„Rosselchoznadzor“ Lietuvai: jūs – Europos Komisijos įkaitai

Publikuota: 2014-04-04
Atnaujinta 2015-06-09 17:09
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

Šiandien Lietuvoje darbą baigia Muitų sąjungos veterinarijos tarnybos komisija, kuri tikrina terminalus – šaldytuvus, iš kurių eksportas buvo sustabdytas prieš kelias savaites.

Ar atnaujinti šių įmonių veiklą Maskvoje bus sprendžiama ateinančią savaitę, kai specialistai parveš audito išvadas ir reikalingus dokumentus į savo tarnybas.Be šios patikros, Lietuvos maisto pramonė sulaukė dar dviejų blogų žinių. Pirmiausia, dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės sustabdytas termiškai neapdorotų mėsos produktų eksportas į Muitų sąjungos šalis. Nuo sausio pabaigos, kai Lietuvoje buvo aptiktas ligos židinys, gaminių, kurie patenka į draudžiamųjų kategoriją, išvežėme 500 t.Kita liūdna žinia – Rusija paskelbė, kad iš ES gamyklų gali neįsileisti mėsos produktų, kurių gamyboje naudota lenkiškai ir lietuviška kiauliena. Mūsų augintojams tai būtų smūgis, nes šiandien prekyba su ES šalimis (į Rusiją eksportas draudžiamas jau keletą metų, nuo klasikinio kiaulių maro protrūkio) svarbus pajamų šaltinis. Aleksejus Aleksejenka, „Rosselchoznadzor“ vadovo padėjėjas "Verslo žinioms" patvirtino, kad sprendimas, ar šis sprendimas įsigalios, gali būti priimtas jau kitą savaitę."Rosselchoznadzor", kurio nutarimai  privalomi visoms Muitų sąjungos šalims, savo žingsnius grindžia tuo, kad Europos veterinarijos standartai neatitinka rusiškų ir negalima tiksliai atsekti produktų gamyboje panaudotos žaliavos kilmės. Siūloma valstybėms dėl eksporto derėtis atskirai, tačiau ES direktyvos tai draudžia.Ponas Aleksejenka "Verslo žinioms" patvirtino, kad papildomi draudimai, apie kuriuose skelbta, gali įsigalioti jau kitą savaitę.

Kada gali būti sprendimas dėl eksporto iš mūsų terminalo atnaujinimo? Spręsime ateinančią savaitę, kai gausime dokumentus. Kokie patikros rezultatai ir kokios bus išvados, negaliu pasakyti, nes dar nemačiau ekspertų išvadų.

Gan netikėtai buvo paskelbta, kad "Rosselchoznadzor" uždraus visų ES pagamintų maisto produktų, kurių sudėtyje yra lietuviškos ir lenkiškos kiaulienos įvežimą. Praeitą savaitę sakėte, kad atvirkščiai, maisto produktų eksportas iš didžiųjų lietuviškų įmonių gali būti atnaujintas. Kas nutiko? Vertiname galimas grėsmes. Afrikinis kiaulių maras pavojinga liga. Užkratas termiškai neapdorotoje mėsoje gali išlikti keletą mėnesių. Ar bus draudžiamas mėsos produktų eksportas, ar prekyba nebus stabdoma, spręsime ateinančią savaitę.Bėda, kad ES neturi sistemos, kuri kontroliuotų kaip Sąjungos viduje gabenama ir perdirbama žaliava. Dėl to sustabdytas ir mėsos produktų vežimas iš Lietuvos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ar yra galimybė, kad prekyba bus atnaujinta? Prekyba gali būti bet kada atnaujinta. Mes siūlome išeitį – sutvarkyti vadinamąją regionalizaciją, kai griežtai kontroliuojami rajonai, kuriuose aptikti afrikinio kiaulių maro židiniai.Iš regionų, kur šios ligos nėra, produkciją ir mėsą galima įsivežti. Galima prekiauti ir predirbimo įmonių, kurios atitinka fitosanitarijos reikalavimus bei laikosi saugos reikalavimų, gaminiais.

Kokios Lietuvos perspektyvos atnaujinti prekybą? Lietuvos valdininkai ir politikai tapo Europos Komisijos įkaitais. Mes jūsų Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai išsiuntėme pasiūlymus ką daryti, kad prekyba būtų atnaujinta ir abi pusės patirtų kuo mažesnę žalą.Deja, svarbiausi sprendimai priimami ne Vilniuje, bet Europos Komisijos būstinėje Briuselyje. EK draudžia ES narėms imtis papildomų saugos priemonių ir atskirai tartis dėl eksporto atnaujinimo.Lietuvos, Italijos, Prancūzijos, Danijos veterinarijos tarnybos mums siūlo papildomas saugumo garantijas, tačiau atskirai tartis nei viena šalis negali. Norėtume pasirašyti dvišales sutartis, kurios leistų atnaujinti prekybą.Bendrų EK sprendimų, kurie tiktų ir mums, kol kas nėra. Blogai, kad tokie biurokratiniai sprendimai trukdo greitai spręsti ekonomines bėdas. Norime atskirti veterinarines problemas ir politiką.

Kai buvo sustabdytas kiaulienos įvežimas iš ES, Rusijoje pritrūko kiaulienos. Kaip yra dabar? Kiaulienos vis dar trūksta. Nors importuojame daugiau mėsos iš tolimų šalių, tokių, kaip Brazilija, tačiau tai brangu ir nepatogu.Be to, Europoje buvo gaminami kiaulienos produktai, kurių neturi brazilai ir kitos Pietų Amerikos valstybės.Tokia padėtis nedžiugina nei mūsų, nei jūsų, tačiau kol kas sprendimų kaip ją pakeisti nėra.Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba siūlė puikias priemones, kurios galėjo apsaugoti šalį nuo afrikinio kiaulių maro. Pavyzdžiui, tvoros Baltarusijos statyboje būtų kainavusi kur kas pigiau nei kova su maru.Jei būtų pasirašytos sutartys dėl regionalizacijos, tai mėsos eksportas gali būti atnaujintas.Kitas kelias, kuris truktų ne vienerius metus, tai kova su afrikiniu kiaulių maru, kuris, kaip sako mokslininkai, plinta maždaug 1 kilometro per dieną greičiu.Ispanijoje, Portugalijoje ši liga jau buvo ir ją pavyko nugalėti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku