Naftos rinkoje kaina pasiekė aukso vidurį

Naftos kaina, trumpam šoktelėjusi dėl neramumų Ukrainoje, ketvirtadienį vėl priartėjo prie pusės metų vidurkio. Dėl lėtėjančio ekonomikos augimo besivystančiose šalyse šiemet naftos kainos kilimo nelaukiama, tačiau ir nuosmukis bus nuosaikus, nes naujų telkinių eksploatavimas išliks palyginti brangus.
Brent rūšies naftos kaina biržoje ateities sandoriuose ketvirtadienį 14.40 val. Lietuvos laiku siekė 107,6 JAV dolerio už barelį (USD/bbl) ir nuo metų pradžios buvo nukritusi apie 2,4%. Pastarąjį pusmetį naftos kainų svyravimai rinkoje išliko nedideli, o vidutinė pusmečio naftos kaina šiek tiek viršijo 107 USD/bbl.Brent naftos kaina pirmadienį trumpam buvo pašokusi ir perkopusi 111 USD/bbl lygį, kai, paaštrėjus Ukrainos konfliktui, finansų rinkose nuvilnijo panikos banga. Tačiau analitikai tvirtina, kad tokie svyravimai paprastai būna trumpalaikiai ir ilguoju laikotarpiu poveikio naftos kainai nedaro.Neskaitant Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC), Rusija yra viena didžiausių naftos eksportuotojų, tad natūralu, kad šaliai įsivėlus į bet kokius geopolitinius konfliktus rinkoje atsiranda baimė dėl naftos tiekimo sutrikimų, komentuoja Mantas Skardžius, DNB banko turto valdytojas.Tačiau, anot jo, pirmadienį prekyba naftos rinkoje buvo paremta daugiau emocijomis nei racionalumu, tad aukštesnė kaina ilgai neišsilaikė.Ukrainos energetikos ministerijos duomenimis, kuriuos pateikia naujienų agentūra Bloomberg, Rusija per Ukrainos teritoriją kasdien transportuoja 0,31 mln. barelių naftos į Europos šalis. Palyginti, JAV per dieną išgauna maždaug 8,1 mln. barelių naftos, rodo JAV Energetikos departamento duomenys.Nuo aukštumų, pasiektų pirmadienį, vakar naftos kaina biržoje buvo nukritusi maždaug 3%. Pasak analitikų, Brent naftos kainos mažėjimą šią savaitę šiek tiek pristabdė Kinijos naujienos. Šalis paskelbė, kad šiemet tikimasi tokio pat ekonomikos augimo kaip pernai (7,5%), o tai greičiausiai dar padidins naftos paklausą Kinijoje, kuri ir taip kėsinasi aplenkti JAV pagal importuojamą naftos kiekį.Naftos kainas pastarosiomis dienomis palaikė ir Libija, dėl vasarą buvusių neramumų ji ir taip išgauna mažiau naftos, o šią savaitę vėl pasigirdo apie protestuotojų blokuojamus naftos gavybos objektus.
Stabilumas
Nors dėl viename ar kitame pasaulio krašte paaštrėjusių geopolitinių problemų naftos kaina kartais iššauna aukštyn, ekonomistai nemato pagrindo stabiliam naftos kainos augimui ateityje, tačiau didelio nuosmukio naftos rinkoje taip pat neprognozuoja.Naftos kainos kitimo scenarijus yra labai nuobodus. Nėra aiškių priežasčių, dėl kurių galėtų išaugti naftos paklausa. Tai pardavėjų rinka, teigia p. Skardžius.Jo nuomone, besivystančių rinkų ekonomika yra priėjusi lėtėjimo etapą ir greičiausiai nepradės didinti augimo tempo. Europos augimas nesukels revoliucijos naftos rinkoje, nes net jei Senojo žemyno ekonomika stiebsis sparčiau, nei tikimasi, augimas greičiausiai pasieks tik 23% per metus. JAV ekonomika jau dabar kyla, tačiau tai turi nedidelį poveikį naftos kainoms.Bloomberg apklausiamų analitikų duomenimis, naftos kaina biržoje šių metų I ketv. pabaigoje sieks 105 USD/bbl, II ketv. atitinkamai 103 USD/bbl, o metų pabaigoje 101 USD/bbl, 6,1% mažiau nei šiuo metu rinkoje.
Auga atsargos
Šią savaitę paskelbta, kad žaliavinės naftos atsargos JAV didėjo 7-ą savaitę iš eilės. Nors naftos atsargų lygis JAV pirmiausia įtaką daro West Texas Intermediate rūšies naftos kainai, išaugęs atsargų kiekis JAV gali pastūmėti žemyn ir Brent naftą, sako analitikai.Anot p. Skardžiaus, naftos kainos nuo 2011 m. svyruoja palyginti siauru intervalu , o tai daugiausia lemia lėtas pasaulio ekonomikos augimas ir paklausos mažėjimas. Iš kitos pusės, JAV atsirado konkurentas įprastiems naftos tiekėjams skalūnų nafta.JAV staiga suvokė sėdinti ant naftos statinės, tačiau negalinti jos eksportuoti tai draudžia šalies įstatymai. Tad JAV naftos importas mažėja ir po truputį didėja naftos atsargos, aiškina p. Skardžius.Skalūnų nafta gali stipriai padidinti naftos pasiūlą, tačiau, anot turto valdytojo, dažnai pamirštama, kad skalūnų naftos išgavimo savikaina yra palyginti didelė.Išgauti barelį naftos iš skalūnų gali kainuoti ir 80 USD, ir 100 USD, tad naftos kainos nuosmukis yra iš dalies apribotas. Dabar negalėčiau įvardinti priežasčių, dėl kurių naftos barelis galėtų kainuoti mažiau nei 90 ar 100 USD, sako p. Skardžius.Straipsnis publikuotas dienraštyje Verslo žinios.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti