Lietuvos biudžeto deficitas mažesnis, nei reikalaujama iš euro kandidačių

Publikuota: 2014-04-23
Atnaujinta 2015-06-01 13:16
svg svg
Nuotrauka: Jock Fistick ("Bloomberg")
„Verslo žinios“

Lietuvos valdžios sektoriaus biudžeto deficitas 2013 m. sudarė 2,2% šalies BVP, o skola 39,4% šalies BVP, šiandien paskelbė „Eurostat“.

Duomenys rodo, kad Lietuva su didele atsarga tenkina Mastrichto kriterijus, keliamus euro zonos kandidatėms, ir labai tikėtina, kad liepą sulauks oficialaus pakvietimo įsivesti eurą nuo 2015 m.  2013 m. valdžios sektoriaus deficitas Lietuvoje yra gerokai mažesnis už 3% Mastrichto kriterijaus ribą. Valdžios sektoriaus skola 2013 m. taip pat buvo mažesnė nei reikalaujamas 60% BVP rodiklis.Minėti šalies rodikliai bus įtraukti į taip vadinamą Konvergencijos ataskaitą, remiantis kuria bus teikiama išvada, ar Lietuva, siekianti įsivesti eurą 2015 m., atitinka euro zonos kandidatėms keliamus Mastrichto kriterijus.Valdžios sektoriaus deficito ir skolos rodikliai sutampa su vakar Lietuvos statistikos departamento paskelbtais rodikliais, nors „Eurostat“ turėjo galimybę patikrinti savo kanalais ir reikalui esant peržiūrėti, pavyzdžiui, deficito rodiklį.

Deficitai mažėjo, bet skolos augo

„Eurostat“ pažymi, kad biudžeto deficito rodiklių vidurkis euro zonos šalyse 2013 m. sumažėjo iki 3% nuo 3,7% 2012 m., o visose ES šalyse – iki 3,3% nuo 3,9%.  Atitinkamai euro zonos valstybių skolos vidurkis, atspindintis padidėjusį skolinimąsi krizės padariniams suvaldyti, išaugo nuo 90,7% 2012 m. iki 92,6% 2013 m., o 28 ES šalyse – nuo 85,2% iki 87,1%.Vienintelis Liuksemburgas turėjo biudžeto perteklių (0,1%), o Vokietijos biudžetas buvo artimas subalansuotam, o dešimtyje ES šalių rodiklis viršijo reikalaujama 3% lygį.Mažiausią skolą ES turėjo Estija, kuri sudaro 10% šalies BVP, o didžiausią – Graikija (175,1% BVP).Biudžeto deficitas Estijoje 2013 m. buvo 0,2% BVP, o euro zonos naujokėje Latvijoje – 1,0% BVP.  Latvijos valdžios sektoriaus skola siekė 38,1%.

Sprendimai vasarą

Konvergencijos ataskaita, kurioje bus pateiktos išvados dėl Lietuvos atitikties Mastrichto infliacijos, kuri šalis taip pat preliminariai tenkina, biudžeto tvarumo, valstybės skolos ir dar keliems kriterijams bus pateikta birželio 4 d.Europos Komisija ir Europos centrinis bankas birželio pradžioje parengs taip vadinamąją Konvergencijos ataskaitą, o joje pateiktos išvados bus oficialus pagrindas svarstyti, ar Lietuva gali įsivesti eurą nuo 2015 m.  Jeigu birželį euro zonos finansų ministrai rekomenduos, o naujasis Europos parlamentas pateiks palankią nuomonę dėl Lietuvos prisijungimo prie euro zonos, tai galutinis ES Tarybos sprendimas paaiškės liepos 22 d.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku