Kuklesnį BVP augimą lėmė geopolitinė padėtis

Publikuota: 2014-04-30
Atnaujinta 2015-06-01 12:57
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

2014 m. pirmąjį ketvirtį šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) padidėjo 2,9% ir siekė  27.692 mln. Lt (8.020,1 mln. eurų) to meto kainomis, praneša Lietuvos statistikos departamentas.

Šį ketvirtį daugiausia įtakos BVP augimui turėjo atsigaunanti statyba, apdirbamoji gamyba, o taip pat didmeninė ir mažmeninė prekyba.2013 m. pirmąjį ketvirtį BVP pokytis siekė 4,1%.„Pirmojo ketvirčio BVP augimo tikėjomės šiek tiek spartesnio. Tokius lūkesčius kurstė tikrai geri apdirbamosios pramonės rezultatai (išskyrus mineralinių produktų gamybą) – sausį-kovą jos produkcija išaugo net 9%, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus. Aktyvesnė nei pernai buvo ir nekilnojamojo turto rinka, šilta žiema netrukdė ir atsigavusio statybų sektoriaus darbams“, – pokyčius vertina Indrė Genytė-Pikčienė, banko DNB vyriausioji analitikė.Pasak jos, prastesniems rezultatams įtakos turėjo neigiama geopolitinė padėtis. Rusija netaikė griežtų eksporto ribojimo priemonių Lietuvai, tačiau tai, kad nuvertėjo Rusijos nacionalinė valiuta, darė Lietuvos eksportą šioje rinkoje nekonkurencingu. Rublis euro atžvilgiu vien nuo metų pradžios nuvertėjo 9%. Šie veiksniai paveikė ir eksportą aptarnaujančias paslaugų veiklas – transporto ir logistikos bei didmeninės prekybos sektorius.„Vertinant šių metų perspektyvas, ryškėja tendencija, jog BVP augimą lemia ne vien eksportas, bet ir vidaus paklausos komponentė. Neramina tai, kad Lietuvos maža ir itin atvira ekonomika yra nepaprastai jautri išorės veiksniams, kurie šiuo metu kelia didžiausią riziką ir yra pagrindinis nežinomybės šaltinis“, – priduria p. Genytė-Pikčienė.Pernai šalies bendrasis vidaus produktas augo 3,4%, o ketvirtajame 2013 m. ketvirtyje –3,3%. 2013 m. ketvirtąjį ketvirtį BVP to meto kainomis sudarė 30,586 mln. Lt, o visų metų siekė 119,469 mln. Lt.Daugiausiai įtakos šalies ūkio metiniam pokyčiui pernai turėjo statybos (10,6%) ir pramonės (4,3%) įmonių veikla.Pernai ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2012 m. laikotarpiu, beveik visose veiklose, išskyrus žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės, užfiksuotas teigiamas pridėtinės vertės pokytis, teigia statistikai.Sparčiausiai augo statybos (20,7%), finansinės ir draudimo (6%), profesinės, mokslinės ir techninės bei administracinės ir aptarnavimo (5,1%), nekilnojamojo turto operacijų (4,2%) ir apdirbamosios gamybos (3,3%) veiklos rūšių įmonių pridėtinė vertė. Kitų veiklos rūšių įmonėse pridėtinė vertė augo lėčiau nei visame šalies ūkyje. Žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės veiklos pridėtinė vertė 2013 m. ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2012 m. ketvirčiu, sumenko 4,3%.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku