Mėsos produktų į Rusiją nebevešime

Publikuota: 2014-04-02
Atnaujinta 2015-06-01 12:53
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
 

Rusija pranešė, kad dėl užstrigusių derybų su Europos Sąjunga stabdomas beveik visas mėsos produktų eksportas. Perdirbėjai skaičiuoja dešimtis milijonų galimų nuostolių, tačiau užsimena, jog tai gali būti tik derybų taktika.

„Rosselchoznadzor“ mūsų Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai išsiuntė laišką, kad nuo kitos savaitės stabdomas ne tik kiaulienos, bet ir jautienios produktų eksportas. Tiesa, eksportuoti atvėsintą jautieną galima.Priežastis – Europos Komisija nesuderino eksporto sertifikatų su Rusija.  Šis dokumentas reglamentuoja visą prekybą mėsa ir mėsos produktais, VŽ sakė Jonas Milius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius.Pirmasis eksporto stabdymas buvo Lietuvoje ir Lenkijoje aptikus afrikinio kiaulių maro židinius. Dėl to buvo sustabdytas kiaulienos ir termiškai neapdorotų kiaulienos gaminių eksportas iš visos ES. Gaminius iš jautienos vežti buvo leidžiama be apribojimų.Aleksejus Aleksejenka, „Rosselchoznadzor“ vadovo padėjėjas, „Verslo žinioms“ praėjusią savaitė žadėjo, kad bus svarstomas eksporto iš didžiųjų šalies perdirbimo įmonių atnaujinimas. Tačiau tam reikėtų pasirašyti dvišalę sutartį su Rusija. Tai draudžia ES direktyvos. Pagal nustatytą tvarką, eksportas į Rusiją visos Sąjungos, ne pavienių šalių prerogatyva.Mūsų įmonės į Rusiją išvežė 500 t mėsos gaminių po afrikinio kiaulių maro židinių aptikimo sausio 24 d.

90 mln. Lt

Egidijus Mackevičius, Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius, VŽ kalbėjo, kad gąsdindama importo draudimais Rusija gali tiesiog bandyti daryti įtaką deryboms.„Praėjusią savaitę Ženevoje vyko derybos dėl tų sertifikatų. Kadangi nebuvo surasta sprendimo, išėjo tokia informacija, kad jei sertifikatai nebus patvirtinti, nebus galima vežti. Ar tai pasitvirtins, parodys laikas. Kažką pasakyti sudėtinga – galbūt tai derybinė taktika“, – aiškina p. Mackevičius.Pasak jo, nesutarimai dėl sertifikatų tarp ES ir Rusijos kyla dėl kiaulių maro.„Rusai nori kiaulių maro buferinę zoną padaryti daug platesnę, negu Pasaulio prekybos organizacijos ar ES nuostatose numatyta. ES nori neperlenkti lazdos, o rusai, motyvuodami, kad turi didelę patirtį, reikalauja didesnės apsaugos zonos“, – pasakoja mėsos perdirbėjų atstovas.Jis teigė, kad nelabai supranta, kodėl kalba pakrypo apie jautieną, o nemačius dokumentų sudėtinga vertinti padėtį.Pernai Lietuva į Rusiją ir Baltarusiją eksportavo mėsos gaminių už 90 mln. Lt, iš jų apie 60 mln. Lt sudarė dešros. Realizuoti šiuos gaminius Lietuvos ar ES rinkose būtų galima, tačiau, pasak p. Mackevičiaus, gerokai mažiau pelninga, todėl gali būti, kad įmonės tiesiog mažiau gamins.Rusijos rinkai užsiveriant, Lietuvos mėsos perdirbėjai ieško kitų galimybių – pavyzdžiui, musulmoniškose šalyse ar Rytų Azijoje, kurios taip pat būtų pelningos rinkos. Tačiau pirmuoju atveju reikia įteisinti religinį gyvulių skerdimą, o antruoju – derinti sprendimus valstybių ir priežiūros institucijų lygmeniu.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku