2013 m. viešųjų finansų deficitas – 2,2% BVP

Publikuota: 2014-04-17
Atnaujinta 2015-06-01 11:08
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Pernai Lietuvos viešųjų finansų deficitas siekė 2,2% bendrojo vidaus produkto (BVP). Apie tai ketvirtadienį pranešė Rimantas Šadžius, finansų ministras.

„Oficialiai Eurostatas po Velykų patvirtins, kokį turėjome viešųjų finansų deficitą 2013 m. Bet preliminarus skaičius, kurį jau įrašėme į savo Konvergencijos programą ir kurį dar turės patvirtinti Eurostatas, yra 2,2% BVP“, – sakė p. Šadžius.Jis atkreipė dėmesį, kad šis rodiklis yra gerokai mažesnis nei Mastrichto kriterijus, keliamas Lietuvai, siekiančiai nuo 2015 m. sausio 1 d. įsivesti eurą. Valstybė, norinti įsivesti bendrąją Europos Sąjungos valiutą, privalo „tilpti“ į 3% BVP deficitą.„Tai bene paskutinis kriterijus, kuris iki šiol buvo nelabai aiškus“, – pabrėžė Finansų ministerijos vadovas.Likusius Mastrichto kriterijus – infliacijos ir valstybės skolos – Lietuva, pasak finansų ministro, irgi tenkina. Metinė infliacija šiemet kovo mėnesį Lietuvoje buvo 0,7%, kai Mastrichto kriterijaus riba bus ne mažiau kaip 1,5%. Lietuvos valstybės skola yra apie 41% BVP, kas yra gerokai mažiau nei nustatytoji 60% BVP Mastrichto kriterijaus riba.Todėl p. Šadžius optimistiškai nusiteikęs dėl galimybės Lietuvai kitąmet tapti euro zonos nare: „Turiu didelių vilčių, kad viskas bus gerai ir iki liepos pabaigos turėsime visus būtinus sprendimus.“ES institucijos galutinius sprendimus tuo klausimu priims vasarą.Finansų ministras priminė, kad nuo š.m. rugpjūčio pabaigos prekių ir paslaugų kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos ir litais, ir eurais. Toks „dvigubų kainų“ skelbimas tęsis iki kitų metų birželio pabaigos.2015 m. sausio 1 d. įvedus eurą dar dvi savaites bus galima prekybos ir paslaugų teikimo vietose atsiskaityti ir litais, tačiau grąža jau turės būti duodama naująja valiuta.Išsikeisti grynus litus į eurus bus galima kitų metų pirmąjį pusmetį nemokamai visuose Lietuvos kredito įstaigose ir du mėnesius – „Lietuvos pašto“ skyriuose.Anot finansų ministro, valstybė prižiūrės, kad kainos iš litų į eurus būtų konvertuojamos sąžiningai. „Bet pats pats geriausias kontrolierius šiuo atveju yra ne valstybės institucijos, ne vartotojų teisių organizacijos, tačiau pats pirkėjas, kuris per brangią prekę tiesiog nepirks“, – kalbėjo p. Šadžius.Jeigu verslininkas bandys pakelį pieno, dabar konvertavus kainuojantį 0,8 EUR, parduoti už 1,2 EUR, tai, matyt, pirkėjui bus per brangu ir pirkėjas tai atitinkamai įvertins, suras pigesnę prekę, atitinkančią rinkos kainą“, – pridūrė jis.Ministras įsitikinęs, kad tvarus ekonomikos augimas tęsis ir ateityje, todėl jis leis kitąmet bei vėlesniais metais į biudžetą gauti daugiau lėšų, kurios galės būti panaudotos pensijoms kompensuoti ir didinti, auginti gynybos finansavimą, pakelti minimalią algą ir vykdyti analogiškus socialinius projektus.Ponas Šadžius pripažino, kad kol kas Lietuvoje šiek tiek trūksta visuomenės pasitikėjimo nauja valiuta, tačiau jis tikras, kad „vėliausiai po poros metų Lietuvoje įvyks tas pats, kas ir kitose eurą įsivedusiose valstybėse – euras bus vis populiaresnis“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku