Lietuvoje galės dirbti Europos bankroto administratoriai

Publikuota: 2014-04-18
Atnaujinta 2015-06-01 12:54
svg svg
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Po kelių mėnesių Lietuvoje įsigalios nauja bankroto administravimo tvarka – įmonių bankroto ir restruktūrizavimo paslaugas galės teikti ne tik Lietuvoje, bet ir visose kitose Europos Sąjungos šalyse registruoti nemokumo procesų administratoriai.

Ūkio ministerija pranešė, kad nuo 2014 m. liepos 1 d. įsigalios jos parengti Įmonių bankroto įstatymo ir Įmonių restruktūrizavimo įstatymo pakeitimai, kuriais bankroto taisyklės Lietuvoje suderinamos su ES Paslaugų direktyvos reikalavimais. Pastaroji direktyva be kita ko nurodo ES valstybėms įtvirtinti, kad įvairias paslaugas, įskaitant ir bankroto arba įmonės pertvarkymo administravimą, galėtų teikti ne tik toje šalyje, bet ir visoje bendrijoje įregistruoti specialistai.Lietuvai neįgyvendinus šios direktyvos reikalavimų grėstų ES sankcijos.Rasa Noreikienė, ūkio viceministrė, įsitikinusi, kad nauja tvarka „suteiks daugiau skaidrumo bankroto priežiūros srityje, paskatins didesnę konkurenciją joje“.Lietuvos bankrotų administravimo specialistai neprieštaravo šioms pataisoms, nes jos būtinos, įgyvendinant ES teisę. Be to, lietuviams bankroto administratoriams nuo šiol irgi atsiveria galimybės dirbti visoje bendrijoje.Tačiau kai kurios verslo organizacijos pareiškė nepasitenkinimą, pasak jų, nepakankamomis įstatymo pataisomis. Statybininkų asociacija siūlė priimti kur kas griežtesnes pataisas, neleidžiančias vilkinti bankroto procedūrų, taip pat norėjo iš skolų kapitalizavimo proceso eliminuoti probleminės įmonės savininkus. Bet šiems pasiūlymams nebuvo Seime pritarta. Anot Daliaus Gedvilo, Statybininkų asociacijos prezidento, tai „nesudaro palankesnių sąlygų įmonės finansinės būklės stabilizavimui, jų mokumo atkūrimui bei atsiskaitymui su visais kreditoriais“. Statybininkai, kurių sferoje registruojama ypač daug bankrotų, viliasi, kad prie jų pasiūlymų dar bus sugrįžta.

Reikalaujama nepriekaištingos reputacijos

Pagal priimtąjį įstatymą numatyta, kad po š.m. liepos 1 d. kitų ES valstybių nemokumo procesų administratoriai – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys – galės savo paslaugas teikti ir Lietuvoje. Tam jie privalės pateikti kompetentingos institucijos išduotą pažymėjimą, leidimą arba kitą dokumentą, įrodantį, kad turi teisę teikti atitinkamas administravimo paslaugas. Jei asmuo sieks šias paslaugas Lietuvoje teikti nuolat, jis privalės išlaikyti profesinio tinkamumo testą.Siekiantiems laikinai teikti bankroto administravimo paslaugas ES valstybių specialistams, pasak Ūkio ministerijos, „taip pat, kaip ir Lietuvoje registruotiems juridiniams asmenims, bus taikomas reikalavimas turėti bent vieną darbuotoją, turintį Lietuvoje įgytą arba pripažintą teisę teikti atitinkamas paslaugas“. Tačiau tokios įmonės vadovui nebus keliama papildomų kvalifikacinių reikalavimų.Įstatymu nustatyti nepriekaištingos reputacijos reikalavimai administratoriams. Įmonės bankrotą prižiūrintis asmuo negalės būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jei jis buvo nuteistas už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, neatsižvelgiant į tai, ar išnyko teistumas, arba buvo nuteistas už kitą tyčinę nusikalstamą veiką, kol teistumas neišnykęs. „Nepranešęs apie prarastą nepriekaištingą reputaciją asmuo bus laikomas praradęs nepriekaištingą reputaciją 6 metus nuo šios aplinkybės paaiškėjimo“, – paaiškino ministerija.

Pažymėjimus išduos departamentas

Įsigaliojus įstatymų pakeitimams, bankroto administratorius negalės pirkti administruojamos įmonės turto ar atstovauti pirkėjui jį perkant. Įmonės turto pirkėju ir pirkėjo atstovu negalės būti ir administratoriaus sutuoktinis, taip pat giminystės, svainystės ar partnerystės ryšiais su administratoriumi susijęs asmuo.Įstatymų pakeitimais taip pat palengvintos antstolių galimybės įgyti teisę teikti bankroto administravimo paslaugas netaikant jiems reikalavimo turėti atitinkamą bankroto administratoriaus padėjėjo arba įmonės vadovo darbo stažą.Nuo liepos laukia dar viena nedidelė naujovė – Lietuvos bankroto ir restruktūrizavimo administratoriams ir bankroto administratorių padėjėjams kvalifikacinius pažymėjimus išduos Įmonių bankroto valdymo departamentas prie Ūkio ministerijos. Iki šiol pažymėjimus išduodavo pati ministerija.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku