Putinas pirmąkart pripažino, kad Kryme veikė Rusijos pajėgos

Publikuota: 2014-04-17
Atnaujinta 2015-06-01 12:21
Vladimiras Putinas.
svg svg
Vladimiras Putinas. Nuotrauka: SeongJoon Cho („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, viešai pripažino, kad Rusijos pajėgos veikė Kryme dar prieš pusiasalio aneksiją. Tačiau jis atsiribojo nuo Pietryčių Ukrainoje su prorusiškai nusiteikusiais aktyvistais veikiančių karių. Tai jis išsakė šiuo metu vykstančioje kasmetinėje viešai transliuojamoje spaudos konferencijoje.

„Niekai visa tai. Ukrainoje nėra jokių Rusijos pajėgų ar instruktorių. Tai Ukrainos žmonės. Vakarų partneriams sakiau, kad niekur jie neis, jiems nėra kur eiti, jie tų žemių šeimininkai.“, – transliacijoje sakė p. Putinas.Transliaciją pristatę žurnalistai sakė, kad jau pasiektas rekordinis kiekis klausimų prezidentui – 2 mln., kone visi klausimai yra susiję su Krymu. Daugumoje jų buvo dėkojama už Krymo susigrąžinimą.Spaudos konferencija šiuo metu vyksta. Pildome.11.15

Spaudos konferencijoje surengtas ir specialus pasijungimas iš Krymo. Čia susirinkę žmonės uždavinėja klausimus Putinui11.18
Į klausimą, kaip vertina aplinkybes, kuriomis šiandien Ženevoje vyksta keturšalis – JAV, ES, Rusijos ir Ukrainos susitikimas, pirmasis tokio formato susitikimas nuo krizės pradžios – Putinas atsakė, kad turi vykti "tikras, o ne parodomasis dialogas".
"Ukrainos valdžia, ačiū Dievui, prakalbo apie decentralizaciją, bet kai atvažiuoja į Rytų Ukrainą, susitinka su savo pačių statytiniais, o ne tikrais žmonių atstovais. Reikia kalbėti su žmonėmis, sėsti prie derybų stalo", – dėstė Putinas.
Rusijai Ženevoje atstovauja Sergejus Lavrovas, užsienio reikalų ministras.

11.22

„Rusija visada buvo šalia Ukrainos ir visada liks šalia jos“, – sakė prezidentas.

11.30

Kalbėdamas apie Krymo ekonomiką, Rusijos lyderis žadėjo regionui klestinčią ateitį.

"Krymas – turizmas ir poilsis, bet ne tik. Tai ir geras pramonės, žemės ūkio potencialas, laisvų statybos įmonės, efektyvi uostų infrastruktūra", – vardijo Putinas.
Anot jo, iki šiol turizmo infrastruktūra Kryme buvo apleista. "Gėda sakyti, kaip ten žmonės atostogaudavo. Šachtininkai atvažiuoja (gestu parodo išgertuvių ženklą – VŽ), jiems tas pats", – kalbėjo Rusijos lyderis.
"Mes esame teisingame kelyje", – sakė jis, apibendrindamas Krymo ekonomines perspektyvas.11.35
Klausiamas, kas yra žmones žaliomis uniformomis Ukrainos teritorijoje, Putinas jau pasakė, kad Ukrainos savigynos būrius parėmė Rusijos kariai.
"Jau sakiau, kad mūsų užduotis buvo užtikrinti krymiečiams galimybę laisvai pareikšti savo valią. Kad nebūtų tankų, kad nebūtų ginkluotų nacionalistų dalinių. Todėl už Krymo savigynos būrių nugarų buvo mūsų kariškiai, ir jie veikė labai profesionaliai. Kitaip laisvai išreikšti valią Kryme buvo tiesiog neįmanoma", – sakė prezidentas.
11.46
Eteryje Putinas užtarė Viktorą Janukovyčių, nuverstąjį Ukrainos prezidentą, dėl jo veiksmų malšinant Maidano protestus. Pasak Putino, Janukovyčiui nekilo ranka pasirašyti įsakymo panaudoti jėgą prieš protestuotojus. Rusijos prezidentui buvo pateiktas klausimas dėl Viktoro Janukovyčiaus, nušalintojo Ukrainos prezidento, pabėgimo iš šalies, klausimo autorius taip pat teiravosi, ar Putinas būtų pasirengęs iki galo ginti Rusijos interesus.
"Janukovyčius jau sutiko su visais (Kijevo Maidano – VŽ) reikalavimais, būtų sutikęs ir su išankstiniais prezidento rinkimais po mėnesio-pusantro. Bet ne, kai jis išvyko į regionus , buvo įvykdytas valstybės perversmas tikrąja to žodžio prasme. Kam to reikėjo – atsakymo nėra", – kalbėjo prezidentas.
Kalbėdamas apie save, jis priminė, kad jo pirmoji darbovietė buvo Sovietų Sąjungos KGB. "Ten mus auklėjo visiško atsidavimo valstybei dvasia", – šis atsakymas buvo palydėtas auditorijos aplodismentais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

12.00

Atsakydamas į studijos žurnalisto klausimą apie tai, kad Rusijoje esą tampa nebemadinga patriotizmas, Putinas paprieštaravo, kad įvykiai Ukrainoje parodė priešingai.„Na, jūsų aplinkoje gal nemadinga. O pažiūrėkite, kaip Krymo įvykiai sutelkė visuomenę. Pasirodo, patriotizmas – neatimama Rusijos liaudies dalis“, – sakė Putinas.

12.07

Putinas, kalbėdamas apie tarptautinės bendruomenės reakciją, minėjo, kad komproimisas turi būti rastas Ukrainos viduje, o ne tarp trečiųjų šalių – JAV, Rusijos ir ES. Jis taip pat priminė, kad Ukrainos miestai, kuriuose šiuo metu vyksta neramumai, caro laikais neįėjo į Ukrainos sudėtį.

12.15

Rusijos lyderis priminė, kad Rusijoje yra priimtas įstatymas, leidžiantis karine jėga ginti rusakalbius Ukrainoje.

"Labai tikiuosi, kad dabar to neprireiks ir aštriausius klausimus išspręsime politinėmis priemonėmis", – sakė prezidentas.
Jis pabrėžė, kad Krymas prie Rusijos nebuvo prijungtas jėga. "Buvo sudarytos sąlygos, padedant specialiosioms ir, tiesiai pasakysiu, karinėms jėgoms, išreikšti laisvą valią. O sprendimą priėmė patys žmonės. Rusija atsiliepė į jų norą", – kalbėjo Putinas.
Anot jo, padėtis Kryme skiriasi nuo Pietryčių Ukrainos. "Etninė Krymo sudėtis skiriasi nuo Pietryčių Ukrainos, čia maždaug 50/50% (rusakalbių ir ukrainiečių – VŽ). Kokia čia situacija, nežinome, bet turime padėti šiems žmonėms apginti savo teises ir spręsti savo likimą, dėl to mes kovosime", – sakė Rusijos vadovas.

12.33

Putinas pakartojo nelaikąs dabartinės Ukrainos valdžios Kijeve teisėta.

„Mes dabartinę valdžią laikome nelegitimia. Jie neturi mandato valdyti šalį. Tačiau mes neatsisakome nuo kontaktų su Ukrainos kolegomis. Medvedevas (premjeras – VŽ)kalbėjosi su Jaceniuku (Ukrainos premjeru – VŽ)“,– sakė Putinas.

12.35

Putinas abejojo planuojamų naujų Ukrainos prezidento rinkimų prasmingumu.

"Negalima rinkti naujo prezidento, jei yra gyvas, teisiškai išrinktas prezidentas. Tai reikia keisti konstituciją, pakalbėti apie federalizaciją, decentralizaciją", – sakė prezidentas.

12.36

Studijoje pasisakė ir Vakarų šalių sankcionuoti asmenys, įskaitant žurnalistą Dmitrijų Kiseliovą. Jis išreiškė nuogąstavimą, kad jaučiasi persekiojamas.„Jaučiuosi dusinamas NATO. NATO plečiasi be ribų, "prarijo" kai kurias Sovietų Sąjungos dalis, įskaitant Pabaltijį. Kalba eina net apie Ukraina.  Kur plėtros ribos?“, – klausė jis.„Ko jūs taip bijote? Nėra ko bijoti“, – ramino jį prezidentas, palydėtas plojimų.


12.38„Po Vokietijos susijungimo buvo žadama, kad NATO į Rytus nesiplės, bet vyko plėtra, ir Varšuvos sutarties šalys, ir Baltijos šalys. Klausiau partnerių, ko jūs tuo siekiate, pakanka dvišalių susitarimų. Man buvo pasakyta: su jumis tai nesusiję. Tai valstybių reikalas spręsti dėl gynybos. Bet kai karinis blokas priartėja prie mūsų sienų, tai jau ir mūsų reikalas“,– dėstė Putinas.12.43
Jis išsakė ir kritiką JAV planuotoms priešraketinės gynybos sistemoms Rytų Europoje. Putinas sakė netikįs Vakarų teiginiais, kad jos yra skirtos gynybai.
„Tai puolamojo potencialo perkėlimas į periferiją (NATO – VŽ)“, – sakė Putinas.

12.58Putinas sakė suvokiąs, kas Europos šalys imasi veiksmų mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos, tačiau rusai taip pat ruošiasi tokiems pokyčiams.„Ten Europoje kalba apie energetinės nepriklausomybės didinimą, mes irgi kalbame apie didesnę nepriklausomybę nuo vartotojų“, – sakė jis.13.30
Klausiamas apie asmenis, kuriems Vakarai jau taiko sankcijas, Putinas sakė: "Kalbant apie tuos žmones, taip, jie geri mano pažįstami. Kai kurie iš jų savo kapitalą užsidirbo dar prieš mūsų pažintį, pavyzdžiui, Genadijus Tymčenka. Su Krymu tie asmenys neturi nieko bendra."13. 43
Prezidentas perspėjo dėl galimų rusiškų dujų tiekimo trikdžių Europos vartotojams, susijusių su Ukrainos skolomis Rusijos monopolininkei "Gazprom":
"Palauksime lygiai mėnesį, kad Ukraina pradėtų mokėti už dujas. Lauksime mėnesį, o tada pradės veikti išankstinio apmokėjimo sistema. Pirmiau Ukraina turės sumokėti, ir tada mes patieksime lygiai tiek, kiek jie sumokėjo. Tai sudėtingas atsiskaitymo būdas, tai gali turėti įtakos tranzitui, dujų tiekimui Europos vartotojams."

13.50

Klausiamas dėl Europos požiūrio, Putinas kalbėjo apie Europos vienybės būtinybę. Pasak jo, Europa galėtų tapti vieninga nuo Lisabonos iki Vladivstoko.„Tačiau jei ir toliau užsiiminėsime tokiu separatizmu pačia plačiausia prasme, liksime nereikšmingais žaidėjais tarptautinėje arenoje“, – sakė Putinas.

14.00

Spaudos konferencijoje sudalyvavo ir Edwardas Snowdenas, buvęs NSA darbuotojas, nutekinęs žiniasklaidai informaciją apie JAV plataus masto interneto vartotojų informacijos rinkimą. Jis klausė Putino, ar Rusija užsiima plataus masto asmeninės informacijos stebėjimu ir sekimu.

„Jums, pone Snowdenai, kaip buvusiam agentui, turi pasakyti ,kad mes turime specialią reglamentaciją, įskaitant ir dėl telefoninių pokalbių pasiklausymo. Tai sprendžia teismas dėl konkretaus asmens, todėl masinio informacijos rinkimo nėra. Ir mes neturime tam tokiu pinigų, kaip JAV“, – sakė Putinas.


Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku