Elektroninės sveikatos sistemos kūrėjai žada, kad ji veiks po metų

Publikuota: 2014-04-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:11
„Verslo žinios“

Pristatydami elektroninės sveikatos sistemos prototipą jo kūrėjai pažadėjo, kad po metų sistema veiks visu pajėgumu.

„Šiandien ši sistema yra tarsi panacėja, visi jos laukia ir iš jos labai daug tikisi, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sako Erikas Mačiūnas, Lietuvos sveikatos apsaugos viceministras. – Teisinė bazė sukurta, o toliau padėti sistemą kurti prašome verslo.“Elektroninę sveikatos sistemą kartu su Sveikatos apsaugos ministerija bei VĮ „Registrų centras“ kuria programavimo UAB „Nortal“.

Mažins „popierizmą“

„Mūsų kompanija turi ilgametę patirtį dirbant su industrijomis, kurios turi ypač sėkmingų pavyzdžių informacinių technologijų panaudojimo paslaugų teikimo sferoje – bankai, telekomunikacijų kompanijos. Ilgametę patirtį turime ir kurdami elektronines sveikatos sistemas“, – kalba Arnoldas Jankūnas, UAB „Nortal“ direktorius.Demonstruodamas elektroninės sveikatos sistemos prototipą, p. Jankūnas pasakoja, kad prisijungus prie e-sveikatos portalo žmogus galės matyti savo apsilankymų gydymo įstaigoje istoriją, išrašytus vaistus, gydančius gydytojus. Be to, jei besijungiantis asmuo turi vaikų, globotinių, jis galės matyti ir jų sveikatos istoriją.„Kadangi naudojame aktyviai mobiliuosius telefonus, planšetes, prototipas bus pritaikytas ir šiems įrenginiams. Naudojimo paprastumas yra pagrindinis dalykas, į ką atsižvelgiame kurdami informacinius blokus sistemoje“, – tvirtina p. Jankūnas.Jis įsitikinęs, kad ši e-sveikatos sistema turėtų tapti plačiausiai naudojama valstybine informacine sistema, mat ji bus aktuali kiekvienam šalies gyventojui.Prisijungę prie savo paskyros e-sveikatos sistemoje gydytojai matys pildytus ir pildomus dokumentus, pacientui nustatytų diagnozių istoriją, vaistus, skirtas pažymas ir t.t. Be to, gydytojams lengviau bus prieinama ankstesnių tyrimų ir jų rezultatų istorija.„Toks pasikeitimas bus revoliucija gydytojų darbe, nes nuo popierinių blankų pildymo bus pereita prie elektroninės sistemos. Šiandien gydytojai itin dažnai skundžiasi, kad popierinių blankų pildymas ir informacijos dubliavimas kompiuteryje užima itin daug laiko, – aiškina p. Jankūnas. – Gyvename neturtingoje šalyje ir technologijos leidžia dirbti greičiau, efektyviau, tinkamai išnaudoti pinigus.“Ponas Jankūnas juokauja, kad norisi, jog Lietuvos e-sveikatos sistema būtų geresnė nei Estijos, mat UAB „Nortal“ kūrė ir kaimyninės valstybės elektroninės sveikatos sistemą ir tuomet, atskleidžia „Nortal“ direktorius, stengėsi padaryti ją kiek įmanomą geresnę.

Senieji duomenys liks popieriuje

Ponas Jankūnas svarsto, kad dažniau nei didžiųjų gydymo įstaigų darbuotojai, šią sistemą naudos mažesnių gydymo įstaigų specialistai, mat didžiausios šalies ligoninės, klinikos ir kitos medicinos įstaigos turi savo vidines informacijos sistemas. Tačiau Arvydas Bagdonavičius, VĮ „Registrų centras“ direktoriaus pavaduotojas, aiškina, kad medikams nereikės vesti duomenų dukart į skirtingas sistemas – vidinę gydymo įstaigos ir bendrą visos sveikatos sistemos – duomenys bus iš karto įrašomi ir vienoje, ir kitoje sistemoje. Pacientai taip pat galės jungtis ir prie gydymo įstaigos elektroninės sistemos, ir prie bendrosios. Tačiau prisijungę prie gydymo įstaigos vidinės sistemos, pacientai matys tik savo gydymosi istoriją vienoje klinikoje, jungdamiesi prie bendrosios sveikatos sistemos galės pamatyti bendrai visus apsilankymus gydymo įstaigose ir t.t.Elektroninės sveikatos sistemos plėtros projekte dalyvauja 180 gydymo įstaigų, tačiau įrankis, aiškina Normantas Dučinskas, E. sveikatos koordinavimo ir įgyvendinimo skyriaus vedėjas, skirtas visoms medicinos įstaigoms. Viliamasi, kad Lietuvoje perėjimas prie elektroninių sistemų bus labai panašus į elektroninio recepto įsigalėjimą Estijoje, kur per metus prie tokio recepto perėjo 95% gydymo įstaigų.„Medicininių vaizdų archyvas ir elektroninio recepto posistemės labai svarbios mūsų darbe. Archyvas leis kai kuriais atvejais nedubliuoti tyrimų, o e-recepto sistema leis atsisakyti popierinių receptų, mat gyventojai galės nueiti į vaistinę ir, identifikavę save kaip asmenį, gauti vaistus“, – kalba p. Dučinskas.Vaistininkai priimdami asmenį, turintį elektroninį receptą, matys tik patį receptą, ne visą paciento sveikatos istoriją.Duomenys į e. sveikatos sistemą bus pradėti kaupti nuo 2015-ųjų metų. Ateityje planuojama į archyvus perkelti ir popieriniuose blankuose kaupiamą asmens sveikatos istoriją, tačiau kada – nėra aišku.„Popierinėse sveikatos istorijose taip pat nėra sukauptos visos informacijos, visų vaizdų, be to, jei bandytume sukelti visų 3 mln. gyventojų sveikatos duomenis, matyt „užlūžtume“ ir tikrai nestartuotume 2015 m.“, – kalba p. Mačiūnas.2009-2015 m. visos e. sveikatos sistemos projekto biudžetas siekia 90 mln. Lt., portalo kūrimas kainuos apie 10 mln. Lt. Skaičiuojama, kad portalo išlaikymas per metus turėtų kainuoti apie 1 mln. Lt.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku