 2014-04-05
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
 

Lietuva dar šiemet gali tapti pirmąja ES valstybe, kurioje paaugliams iki 18 metų bus draudžiama parduoti energinius gėrimus. Tyrimas parodė, kad jais piktnaudžiauja trečdalis jaunuolių.

Dar prieš porą metų grupė Seimo narių pasiūlė priimti Maisto, Reklamos ir kitų įstatymų pataisas, draudžiančias parduoti energinius gėrimus jaunesniems kaip 18 metų asmenims.Projektai ilgai svarstyti Seime ir kitose institucijose. Vyriausybė maždaug prieš metus įspėjo, kad siūlymai drausti parduoti energinius gėrimus paaugliams gali prieštarauti 2002 m. ES direktyvai. Be to, pasak teisininkų, neaišku, ką reiškia sąvoka „energinis gėrimas“, kokių sudedamųjų dalių turintys gėrimai galėtų būti įrašyti į jų sąrašą.Tačiau šias problemas, pasak Dangutės Mikutienės, Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkės, pavyko išspręsti.„Mes įvykdėme ES institucijose termino „energiniai gėrimai“ notifikavimo procesą. Išsiaiškinome su Europos Komisija, kokie gėrimai greta alkoholinių galėtų būti neparduodami paaugliams iki 18 metų. Dabar jokių problemų su ES neliko ir Komisija mums jau nebepriekaištauja dėl planų riboti tokią prekybą“, – VŽ informavo p. Mikutienė.Netrukus turėtų įvykti Terminų komisijos posėdis, kuriame turėtų būti galutinai išaiškinta, kas yra „energiniai gėrimai“. Tuomet, anot parlamentarės, atsivers galimybė priimti pasiūlytą įstatymą.„Visas svarstymo stadijas Seime šis projektas jau praėjo. Laukėme ES išvadų ir Terminų komisijos sprendimo. Tad, reikia tikėtis, jau netrukus Seime balsuosime dėl įstatymo, draudžiančio parduoti energinius gėrimus asmenims iki 18 metų, priėmimo. Jis įsigaliotų per kelis mėnesius nuo patvirtinimo, nes reikia dar pasirengti įgyvendinti šį teisės aktą“, – sakė p. Mikutienė.Ji užsiminė, kad prie energinių gėrimų bus priskirti tie, kurie turi gana daug kofeino, taurino arba kitokių analogiškų medžiagų. Pabrėžiama, kad populiarieji gėrimai su kola nepateks tarp tokių.

Atliko tyrimą

SRK vadovė patvirtino, kad ES dar nėra valstybių, kurios būtų priėmusios analogiškus draudimus: „Čia pretenduojame tapti pionieriais, todėl ES yra gana didelis susidomėjimas, kaip mums seksis. Kai pirmininkavome Bendrijai, Lietuvoje surengėme visą seminarą šiuo klausimu, suvažiavo svečių iš visos Europos, išklausė ir pažadėjo atidžiai sekti mūsų patirtį. O neseniai Lietuvoje apsilankė prancūzų žurnalistų grupė, kuri filmuoja dokumentinį filmą apie paauglių sveikatą ir atitinkamų maisto produktų įtaką jai. Prancūzai irgi labai domėjosi, ką mes čia žadame įgyvendinti.“Valstybinė maisto ir veterinarijos kontrolės tarnyba sutiko, kad energiniai gėrimai nebūtų parduodami paaugliams.Neseniai Vilniaus universiteto (VU) atlikto tyrimo duomenimis, beveik trečdalis paauglių iki 18 metų gausiai vartoja energinius gėrimus.„29% paauglių nuolat vartoja energinius gėrimus, o suaugusiųjų kategorijoje tokių vartotojų tėra 9%. Iš šių gėrimų paaugliai gauna apie dešimtadalį viso gaunamo kofeino kiekio, o suaugusieji negauna ir  5%“, – VŽ informavo tyrimui vadovavęs prof. Rimantas Stukas, VU Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto vadovas.

Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku