Buliai brangsta, karvės – ne

Publikuota: 2014-04-17
Atnaujinta 2015-06-01 12:55
svg svg
„Verslo žinios“

Paskutinį kartą už jautieną amerikiečiai tiek mokėjo 1987 m. Sausros ir paklausa Azijoje užkėlė jautienos kainas iki beveik tris dešimtmečius nematyto lygio. Tuo metu Lietuvoje, ekonomistų vertinimu, galima tikėtis greičiau priešingo kainų scenarijaus.

Vidutinė aukštos kokybės jautienos kaina JAV parduotuvėse vasarį pasiekė 5,28 USD už svarą (apie 29 Lt/kg), rašo „Associated Press“. Vien nuo sausio kainos pakilo 0,25 USD. Sausros jų sukeltas pašarų trūkumas fermerius skatina už galvijus prašyti daugiau, o bandos išretėjo labiausiai nuo 1951 m.„Matėme aukštų kainų ir anksčiau, bet tokių – niekada. Tai jau iš tiesų nauja teritorija“, – „Los Angeles Times“ teigė Dennisas Smithas, „Archer Financial Services“ žaliavų brokeris.Čikagos žaliavų biržoje galvijų kainos nuosekliai augo jau kelis metus. Nuo šių metų pradžios jos pakilo jau 7% ir siekia 1,46 USD už svarą. Per metus galvijų kaina padidėjo beveik 16%.Jimas Robbas, Galvijų rinkodaros informacijos centro direktorius, naujienų agentūrai teigė, kad vartotojai gali pradėti ieškoti alternatyvų jautienai, tačiau kainos ir toliau turėtų kilti dėl augančių sąnaudų. Kita vertus, tuo pačiu metu JAV rinkoje brangsta ir kiauliena, kurios pasiūlą sumažino gyvulius pakirtęs virusas, ir vištiena.JAV agrokultūros departamentas prognozuoja, kad apskritai mėsos kainos šiemet augs nuo 2,5% iki 3,5%, rašo „Los Angeles Times“.

Europoje – ramu

Nors JAV užsiaugina vos kiek mažiau jautienos, nei suvartojama vidaus rinkoje, apie dešimtadalį jautienos gamintojai eksportuoja, daugiausia į Azijos šalis, kuriose auga paklausa – Japoniją, Hong Kongą ir Pietų Korėją, taip pat ir į Meksiką. Šią dalį prekybininkai kompensuoja atsiveždami mėsos iš Australijos, Kanados ir Naujosios Zelandijos.Nors didžiausios pasaulyje jautienos eksportuotojos yra Pietų Amerikos šalys, visų pirma, Brazilija, į JAV iš ten mėsos atkeliauja nedaug. Šiuo metu prekybą riboja įvairūs draudimai, susiję su ligomis, kurios krečia brazilų galvijų bandas. Kita vertus, visas Brazilijos jautienos eksportas sudaro beveik 2 mln. tonų skerdenos – kone dvigubai daugiau, nei visas JAV importas.Tuo metu 43% viso, palyginti kuklaus, 350.000 tonų jautienos importo į Europos Sąjungą sudaro būtent braziliška mėsa. Todėl, jei dėl kylančių kainų ir palankesnės reguliacinės aplinkos daugiau jos būtų eksportuojama į JAV, tai atsilieptų ir kainoms Europoje. JAV ir ES rinkos po Kinijos suvartoja daugiausia jautienos pasaulyje, tačiau prekyba tarp jų beveik nevyksta – tik apie 7% jautienos ir galvijų ES importuoja iš JAV, o Valstijos tik prieš porą mėnesių atvėrė duris importui iš Europos.Kita vertus, šiuo metu šiapus Atlanto jautienos, kaip ir kitos mėsos, kainos ne tik nedidėja, bet ir šiek tiek mažėja. Europos Sąjungos ūkis vis dar susiduria su sunkumais, daugelyje šalių išlieka itin aukštas nedarbo lygis, tad gyventojų pajamos ne tik neauga, bet kai kur vis dar krenta, VŽ sako Indė Genytė-Pikčienė, DNB ekonomistė.„O jautiena – viena brangiausių mėsos rūšių, tad ji yra keičiama pigesnėmis alternatyvomis. ES ryškūs ir ilgalaikiai mitybos pokyčiai – raudonoji mėsa keičiama į baltą mėsą ar žuvį“, – dėsto ji.Be to, pasak p. Genytės-Pikčienės, tiek pernai, tiek šiemet mėsos gamybos kaštai ES neaugo – nei darbo, nei kapitalo, nei energetinės sąnaudos nedidėjo. Europos Komisijos agrokultūros ir kaimo plėtros direktoratas prognozuoja, kad jautienos produkcija 15 Europos šalių šiemet augs 1,5%, o vartojimas – tik 0,24%.

Perteklius – tik į Rusiją

Konkurencijos tarybos ir Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tinklapio „Produktukainos.lt“ duomenimis, įvairios jautienos kainos Lietuvos prekybos centruose šiuo metu yra nuo 2,5% iki 10% mažesnės, nei prieš metus.Kaip VŽ sakė Albertas Gapšys, Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas, pernai vasarą Rusija sustabdė jautienos importą ir galvijų kainos krito apie 20–30%. Prekybą rudenį atnaujinus, jos vis dar yra gerokai žemesniame lygyje – pakilo mažiau nei 10%, skaičiuoja specialistas.Nors JAV jautiena – kelis kartus brangesnė už Lietuvoje superkamą, o galvijų užauginama gerokai daugiau, nei reikia vartotojų poreikiams patenkinti, lietuviški galvijai ar jų mėsa į JAV beveik neeksportuojami.Anot p. Gapšio, priežastis paprasta – Lietuvoje daugiausia auginami pieniniai galvijai, jų kokybė neatstoja Amerikoje vartojamų mėsinių, kurių ir kainos 2–3 kartus didesnės.„Kasmet gauname apie 300.000 pieninių veršelių, kurių dalis –100.000–150.000 eksportuojama, o likusieji auginami, bet jų suvartojame labai nedaug. Apie pusę tos užaugintos mėsos kiekio mes eksportuojame. Ir 60–70% to eksporto yra į Rusiją“, – skaičiuoja specialistas.Pasak jo, būtent nuo Rusijos ir priklausys, kokios Lietuvoje bus jautienos kainų tendencijos ateityje. Ir tai apima ne tik galimus draudimus ar sankcijas. Kaip pastebi p. Genytė-Pikčienė, dėl nuvertėjusio rublio lietuviškos prekės Rusijoje, tarp jų ir jautiena, tampa nekonkurencingos, o tai gali reikšti augančią pasiūlą vidaus rinkoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku