Protų nutekėjimo Kaune verslas nejaučia

Publikuota: 2014-04-21
Atnaujinta 2015-06-01 11:39
Dainius Aksinavičius, „Callcredit Information Group” grupės IT Paslaugų direktorius.
Dainius Aksinavičius, „Callcredit Information Group” grupės IT Paslaugų direktorius. Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Vadovaujantis oficialia statistika, Kaunas pagal gyventojų amžių yra senstantis miestas, o kasmet riebesnio atlyginimo į sostinę ar užsienį išvyksta ieškoti vis daugiau kauniečių, tačiau VŽ kalbinami verslininkai teigia, kad rasti aukštos kvalifikacijos darbuotojų jiems nėra sudėtinga.

Nedžiuginamos statistikos apie Kauno darbo rinkos padėtį pažėrė ją išanalizavusio Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai. Jie teigia turėję užduotį nustatyti ir darbo rinkos negeroves. Problemų įvardijimas, tikimasi, padės miestui rasti būdų, kaip taisyti padėtį.Kaune vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Protų nutekėjimas turi būti sustabdytas“ profesorė Žaneta Simanavičienė, KTU Socialinės atsakomybės tyrimo centro direktorė, pranešė, kad Kaunas, minėto tyrimo duomenimis, nėra itin patrauklus verslui ir investicijoms, neišnaudojamos turizmo galimybės, nes mažėja skrydžių, o vis daugiau aukštąsias mokyklas baigusių absolventų įsitvirtina ne gimtajame mieste, bet bėga į Vilnių ar užsienį.

Reikia proveržio

Statistika byloja, kad Kaune darbo užmokestis – 3.048 Lt – yra mažesnis nei Vilniuje – 3.142 Lt – ir Klaipėdoje – 3.082 Lt.„Kad stalas būtų su keturiomis kojomis, reikia suvienyti verslo, savivaldos, mokslininkų ir nevyriausybinių organizacijų jėgas, kuriant patrauklią aplinką gyventi ir dirbti, – kalba profesorė. – Kaunas neatrodo kaip miestas, kuriame yra palankių galimybių verslui.“Skaičiai byloja ir tai, kad Kaunas – sparčiai senstantis miestas. Dabar čia vyresnių nei 60 m. gyventojų skaičius lenkia paauglių: 100 vaikų iki 15 metų tenka 157 senjorai, kai bendras šalies vidurkis 100 vaikų – 124 senjorai.„Kaunas turi skatinti jaunas šeimas čia kurtis, verslui sudaryti sąlygas kurti naujas darbo vietas, kad miestas jaunėtų“, – pabrėžia p. Simanavičienė.Konferencijoje dalyvavusi Cathrin Claudia Herrmann, Vokietijos nevyriausybinės asociacijos „Chance Ausbildung Lippe“ direktorė, organizuojanti jaunų darbuotojų stažuotes gamybos įmonėse, kalba, kad Detmoldo mieste (74.000 gyventojų) nėra tokių opių problemų dėl darbuotojų paieškos, kaip Kaune. Detmolde yra didelis avalynės gamybos fabrikas „Tamaris“, daug pramonės įmonių.„Mūsų miesto darbo rinka klesti, daug darbuotojų atvažiuoja iš rajonų, kad įsidarbintų Detmolde, – pasakoja p. Herrmann. – Asociacija organizuoja praktiką jauniems darbuotojams įmonėse, o darbdaviai turi galimybę tuomet mokėti mažesnius mokesčius. Pusė darbuotojų, atlikusių praktiką, gauna darbą tose įmonėse. Tai aukštas rodiklis.“

Su žiburiu ieškoti nereikia

Kalbinami Kaune veikiančių įmonių vadovai VŽ teigia, kad nors viešojoje erdvėje dažnai pasirodo informacija, jog vis sudėtingiau pasamdyti aukštos kvalifikacijos darbuotojų, statistika nebūtinai tiksliai atspindi tikrąją padėtį.Pasak Dainiaus Aksinavičiaus, Didžiosios Britanijos kreditų biuro „CallCredit Information Group“ IT centro Kaune vadovo, įmonei buvo gana nesudėtinga rasti pirmąjį 100 darbuotojų. Šis centras „Žalgirio“ arenoje įkurtas 2012 m. rudenį, iš pradžių pradėta su 13 darbuotojų, dabar čia dirba per 100 žmonių: programuotojų, kokybės užtikrinimo, infrastruktūros specialistų.„Samdėme profesionalus ieškodami darbuotojų „CallCredit“ centrui Kaune. Personalo paieškos įmonė atrinko specialistų ir po atrankos jie pradėjo darbą mūsų įmonėje. Darbuotoją rinktis dirbti tam tikroje įmonėje skatina tinkama bendrovės vidaus kultūra, taip pat svarbus veiksnys yra tarptautinės kompanijos prestižas, darbuotojai tai vertina kaip patikimumo rodiklį. Atlyginimas šiuo atveju nėra svarbiausia motyvacinė sąlyga“, – tvirtina p. Aksinavičius. Šįmet „CallCredit“ centras Kaune numatęs priimti dar 50 naujų specialistų – šįkart planuojama samdyti ir jaunuolių be patirties, juos įmonė apmokys pati.Aukštos kvalifikacijos darbuotojų paieškos problemos neįžvelgia ir Vytautas Jokužis, Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančios „Elintos“ įmonių grupės valdybos pirmininkas. „Mūsų branduolį sudaro inžinieriai ekspertai, o kitus specialistus išsiugdome patys. Beje, didžiąją dalį darbuotojų sudaro ne kauniečiai, o iš kitų rajonų atvykstantys specialistai“, – kalba p. Jokužis. „Elintos“ įmonių grupėje dirba 55 darbuotojai.Apie naujų paklausių – IT ir aviacijos – specialistų poreikį kalba Vytas Petružis, Kauno LEZ valdymo bendrovės direktorius. Jam pritaria ir prof. Petras Baršauskas, KTU rektorius.„Rinka diktuoja poreikį. Dabar Kaune didėja aviacijos specialistų poreikis, todėl šios studijų programos tampa geidžiamos. Labai svarbu, kad aukštosios mokyklos laiku reaguotų į rinkos poreikius ir rengtų paklausius specialistus“, – aiškina p. Petružis.KTU rektorius savo ruožtu sako, kad universitetas stengiasi įžvelgti rinkos poreikius ir sukurti paklausias studijų programas.„Tačiau jaunam žmogui svarbus veiksnys įsikurti gyventi konkrečiame mieste yra esamos karjeros galimybės. Universitetas gali padėti į miestą pritraukti jaunų žmonių, bet kaip juos išlaikyti, pasilikti, yra ne tik aukštosios mokyklos, ne tik Kauno, bet ir visos valstybės reikalas. Tiesa, turime ir pavyzdžių, kai baigę studijas užsienio universitetuose į Kauną grįžta absolventai, nes čia mato karjeros galimybių“, – apibendrina prof. Baršauskas.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku