Mažųjų bendrijų nariams siūlo uždrausti sudaryti paslaugų sutartis

Publikuota: 2014-04-24
Atnaujinta 2015-06-01 11:55
„Verslo žinios“

Finansų ministerija siūlo uždrausti mažųjų bendrijų nariams sudaryti paslaugų sutartis su savo mažosiomis bendrijomis, kad tokiu būdu jie nepasiimtų pinigų iš bendrovės, tačiau ši verslo forma ir toliau išlieka patraukli – iki 2015 m. galiojanti „Sodros“ lengvata leidžia visus pinigus išsimokėti per dividendus. Ateityje siūlomas kompromisinis „Sodros“ lengvatos variantas.

Mažosios bendrijos (MB) nariai pagal paslaugų sutartį su mažąja bendrija teikia įvairaus pobūdžio paslaugas – buhalterio, valdytojo, taip siekdami sumažinti mokėtino pelno mokesčio bazę – kad nereikėtų grąžinti lėšų įmonei, jeigu avansu išsimokėta pelno suma yra didesnė nei įmonės per metus gautas pelnas, rašoma Ūkio ministerijos Mažųjų bendrijų įstatymo teisinio reguliavimo stebėsenos pažymoje. Finansų ministerija siūlo uždrausti MB nariams tokias sutartis.Kai mažosios bendrijos finansinių metų pelno dalis, tenkanti mažosios bendrijos nariui, yra mažesnė negu jo per finansinius metus gautų išmokų kaip avansu išmokėto pelno suma, bendrijos narys mažajai bendrijai turi grąžinti sumą, viršijančią jam tenkančią metų pelno dalį.Apžvalgoje taip pat pažymima, kad Pasaulio banko „Doing Business 2014“ reitinge Lietuva pakilo iš 27 į 17 vietą, o sudedamosios reitingo dalies „verslo pradžia“ dalyje kilimas buvo iš 107 vietos į 11 vietą. Ir pagrindinė tokio šuolio priežastis – mažosios bendrijos atsiradimas. Iš 439 pirmąjį šių metų ketvirtį registruotų MB 81% registruota internetu. Iš viso šiuo metu įregistruota 4.300 bendrijų. Keli būdaiRūta Bilkštytė, mokesčių konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ vadovė, teigia, kad pagal paslaugų sutartį iš bendrijos gautos MB nario lėšos apmokestinamos 15% gyventojų pajamų mokesčio tarifu, o mažoji bendrija šias išmokas priskiria leidžiamiems atskaitymams ir taip sumažina savo apmokestinamąjį pelną. Kitokiais būdais išsimokėti pinigus iš MB kainuoja brangiau – MB nariui pasiimant lėšas kaip su darbo santykiais susijusias pajamas tenka nemaža mokesčių našta dėl „Sodros“ įmokų.Kai mažosios bendrijos narys iš mažosios bendrijos pasiima lėšas dividendų forma, visų pirma, jie išmokami iš MB pelno sumokėjus 5% ar 15% pelno mokestį, ir šių išmokų mažoji bendrija negali priskirti leidžiamiems atskaitymams.Mažosios bendrijos vadovui mokamas atlygis pagal civilinę paslaugų sutartį.„Su mažosios bendrijos vadovu sudaroma ne darbo, o civilinė paslaugų sutartis. Mažosios bendrijos vadovo gautas atlygis pagal civilinę paslaugų sutartį apmokestinamas 15% gyventojų pajamų mokesčiu ir, jei jis neapdraustas, jam kas mėnesį reikia mokėti 90 Lt privalomojo sveikatos draudimo įmoką, – aiškina p. Bilkštytė. – Tai palankesnis apmokestinimas nei UAB vadovo – su šiuo vadovu sudaroma darbo sutartis.“

„Sodros“ lengvatos

MB patraukli ir tuo, kad jos nariams kol kas taikoma „Sodros“ lengvata. Nuo 2014 m. sausio 1 d. turėjo įsigalioti nuostatos, kurios numato, kad MB nariams bus privaloma mokėti VSD įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos (MMA) net ir nepasiimant asmeniniams poreikiams skirtos lėšų sumos. Tačiau naujos VSD įmokų tvarkos įsigaliojimas buvo nukeltas iki 2015 m. sausio 1 d.„Iki 2015 m. sausio 1 d. mažosios bendrijos nariui, tik pasiimant lėšų asmeniniams poreikiams, reikia mokėti „Sodros“ įmokas – PSD 9% ir VSD 26,3%. Mažosios bendrijos nariui, nepasiimančiam lėšų asmeniniams poreikiams, „Sodros“ įmokų mokėti nereikia, išskyrus jeigu gyventojas nėra draustas. Tokiu atveju mažosios bendrijos narys savarankiškai kas mėnesį turėtų mokėti 9% PSD įmokų“, – teigia p. Bilkštytė. Lengvatos panaikinimas nuo 2014 m. sulaukė nemenko pasipriešinimo, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo lankstesnę „Sodros“ įmokų mokėjimo tvarką mažųjų bendrijų, individualiųjų įmonių ir ūkinių bendrijų nariams.Ministerija parengtame Valstybinio socialinio draudimo įstatymo projekte siūlo nustatyti, kad tuo atveju, kai individualiosios įmonės, ūkinės bendrijos ar mažosios ūkinės bendrijos pelnas po mokesčio yra didesnis nei 24 minimaliųjų mėnesinių algų suma, individualiosios įmonės savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario ir mažosios bendrijos nario socialinio draudimo įmokų bazė negali būti mažesnė nei 12 minimaliųjų mėnesinių algų suma. Kitaip tariant, „Sodros“ įmokos siejamos su tuo, ar bendrovė dirba pelningai, taip pat planuojama atsižvelgti ir į narių skaičių. Kuo jis didesnis, tuo didesnį pelną MB turi uždirbti, kad atsirastų prielaidos „Sodrai“ mokėti nuo MMA.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau