Moteris, pakeitusi mokslo požiūrį į šimpanzes

Publikuota: 2014-04-12
Atnaujinta 2015-06-01 13:14
svg svg
Nuotrauka: "Bloomberg" nuotr.
 

Primatologei Jane Goodall, vienai garsiausių šimpanzių tyrėjų, balandžio 3 d. sukako 80 metų.

„Tarsi būtų vakar, prisimenu vieną akimirką 1960-aisiais Gambijoje. Buvo pati darbo pradžia, dauguma šimpanzių manęs dar bijojo ir pamačiusios sprukdavo. Sykį tolumoje pastebėjau kažką didelio ir tamsaus, gunktelėjusio prie termitų kemso. Įsistebeilijau pro žiūronus – mano džiaugsmui, tai buvo didelis šimpanzių patinas, jį pavadinau Davidu Greybeardu. Beje, anuomet buvau tikinama, kad vardus šimpanzėms duoti nemoksliška – jos turėtų būti įvardijamos numeriais. Pastebėjau, kad jis skina žolės stiebelius ir jais žvejoja termitus iš jų buveinės. Dar įdomiau – šiam reikalui jis nusiskynė šakelę ir nuskabė nuo jos lapelius – taigi modifikavo objektą, kad galėtų jį panaudoti kaip įrankį.

Kodėl mane tai nudžiugino? Iki tol buvo tvirtinama, kad žmogų nuo gyvūnų skiria sugebėjimas naudoti įrankius. Mano mokslo vadovas į žinią reagavo siūlydamas iš naujo apibrėžti arba žmogų, arba įrankį, arba pripažinti šimpanzes kaip žmones“, – vienoje TED konferencijų kalbėjo mokslininkė.Į renginį ji atvyko, kaip pati sakė, tiesiai iš džiunglių, kur draugiją jai sudarė veidus išsidažę žmonės, dar visai neseniai nežinoję apie baltuosius ir apie likusią pasaulio dalį, bet jau pradėję kovoti dėl savo miškų ir žemės. Nors ir „iš džiunglių“, – ši frazė jokiu būdu netinka pranešėjos šnekai, žavesiui ir įtaigumui nusakyti.
Jane Goodall savo tyrimais pagilino mokslininkų ir visuomenės žinias apie primatus, artimiausius mūsų giminaičius, ir kartu uždavė klausimą, ką reiškia būti žmogumi, kuo jis iš tikrųjų skiriasi nuo kitų rūšių.
Tanzanijos ir kitų Afrikos valstybių miškuose praleidusi 45 metus, ji pelnė 50 garbės laipsnių įvairiuose universitetuose nuo Kanados iki Kinijos ir daugybę apdovanojimų, pvz., Jungtinių Tautų „Messenger of Peace“ Taikos premiją 2002 m., Jungtinės Karalystės damos titulą 2004 m. ir t. t.
Savo istoriją ji patikėjo mokslo žurnalui „Mosaic“. Joje – ir karjeros posūkiai, ir jos darbų reikšmė.
Netikras Tarzanas
1935 m. vasarį Londono zoologijos sodo šimpanzė Boo-Boo susilaukė palikuonės. Po poros mėnesių Jane Goodall, šviesiaplaukė mergytė, pirmojo gimtadienio proga gavo pliušinę Boo-Boo jauniklio kopiją, taip ji pirmąkart susidūrė su šimpanzėmis.
Goodall visą vaikystę kūrė sau romantinius Afrikos vaizdinius, domėjosi ja. Sykį mama ją nusivedė į kiną pasižiūrėti filmo apie Tarzaną. Kadre pasirodžius jam, Johnny Weissmulleriui, mergaitė puolė į ašaras. Tik išvesta į fojė ji sugebėjo pasakyti, kas ne taip, – pasirodo, „tai buvo netikras Tarzanas!“
Nors ji sako nenorėjusi tapti mokslininke per se, – labiau žavėjosi gamtininkės darbu, jos veiklos pradžia Afrikoje atrodė gana romantiška.Nukeliavusi į Keniją ji sulaukė žymaus paleoantropologo ir „Coryndon“ memorialinio muziejaus Nairobyje kuratoriaus Louiso S. B. Leakey dėmesio. Per kelias valandas Goodall sužavėjo jį gamtos mokslų išmanymu, ir mokslininkas jai pasiūlė darbą. Po kelių mėnesių dr. Leakey su žmona Mary pasikvietė Goodall į ekspediciją Šiaurės Tanzanijoje.
„Ten buvo liūtų, raganosių ir žirafų, visko ten buvo, – prisimena dr. Goodall. – Kartais pamanau, kad tai magiškiausias mano gyvenimo laikotarpis.“
Mokslininkai tuomet tyrinėjo žemę ieškodami įrodymų, kad čia gyventa pirmųjų žmonių ar jų protėvių, ir dr. Leakey kilo mintis pradėti išsamią šimpanzių studiją rezervate prie Tanganikos ežero. Po trejų metų, 1960-aisiais, Jane Goodall jame įsikūrė ir pradėjo tyrimus.
Su mama ir vorais
Pirmuosius kelis mėnesius rezervate ji gyveno su mama ir vienu asistentu.
„Norėjau būti viena, bet man neleido“, – priduria ji.
Moterys miegojo senoje kareiviškoje palapinėje. „Norėdamas įsileisti oro, turėdavai užvynioti šoninius palapinės „skvernus“ ir pritvirtinti juos lipnia juosta. Oro patekdavo, bet kartu su juo prilipdavo ir vorų, skorpionų, gyvačių“, – pasakoja mokslininkė.
Jos mama buvo persigandusi: „Juk žinai, kad bijau vorų“, bet Goodall jautėsi bebaimė naujuose savo namuose tarp palmių, mėnesienos nušviestame miške. Tolumoje aidėjo babuinų amsėjimas. „Sėdėjau ir bandžiau suvokti, kad dabar esu čia, – situacija atrodė nereali“, – pasakoja ji.
Prie šimpanzių mokslininkė prisigretino ne išsyk. Pirmąkart ji pamatė Davidą Greybeardą ne sumaniai rankiojantį termitus, o palinkusį virš ką tik pribaigto krūmyninės kiaulės jauniklio – tai, beje, paneigė paplitusią teoriją, esą šimpanzės – griežtos vegetarės.
Patikėjo ne iškart
Vėlesnis jos atradimas buvo susijęs su įrankių naudojimu – mokslininkė turėjo įrodymų, kad Davidas Greybeardas pasitelkia žolės stiebus ir šakeles maistui susigaudyti.
Dr. Leakey žavėjosi jos laimėjimais, tačiau tokių kaip jis anuomet buvo nedaug.
1961 m. Goodall atvyko į Kembridžo universitetą siekti daktarės laipsnio.
„Rašiau tą darbą vien dėl Leakey. Pati niekad neturėjau ambicijų tapti mokslininke ir būti akademinės bendruomenės dalimi“, – tikina ji.
Juolab kad niekas jos čia ir nelaukė. Šios srities mokslininkai, vyrai, iš aukšto žiūrėjo į Goodall, kritikavo ją už šimpanzėms suteikiamus vardus ir charakterius.
„Bet aš nesuteikiau jiems charakterių, aš juos viso labo šiek tiek aprašiau“, – sako ji.
Kalbant apie įrankius, kai kurie mokslininkai manė, kad Goodall šimpanzes išmokė jais naudotis. Tačiau dėl to ji labai nenusiminė.
„Mano mama mus mokė, kad jei žmonės su tavimi nesutinka, svarbu juos išklausyti. Tačiau jei klausaisi atidžiai ir vis tiek manai esantis teisus, reikia rasti drąsos laikytis savo įsitikinimų“, – dėsto ji.Nors kolegos buvo globėjiški, į dar nejaukesnę padėtį mokslininkė pakliuvo pradėjusi apie šimpanzes kalbėti viešai. Ji turėjo parengti pranešimą vienam simpoziumui 1962 m.
„Tai buvo mano pirmasis mokslinis pranešimas, buvau persigandusi, – prisimena dr. Goodall. – Ruošiausi valandų valandas, pasiryžusi kalbėti neskaitydama ir be „eee“ ar „mmm“. Simpoziumui einant į pabaigą ant pakylos atsistojo seras Solly Zuckermanas, anatomas, Afrikoje studijavęs beždžiones ir vėliau tapęs Krašto apsaugos ministerijos patarėju mokslo klausimais. Nors Goodall kalbą klausytojai priėmė palankiai, apie „kai kurių pranešėjų“ pasakojimus seras Zuckermanas atsiliepė kaip apie nepagrįstas spekuliacijas.
Manoma, kad kritiškai moters atžvilgiu jis buvo nusiteikęs ir dėl to, kad ji kalbėjo apie prastas šimpanzių gyvenimo sąlygas Londono zoologijos sode – jos turėjusios sėdėti ant betono grindų, vasaromis čia nebūdavo nė menkiausios užuovėjos.
Už zoologijos sodą tuomet buvo atsakingas Zuckermanas.
Šimpanzės neatsisveikina
Savo karjeros pokyčių metais mokslininkė vadina 1986-uosius, tuomet ji dalyvavo Čikagos mokslų akademijos konferencijoje, skirtoje šimpanzių išsaugojimo klausimams. Iki tol miškams ir universitetams ji buvo paskyrusi 25 metus, gavusi daktaro laipsnį, įkūrusi tyrimų centrą („Gombe Stream Research Center“), ištekėjusi, užauginusi sūnų ir priėjusi daugelį kitų savo išvadų apie šimpanzes – jų komunikaciją, lytiškumą, motinos ir vaiko ryšį, bendruomenių karus ir kanibalizmą.
Tačiau sulaukusi 52-ejų, ji ėmė daugiau dėmesio skirti šimpanzėms išsaugoti, ne tyrinėti.
Miškų naikinimas, prekyba laukinių gyvūnų mėsa ir brakonieriavimas kėlė didelį pavojų šios rūšies – ir daugelio kitų – išlikimui.8 dešimtmetyje Tanzanijoje buvo įvykdyta žemės reforma, lėmusi didelius miškų praradimus aplink rezervatą.
„Buvo siaubinga matyti mūsų mažą Gombo oazę, apsuptą plikų kalvų, apgyvendintą daugiau žmonių, nei ta žemė galėjo išmaitinti“, – prisimena mokslininkė.
Tačiau jos pradėtas Tanganikos ežero apsodinimo ir vietinių lavinimo projektas (1994 m.) lėmė, kad šimpanzės dabar turi tris keturis kartus daugiau miško nei prieš 10 metų (tiesa, medžiai kol kas – viso labo 9 metrų aukščio).
Jane Goodall darbai turėjo svarbos reguliuojant šimpanzių naudojimą tyrimams JAV, mėsai auginamų gyvūnų laikymo sąlygas.
„Kai atsisveikindamas ištiesiu jai ranką, ji, užuot ją paspaudusi, pasiūlo man šimpanzišką apsikabinimą, – rašo „Mosaic“ žurnalistas. – Ir apsiveja mane savo laibomis rankomis – lėtai, plačiai ir užtikrintai.“
„Šimpanzės neatsisveikina“, – pareiškia dr. Goodall ir apsisukusi nueina.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22
Eutanazijos vartai. Kaip suplanuoti mirties datą Premium

Kelionių maršrutuose netikėta kryptis – paskutinė gyvenimo stotelė. Žmonės, įpratę viską planuoti ir iki...

Laisvalaikis
2022.05.22
Už 135 mln. Eur parduotas 1955-ųjų „Mercedes“

1955-ųjų laidos „Mercedes-Benz“, viena iš vos dviejų egzistuojančių tokio modelio mašinų, šį mėnesį aukcione...

Automobiliai
2022.05.22
Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
2022.05.21
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku