Žvalgyba įvardijo, kokią karinę grėsmę Lietuvai kelia Rusija

Publikuota: 2014-04-29
Atnaujinta 2015-06-01 13:07
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Rusijos veiksmai prieš Ukrainą įrodė, kad Maskva, siekdama savo karinių ir politinių tikslų, geba generuoti nemenkus pajėgumus. Bet, kaip teigiama Lietuvos karinės žvalgybos ataskaitoje, nors Rusija ir gali sutelkti savo pajėgas agresijai prieš atskiras, silpnesnes už ją valstybes, vis dėlto, dar nėra pajėgi atakuoti tokio stipraus gynybinio aljanso kaip NATO.

Antradienį paskelbta Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) veiklos ataskaita ir visuomenei skirtas grėsmių nacionaliniam saugumui įvertinimas. Tai AOTD yra įpareigotas daryti pagal prieš kelerius metus įsigaliojusį Žvalgybos įstatymą.KAM pranešime spaudai pažymima, kad departamento ataskaita susideda iš dviejų dalių. Pirmoji – visuomenės supažindinimas su 2013 m. AOTD veiklos rezultatais, antroji – grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas.Visą AOTD veiklos ataskaitą galite skaityti ČIA.„Šių metų ataskaita nuo 2012 m. skiriasi keliais aspektais. Pirmiausia, joje pateikiamas pastarųjų Rusijos veiksmų prieš Ukrainą vertinimas, apžvelgiami svarbiausi Rusijos karinio planavimo pasikeitimai ir iš naujo peržiūrima karinio konflikto prieš NATO grėsmės tikimybė Baltijos jūros regione“, – rašoma pranešime spaudai.Visą grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą galite skaityti ČIA.Grėsmių nacionaliniam saugumui įvertinime be kita ko užsimenama, kad įvykiai Ukrainoje parodė, jog Rusijos agresyvumas didėja. Tai turės tiesioginės neigiamos įtakos Lietuvos bei kitų rusams kaimyninių valstybių saugumo situacijai. „Pabrėžtina, kad 2014 m. pradžioje Ukrainoje Rusija pademonstravo, jog ji sugeba įgyvendinti plataus spektro operaciją, derindama karinės jėgos panaudojimą, diplomatiją, ekonomines priemones ir ypač intensyvias informacines operacijas. Taip pat įvykiai Ukrainoje parodė, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos yra pajėgios greitai generuoti reikiamus pajėgumus, o pasirengimas operacijai gali būti gerai slepiamas. Tikėtina, kad Rusijai įgyjant vis daugiau pasitikėjimo savimi ir sukuriant vis efektyvesnes priemones (visų pirma, karines), augs ir pasirengimas tas priemones panaudoti. Tai labai neigiamai veiks Lietuvos saugumo situaciją“, – teigiama vertinime.Kita vertus, pabrėžiama, kad Rusija yra gerokai per silpna vykdyti karinę operaciją prieš NATO valstybę, kurią saugo aljanso kolektyvinės gynybos įsipareigojimai. Mat NATO tebėra karine prasme gerokai pajėgesnė už Rusiją: „Rusija suvokia, kad jos karinio potencialo atsilikimas nuo NATO ir JAV yra didelis ir jo panaikinti per artimiausią dešimtmetį nepavyks. Todėl esant būtinybei operaciją Vakarų kryptimi pradėti pirmiems, dabartinės Rusijos ginkluotųjų pajėgų galimybės įvykdyti tokią operaciją yra labai ribotos. Rusija pajėgtų vykdyti operaciją prieš atskiras šalis, bet ne prieš visą Aljansą. Norint būti pasirengusiai vykdyti platesnio masto operacijas prieš NATO ar JAV, Rusijai būtina modernizuoti savo ginkluotąsias pajėgas. Tai ir daroma šiuo metu.“Pasak KAM, ataskaitoje pirmą kartą AOTD pateikia ir  Rusijos energetinės politikos, kaip užsienio ir saugumo politikos įrankio, vertinimą.Nauja AOTD ataskaitoje ir tai, kad skelbiama šnipinėjimo programos techninė analizė, pagal kurią įmonių ar įstaigų informacinių technologijų specialistai bei privatūs asmenys galėtų patikrinti savo įstaigos kompiuterių tinklus ir asmeninius kompiuterius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku