Seimas gana vieningai pritarė Euro įvedimo įstatymui

Publikuota: 2014-04-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:13
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Ketvirtadienį Seimas didžiule balsų dauguma pritarė Euro įvedimo įstatymui, nustatančiam techninius bendrosios Europos Sąjungos valiutos įvedimo Lietuvoje aspektus.

Už balsavo 87, prieš tebuvo 7, susilaikė 13 parlamentarų.„Priimam techninį, bet kartu labai svarbų ir simbolinį įstatymą. Žinoma, euro įvedimas nėra panacėja nuo visų bėdų ar nuo apsisaugojimo nuo politikų populizmo. Bet euro įvedimas pakelia Lietuvą į aukštesnį europinį klubą. Turbūt bus sentimentaliai gaila atsisveikinti su litu, bet kitoje euro pusėje esantis Vytis leis plačiau Europoje platinti mūsų simbolį“, – sakė Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis.Pasisakiusieji prieš įstatymo priėmimą apgailestavo, kad nebuvo surengtas referendumas dėl euro įvedimo. „Tai tikrai ne techninis ir ne simbolinis klausimas. Gaila, kad nebuvo tikrų diskusijų dėl euro įvedimo pasekių. Esu tikras, kad nuo Lietuvos piliečių yra nutylimi euro įvedimo kaštai. Be to, gaila, kad mums pritrūko drąsos atsiklausti žmonių nuomonės šiuo itin svarbiu klausimu“, – sakė Seimo narys Remigijus Ačas.„Tylos minute pagerbiu litą... Manau, euras anksčiau ar vėliau bus, tik klausimas – kokiomis sąlygomis. Kol nepakėlėm pensijų, algų, kol nesutvarkėm ekonomikos, nereikėtų skubėti. Bet, kaip matau, politinis nusiteikimas yra kiek kitoks“, – sakė Kęstutis Daukšys, valdančiosios Darbo partijos atstovas.„Litas jau atliko savo istorinę misiją. Dabar mes esame ties kita stadija, mums reikia eiti toliau“, – netiesiošiai prieštaravo jam Petras Auštrevičius, opozicinio Liberalų sąjūdžio narys.Lietuva siekia 19-tąja euro zonos nare tapti nuo 2015 m. sausio 1 d. Galutinius sprendimus dėl leidimo Lietuvai įstoti į „euro klubą“ ES institucijos priims šią vasarą. Preliminariais duomenimis, Lietuva vykdo visus euro įvedimo reikalavimus.Priimtajame Euro įvedimo įstatyme, kurį dar turės pasirašyti ir oficialiai paskelbti prezidentė, numatyta, kad nuo š.m. rugpjūčio pabaigos iki kitų metų liepos prekių ir paslaugų kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos ir litais, ir eurais. Įvedus eurą dar dvi pirmąsias kitų metų savaites bus galima prekybos ir paslaugų teikimo vietose atsiskaityti ir litais, tačiau grąža jau turės būti duodama naująja valiuta.Išsikeisti grynus litus į eurus bus galima kitų metų pirmąjį pusmetį nemokamai visuose Lietuvos kredito įstaigose ir du mėnesius – „Lietuvos pašto“ skyriuose. Vienu metu bus galima išsikeisti ne daugiau kaip 15.000 Lt.Lietuvos bankas keis litus į eurus neribotą laiką.Valstybės institucijos ir vartotojų teisių organizacijos žada prižiūrėti, kad kainos iš litų į eurus būtų konvertuojamos sąžiningai. Už nesąžiningą konvertavimą numatomos tūkstantinės baudos.

Pasveikino premjeras

Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė sveikinąs Seimo valdančiųjų ir opozicijos susivienijimą priimant Lietuvai svarbų Euro įvedimo įstatymą. „Galima sakyti, tai paskutinis žingsnis, kuris lems litų keitimo į eurus tvarką. Euro įvedimas nuo 2015-ųjų – nuoseklios Lietuvos eurointegracinės politikos tąsa. Gilesnė integracija stiprina šalies saugumą, didina politinį Lietuvos svorį Europos bei tarptautinėje erdvėje“, – ketvirtadienį Vyriausybės išplatintame pareiškime teigė p. Butkevičius.Jis pats nedalyvavo Seime balsuojant dėl šio įstatymo priėmimo, nes turėjo kitų susitikimų ir pasitarimų.„Įstatymu be kita ko nustatyta bendra matematinė apvalinimo taisyklė, kai apvalinama į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis už penkis, ir į didesnę – kai skaitmuo penkis arba didesnis“, – teigė premjeras.Perskaičiuojant litais nustatytą darbo užmokesčio dydį į eurus – jei po perskaičiavimo trečias skaitmuo po kablelio būtų didesnis už nulį, prie perskaičiuojamo darbo užmokesčio dydžio eurais būtų pridedamas vienas euro centas. Toks pats apvalinimo principas gavėjo naudai taikytinas ir perskaičiuojant pensijas ir kitas socialinės apsaugos išmokas.„Dar kartą noriu pabrėžti, kad įstojus į euro zoną Lietuva gaus papildomą impulsą. Siekdami įsivesti eurą mes įrodome, kad sugebame vykdyti atsakingą ekonominę politiką, o tai didina Lietuvos patrauklumą tarp darbo vietas kuriančių investuotojų”, – teigė Vyriausybės vadovas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku