Per Klaipėdą keliavusi šaldyta produkcija –jau kituose uostuose

Publikuota: 2014-04-25
Atnaujinta 2015-06-01 13:15
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Rusijos tarnybos „Rosselchoznadzor“ draudimas reeksportuoti iš trijų pagrindinių Klaipėdos šaldytuvų paskatino žuvies ir mėsos krovinių savininkus rinktis alternatyvius Latvijos, Gruzijos ir Rusijos uostus. Šaldytuvų savininkai viliasi, kad panaikinus draudimą pavyks susigrąžinti bent dalį klientų.

Pasak Dariaus Beinorto, Klaipėdos logistikos įmonės UAB „VPA Logistics“ generalinio direktoriaus, krovinių savininkai iš JAV ir Tolimųjų Rytų nusprendė nebelaukti Rusijos tarnybos „Rosselchoznadzor“ leidimo atnaujinti šaldytos produktus reeksportą per Klaipėdą. Paaiškėjus, kad klausimas nebus išspręstas pakankamai greit, laivai, kuriais buvo gabenamos naujos partijos produkcijos, pakeitė kursą.„Pasirinko Rygą, Gruzijos uostą Potį, Sankt Peterburgą. Dalis produkcijos gabenama per Klaipėdos terminalus, kuriems draudimai nepritaikyti“, – surinkta informacija dalijasi p. Beinortas.Paklaustas, kiek laiko krovinių savininkai laukė Rusijos tarnybų sprendimo, verslininkas sakė, kad maždaug po dviejų savaičių kroviniai buvo nukreipti kitur.„Pažadėjo grąžinti srautus, kai išspręsime problemas su Rusija. Tiek jie, tiek ir mes esame šios situacijos įkaitai. Kol kas turime šaldytuvuose tuos krovinius, kurie buvo skirti trečiosioms šalims“, – sako p. Beinortas. Jis skaičiuoja, kad bendrovės sandėliuose šiuo metu yra 20.000 t produkcijos, kurios vertė siekia 20 mln. USD.Verslininkas viliasi, kad Rusijai panaikinus draudimus dalis klientų sugrįš, tačiau taip pat neabejoja, kad teks susitaikyti ir su praradimais.„Kol nėra konkretumo sprendimuose, sunku kažką pasakyti. Terminalas dirba, tačiau didelė rinkos dalis – Muitų Sąjungos šalys – kol kas yra prarastos“, – konstatuoja p. Beinortas. Šiuo metu per „VPA Logistics“ sandėlius gabenama produkcija, skirta Ukrainai, taip pat – Lietuvos rinkai.Vertinti nuostolių p. Beinortas kol kas nesiima. Jie, pasak verslininko, priklausys nuo to, kiek dar truks Rusijos draudimai. Su brokeriu „AON“, per kurį bendrovė yra apsidraudusi, kol kas dėl galimo nuostolių kompensavimo įmonė nekalbėjo.

Srautas krito 6 kartus

Romanas Baradulinas, Norvegijoje registruoto holdingo valdomos UAB „Green terminal“ laivų agentas, skaičiuoja, kad iš 10 laivų, gabenančių šaldytą produkciją, dabar į Klaipėdos uostą per mėnesį užsuka 1-2, o anksčiau pusė jų kraudavo prekes uoste.

„Rado aplinkkelį šaldytai produkcijai į Rusiją tiekti. Dauguma plaukia į Sankt Peterburgą. Nežinau, kokių kompanijų produkcija persiskirstė, bet matau laivų judėjimą ir akivaizdu, kad srautas eina pro Klaipėdą, į Sankt Peterburgą. Gali būti, kad tai – sezoninis dalykas, o gal krovinių savininkai nenori lįsti į problemą“, – tendenciją pastebi p. Baradulinas.Alexanderis Jaburovas, „Green terminal“ direktorius, sako, kad iš bendrovių, kurioms taikomi „Rosselchoznadzor“ ribojimai, perimta nedaug krovinių.
„Pastarąjį mėnesį krovinių padaugėjo 1-2%. Labiausiai tikėtina, kad kompanijos pasirinko kitus, daugiausia – Rusijos, uostus“, – įsitikinęs p. Jaburovas.
Bendrovės duomenimis, pastarąjį mėnesį į Klaipėdą atkeliavo 4.000-5.000 t šaldytos produkcijos, o įprastai šis srautas siekdavo 20-30.000 t per mėnesį.Panaikinus draudimus dalį produkcijos, ypač skirtos Baltarusijos rinkai, Klaipėdai pavyks susigrąžinti, įsitikinęs p. Baradulinas, nes atstumas iki Sankt Peterburgo yra ilgesnis, krovinių savininkai patiria daugiau išlaidų.

Laukia tarnybų sprendimo

Šaldytuvų bendrovėje „Klaipėdos Smeltė“, kuriai palikta galimybė šaldytuvuose laikyti šaldytas žuvis ir jų produktus, Muitų Sąjungos šalims skirta produkcija taip pat stovi įšaldyta.„Krovinys niekur nepajudėjo, tebelaukiame „Rosselchoznadzor“ sprendimų. Tikimės, kad procesas labai neužtruks“, – sako Eduardas Galuškinas, bendrovės rinkodaros direktorius.Paklaustas apie galimas alternatyvas, jis negalėjo atsakyti, ar bendrovė ieško sprendimų, ar tiesiog laukia Rusijos tarnybų leidimo atnaujinti reeksportą, kadangi „tokia informacija komerciškai yra labai jautri“.„Čia prasideda komerciniai, konfidencialūs momentai. Neklauskite apie galimas kryptis. Negalima, kad kažkas spaudoje apie jas skaitytų. Žinoma, vertiname įvairius variantus, bet kol kas kalbėti apie bręstančius sprendimus yra dar labai anksti“, – teigė p. Galuškinas.Galimybė rasti naujų rinkų ir krovinių visuomet išlieka, priklauso tik nuo to, kiek įdėsi pastangų, pinigų ir laiko, mano pašnekovas.Vertinti nuostolių – nei esamų, nei potencialių – p. Galuškinas negalėjo, nes tai, anot jo, taip pat yra komerciškai jautri informacija.„Negaliu pasakyti, nei kokie tie nuostoliai, nei kaip juos pavyks suvaldyti. Panašių dalykų atskleidimas gali būtų labai ne laiku ir skausmingas“, – tiesaus atsakymo vengė p. Galuškinas.Anksčiau VŽ jis yra sakęs, kad „Klaipėdos Smeltė“ yra apsidraudusi verslo riziką, o poliso vertė siekia 50 mln. EUR. Draudėjas yra užsienio kompanija, o sutartis sudaryta per pagrindinę bendrovę, holdingą, registruotą Liuksemburge, kurio pagrindinis biuras yra Olandijoje.„Dalis rinkų, pavyzdžiui, Ukraina, Moldova, Uzbekija, Kirgizija, yra atvertos, dirbame su Lietuvos šaldytos produkcijos gavėjais. Šis draudimas visiškai nesustabdė Klaipėdos šaldytuvų veiklos. Tiesa, suvaržė itin reikšmingą šio verslo dalį“, – sako p. Galuškinas.Jis neatskleidžia ir, ar krovinių vežėjai jau pasirinko kitus uostus, nes „ši informacija gali daryti įtaką kitiems šaldytos produkcijos savininkams.“Dviejų uostamiestyje veikiančių šaldytuvų UAB „VPA Logistics“ ir AB „Klaipėdos Smeltė“ šaldytuvuose kartu sudėjus įšaldyta 31.000 t produkcijos, kurios vertė siekia 31 mln. USD. Įvertinus „Girtekos“ įmonės „Terminal LT“ valdomus šaldytuvus prie Vilniaus, kuriems taip pat galioja ribojimai gabenti šaldytą produkciją į Muitų sąjungos šalis, šie skaičiai yra dar didesni.Rusijos veterinarijos tarnyboms sustabdžius šaldytų produktų tranzitą iš Klaipėdos į Muitų sąjungos šalis, nuostolių patiria produkcijos siuntėjai iš JAV, Pietų Amerikos, Šiaurės Amerikos ir ES šalių, ekspedicinės ir transporto bendrovės, šaldytuvų, kuriuose dabar yra įstrigusi produkcija, savininkai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 2

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
19:44
Deramasi dėl transporto koridoriaus Ukrainos grūdams

Turkija veda derybas su Rusija ir Ukraina dėl transporto koridoriaus atidarymo per Bosforo sąsiaurį grūdų...

Pramonė
13:53
Kainų šokas parduotuvėse: mažesni kiekiai, sėkmė vietos gamintojams Premium

Ryški infliacija ir karas Ukrainoje neabejotinai koreguoja vartotojų nuotaikas ir nusiteikimą išlaidauti.

Prekyba
09:03
Maskva toliau grasina pasauline maisto krize, jei nebus atšauktos sankcijos 4

Siekiant išvengti pasaulinės maisto krizės, turi būti atšauktos tarptautinės sankcijos Rusijai, įvestos jai...

Pramonė
2022.05.25
Tvaraus ir efektyvaus žemės ūkio link: svarbiausi pokyčiai Lietuvoje jau įsibėgėjo Verslo tribūna

Jeigu reikėtų įvardyti vieną įdomiausių, o tuo pačiu – ir sudėtingiausių ekonominės veiklos sričių, rimtas...

Agroverslas 2023
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Lietuva buria šalių koaliciją Ukrainos grūdams saugiai išplukdyti 3

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako buriantis šalių koaliciją Ukrainos grūdams...

Verslo aplinka
2022.05.24
Prekyba karo zonoje: ukrainiečių tinklas „Silpo“ kliaujasi slaptais sandėliais, stokoja vilkikų Premium

Mažmeninės prekybos įmonės Ukrainoje anksčiau yra patyrusios įvairių iššūkių, bet sąlygos, kuriomis tenka...

Prekyba
2022.05.24
Ukrainos druskos gamintojos „Artiomsol“ vadovas: šalyje teks naudoti iš užsienio atvežtą druską

Viena didžiausių Europos druskos bendrovių „Artiomsol“ dėl karo veiksmų balandį nutraukė veiklą, o įmonės...

Pramonė
2022.05.23
Baltijos šalys prisiminė durpes: kainuotų iki 40% pigiau už biokurą Premium 13

Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę padidintų ir kartu ateinantį šildymo sezoną atpigintų kuro durpės,...

Pramonė
2022.05.23
„Borjomi“ gamyklas perima Sakartvelo vyriausybė 1

Sakartvelo vyriausybė iš Rusijos „Alfa Group“, kuriai taikomos sankcijos, neatlygintinai perima vienos iš...

Pramonė
2022.05.23
Programišiai kelia grėsmę pasaulio maisto tiekimo grandinėms

Išmanūs ūkiai, kuriuose žmones vis dažniau pakeičia technologijos, gali tapti programišių taikiniu. Dėl to...

Inovacijos
2022.05.22
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Verslo aplinka
2022.05.20
JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kodėl šparagai naudingesnis verslas negu auginti braškes Premium

Smidrų, dažniau vadinamų šparagais, augintojų skaičius kasmet auga. Darbo su šia daržove į valias, tačiau...

Gazelė
2022.05.20
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 6

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
„Samsono“ pelnas pernai mažėjo 3,6 karto

Kauno mėsos perdirbimo bendrovė „Samsonas“ praėjusiais metais uždirbo 275.900 grynojo pelno – 3,6 karto...

Pramonė
2022.05.19
Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku