Sumaišties požymiai dujų rinkoje

Publikuota: 2014-04-19
Atnaujinta 2015-06-01 13:06
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Palyginti su 2008-aisiais, kai Lietuva suvartojo daugiau nei 3,6 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų, šiemet jų paklausa gali kristi milijardu kub. metrų. Dujų prekybininkai sako jaučiantys daugiau sumaišties nei rinkos.

Kai kurių dujų sektoriaus ekspertų požiūriu, šiemet Lietuvoje gali būti suvartota tik 2,6 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų. Viena vertus, dėl palyginti šiltos praėjusios žiemos – šaltuoju metų laikotarpiu suvartojama maždaug penkis kartus daugiau dujų nei šiltąjį pusmetį. Kita vertus, dėl biokuro konversijos šilumos ūkyje ir aukštų dujų kainų, dujų paklausa kasmet traukiasi (2012 m. suvartota 3,3 mlrd. kub. m, 2013 m. – apie 2,7 mlrd. kub. m) ir ši tendencija stiprės, ypač jeigu biokuras taps pagrindiniu šilumos gamybos šaltiniu Vilniuje ir Kaune.„Mūsų pardavimų prognozė šiemet – 260–290 mln. kub. m dujų“, – VŽ sako UAB „Dujotekana“ prezidentas Vladimiras Orechovas. Jis priduria, kad dar prieš porą metų bendrovė Lietuvos rinkoje pardavė 535 mln. kub. m, o pernai – 470 mln. kub. m.„Pagrindinė priežastis – šiemet valstybė skyrė dar mažiau subsidijų elektros gamybai dujomis varomose elektrinėse, o AB „Lietuvos energijos gamyba“ valdoma Elektrėnų jėgainė šiemet dujų iš mūsų nebeperka, kitas svarbus veiksnys – biokuro plėtra šilumos sektoriuje“, – dėsto p. Orechovas.Pernai Vyriausybė tik iš dalies patenkino UAB „Lietuvos energija“ (LE) paraišką padidinti VIAP finansuojamą elektros gamybos kvotą Elektrėnų jėgainei iki 900 MWh (LE paraiška buvo 1.200 MWh). Kitoms šilumos jėgainėms vietoj paraiškose prašytų 1.525 MW elektros gamybos kvotų suteikė tik 700 MW. Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius ir energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius tada teigė, esą šis sprendimas leido sumažinti elektros kainą vartotojams 1,8–2,2 ct už elektros kilovatvalandę. Kita vertus, politikai sakė, kad subsidijų, vadinamų parama visuomenės interesą atitinkančiomis paslaugomis (VIAP), taip pat elektros energijos gamybai dujomis varomose jėgainėse mažinimas atitinka Vyriausybės strategiją.

Biržos variantas

Kitas svarbus veiksnys, į kurį atkreipia dėmesį rinkos dalyviai, siaurėjant dujų rinkai, licencijuoti tiekėjai, nebeįstengdami parduoti sutartyse su „Gazprom“ numatytų dujų kvotų, stengiasi išparduoti dujas su nuolaida. „Taip elgiamasi dėl dviejų pagrindinių priežasčių: siekiant išvengti „Gazprom“ sankcijų dėl nevykdomos sutartinės „imk arba mokėk“ (angl. take-or-pay) sąlygos, kuri paprastai siekia 85% sutarties apimties; antroji priežastis yra nenoras prarasti rinką: jei neparduosi su nuolaida arba net nuostolingai – prarasi klientus ir rinkoje būsi niekas“, – VŽ sakė vienos dujų prekybos įmonės atstovas.Haroldas Nausėda, „GET Baltic“ dujų biržos (66% akcijų valdo AB „Lietuvos dujos“, 34% – Suomijos „Gasum“) generalinis direktorius, VŽ sako, kad pasiūlos ir paklausos sureguliavimo tendencija labiau buvo jaučiama paskutinį 2013 m. ketvirtį: „Tuo metu rinkos dalyviai tampa gerokai lankstesni, aiškiai žinodami savo sutarčių vykdymo rodiklius (pardavė ar nepardavė sutartyse numatytą kiekį dujų), tada turintieji perteklių ima pardavinėti, o trūkumą – pirkti.“Pernai gruodį biržoje parduota 55,8 mln. kub. m dujų už 64,5 mln. Lt. 2014 m. I ketvirtį prekybos sąvadą „GET Baltic“ skelbs šiandien, tačiau p. Nausėda tvirtina, kad prekyba  2014 m. sausį–kovą nebuvo tokia įspūdinga kaip gruodį.„Šių metų pradžia buvo išskirtinai šilta, tikėtina, kad tai lėmė pakankamai palankias dujų kainas biržoje susidarius tam tikram dujų pertekliui, – sako. p. Nausėda. – Spėjame, kad vartotojai neturėjo galimybių pirkti papildomų kiekių, nes galimai net nesuvartodavo tų, kuriuos yra numatę sutartyse su dujų tiekėjais.“„Birža yra pakankamai likvidi, mes ten dalyvaujame dažniausiai kaip pirkėjai, – VŽ sako Tomas Tumonis, „Lietuvos energijos gamybos“ Prekybos ir planavimo skyriaus vadovas. – Didelių kainų skirtumo perkant ir parduodant dujas ten nėra, tačiau rinkos dalyviams ji yra naudinga.“ Vis dėlto, p. Tumonio požiūriu, naivu būtų tikėtis realios konkurencijos rinkoje esant vieninteliam importo šaltiniui, jos galima tikėtis tik atsiradus suskystintųjų gamtinių dujų terminalui.

Smulkūs išpardavimai

Rinkos dalyviai atkreipė dėmesį, kad atsirado smulkesnes dujų tiekimo licencijas įsigijusių įmonių, kurios prekiauja mažesniais dujų kiekiais, tačiau pigiau. Tam tikrą sąmyšį stabilių, „Gazprom“ diktuojamų kainų rinkoje sukėlė UAB „Grata Group“, klientams pasiūliusi, anot rinkos dalyvių, „akivaizdžiai nuolaidines“ kainas.„Kai kurie importuotojai sutartyse su „Gazprom“ turi specialias kainodaros formules, kiti – kelių procentų nuolaidas, tačiau apie tai viešai nekalbama“, – sakė vienas rinkos dalyvis.Susisiekti su Edmundu Vilimu, „Grata group“ vadovu ir futbolo klubo Gargždų „Banga“ valdybos pirmininku, VŽ nepavyko. Tačiau faktą, kad su „Grata Group“ prekybos perteklinėmis dujomis sutartį yra sudariusi UAB Kauno termofikacijos elektrinė (KTE), patvirtino verslininko Rimando Stonio atstovas Arūnas Armalis. Anot jo, p. Vilimas anksčiau buvo KTE virškvotinės elektros energijos prekybos partneris, dabar, KTE nutarus savarankiškai neprekiauti perteklinėmis dujomis, su „Grata Group“ sudaryta sutartis.„Nors dujų rinkoje atsirado konkurencija, prekyba vyksta tuo pačiu dujų kiekiu, kuris  buvo rinkoje iki šiol, – VŽ sako p. Stonys. – Tiesiog dėl biokuro plėtros ir kitų priežasčių pernai ir šiemet atsirado perteklinių dujų kiekis, kuriuo gali prekiauti tokios įmonės kaip „Grata Group“. Ponas Stonys VŽ oficialiai nepatvirtino, kad KTE turi perkamų dujų kainos nuolaidą, palyginti su „Lietuvos dujomis“ ir „Dujotekana“.Simbolinių nuolaidų, rinkos dalyvių spėjimu, gali turėti ir AB „Achema“, per metus suvartojanti per milijardą kub. m, tačiau oficialiai bendrovė to nepatvirtina.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Gazprom“ sumaištis

„Lietuvos dujų rinkoje vyksta tai, su kuo griežtai kovojo „Gazprom“: kainų nuolaidų rusiškoms dujoms turinčios įmonės ėmė prekiauti į šoną, sako rinkos dalyviai.Pernai Rusijos dujų monopolija atšaukė kai kuriuos ligi tol griežtai taikytus reikalavimus dujų pirkėjams, tarp jų ir draudimą prekiauti tarp Baltijos šalių.„Iš „Gazprom“ atstovų man teko girdėti tezę: norėjote laisvos prekybos – turėkite sumaištį (rus. bespridel)“, – VŽ apie „Gazprom“ reakciją į Europos Komisijos atliekamą antimonopolinį tyrimą pasakojo vieno dujų importuotojo atstovas.„Nieko negalime padaryti, kai kuriuose viešuosiuose dujų pirkimo konkursuose Lietuvoje dalyvauja latvių ir estų prekybos įmonės. Mėginsime kovoti“, – sako p. Orechovas.Latvijos dujų prekybos bendrovės Lietuvos ūkio subjektams gali tapti rimtu galvos skausmu. „Gazprom“ į Latviją eksportuoja dujas, skirtingų šaltinių duomenimis, 20–25% mažesne kaina nei į Lietuvą. Kaimynės rinkoje, VŽ kalbinamų ekspertų požiūriu, yra maždaug 300 mln. kub. m dujų perteklius. Tai yra tikimybė, kad dalis šio kiekio gali pasirodyti Lietuvos rinkoje.„Kad neerzintų vienintelio dujų tiekėjo tuo, kad Lietuvoje prekiaujama „nuolaidinėmis“ dujomis, latvių verslininkai gali steigti mažesnes įmones kartu su partneriais iš Rusijos, galbūt net kartu su fiziniais asmenimis, susijusiais su „Gazprom“, – sakė vienas ekspertas.Lietuvos rinkoje dėl to dujų kainos esą nesmuktų, nes būtų parduodamos tik su mažiausia, tačiau konkurencinga nuolaida, o pelnas nusėstų tų įmonių ir su jais susijusių asmenų sąskaitose. Tačiau licencijuotiems „Gazprom“ dujų importuotojams Lietuvoje, kuriems rusai atsisako mažinti kainą iki derybų su Lietuvos Vyriausybe pabaigos, dabartinėmis aplinkybėmis tai būtų prasta žinia.Straipsnis publikuotas „VŽ Premium“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Kodėl šparagai naudingesnis verslas negu auginti braškes Premium

Smidrų, dažniau vadinamų šparagais, augintojų skaičius kasmet auga. Darbo su šia daržove į valias, tačiau...

Gazelė
05:45
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Personalizuotos ūkininkavimo technologijos – ateitis, kuri prasideda šiandien Verslo tribūna

Šiandien mes stovime ant slenksčio, kai atsiranda inovatyvios biotechnologijos ir tuo pačiu alternatyvos iki...

Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 3

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
D. Maikštėnas: Vilniaus jėgainės biokuro projektas brangsta 10% 6

„Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro blokas energijos gamybą pradės kitų...

Pramonė
2022.05.19
Keturios ES šalys iki 2050 m. planuoja 10 kartų padidinti vėjo energijos gamybos pajėgumus Šiaurės jūroje

Keturios Europos Sąjungos (ES) valstybės narės – Vokietija, Danija, Nyderlandai ir Belgija – trečiadienį...

Pramonė
2022.05.19
Indonezija atšaukia palmių aliejaus eksporto draudimą

Nuo gegužės 23 d. Indonezija panaikins draudimą eksportuoti iš šalies palmių aliejų, praneša „Bloomberg“,...

Pramonė
2022.05.19
Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 4

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
2022.05.19
Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
M. Draghi vėlina Italijos nepriklausomybės nuo rusiškų dujų datą

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi ketvirtadienį pareiškė, jog jo šalis gali tapti nepriklausoma nuo...

Pramonė
2022.05.19
Kremlius: maždaug pusė „Gazprom“ klientų atsidarė sąskaitas rubliais 2

Aleksandras Novakas, Rusijos vicepremjeras, ketvirtadienį pareiškė, kad maždaug pusė iš 54 bendrovių, su...

Rinkos
2022.05.19
„Samsono“ pelnas pernai mažėjo 3,6 karto

Kauno mėsos perdirbimo bendrovė „Samsonas“ praėjusiais metais uždirbo 275.900 grynojo pelno – 3,6 karto...

Pramonė
2022.05.19
Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
2022.05.19
Pagerėję „Ignitis grupės“ rezultatai leido dešimtadaliu didinti visų metų prognozę

AB „Ignitis grupė“ pirmąjį šių metų ketvirtį reikšmingai gerino savo veiklos rezultatus ir apie 10% padidino...

Rinkos
2022.05.19
„Achemos grupė“ pernai gavo 1,2 mlrd. Eur pajamų, uždirbo 100 mln. Eur pelno 1

Audituotais konsoliduotais duomenimis, koncerno „Achemos grupė“ valdoma įmonių grupė pernai gavo 1,2 mlrd.

Pramonė
2022.05.19
Rusiškos energijos nusikratymas – investicijomis į saulę, šilumos siurblius, energijos taupymą Premium

ES energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos užtikrinimui per ateinančius penkerius metus turės išleisti...

Rinkos
2022.05.19
Viena didžiausių dviračių kompanijų pasaulyje pradeda statybas Kėdainiuose

Vienos didžiausių pasaulyje dviračių bendrovių Lietuvoje įsteigta UAB „Pon.Bike Lithuania“ dviračių gamyklos...

Pramonė
2022.05.19
Žemės ūkio skaitmenizavimas: iššūkiai ar būtinybė? Verslo tribūna

Žemės ūkio skaitmenizavimo procesai tampa vis aktualesni. Kokias galimybes jie atveria? Kalbamės su Lietuvos...

Agroverslas 2023
2022.05.19
Anykščiuose planuojamas vienas galingiausių šalies vėjo parkų Premium 25

Anykščių rajone norima statyti vieną didžiausių šalyje vėjo jėgainių – instaliuota galia sieks iki 250 MW.

Pramonė
2022.05.19
Dekarbonizuojant Klaipėdos uostą vizijos neužtenka, reikia verslo iniciatyvų Premium 2

Reaguodamas į ES nustatytą žaliąjį kursą, Klaipėdos uostas pristatė žaliąją uosto koncepciją. Ekspertai sako,...

Logistika
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku