KT: įstatymas dėl kompensacijų už sumažintas pensijas – nedelsiant

Publikuota: 2014-03-07
Atnaujinta 2015-06-01 12:12
Nuotrauka: Herkaus Milaševičiaus („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad valstybė privalo kompensuoti sunkmečiu sumažintas senatvės pensijas, tačiau daryti tai tuomet, kai turės pakankamus finansinius išteklius. Kita vertus, KT įpareigojo Seimą nedelsti su kompensacijų mechanizmą nustatančio įstatymo priėmimu.

Tai teigiama KT penktadienį paskelbtame išaiškinime.KT nustatė, kad Seimas, svarstydamas ir priimdamas atitinkamus įstatymus, „turi nustatyti kompensacijų mokėjimo pradžią ir protingą laikotarpį, per kurį dėl senatvės pensijų mažinimo atsiradę praradimai bus kompensuoti“. „Tai nustatydamas jis turi atsižvelgti į ypatingos situacijos padarinius ir valstybės išgales, be kita ko, į įvairius valstybės prisiimtus įsipareigojimus, susijusius su finansine drausme, taigi ir su valstybės biudžeto pajamų ir išlaidų subalansavimo imperatyvu“, – rašoma KT išvadoje.Joje pažymėta, kad 2009 m. priimtuoju Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinuoju įstatymu senatvės pensijos buvo mažinamos skirtingai. „Šio įstatymo nuostatos, pagal kurias senatvės pensijos visiems jas gaunantiems asmenims buvo sumažintos laikantis konstitucinių proporcingumo, lygiateisiškumo principų, be to, numačius kompensuoti dėl šių pensijų sumažinimo atsiradusius praradimus, KT 2012 m. vasario 6 d. nutarimu pripažintos neprieštaravusiomis Konstitucijai. Prieštaravusiomis buvo pripažintos tos minėto įstatymo nuostatos, pagal kurias senatvės pensijos daugiau sumažintos tam tikrą darbą dirbantiems ar tam tikru verslu užsiimantiems asmenims“, – tvirtinama sprendime.KT konstatavo, kad valstybė privalo „visiems asmenims, kurių senatvės pensijos dėl valstybėje susidariusios ypatingos situacijos buvo sumažintos, teisingai kompensuoti jų patirtus praradimus“.„Įstatymas, kuriuo nustatomi minėtų praradimų kompensavimo esminiai elementai, valstybėje nebelikus ypatingos situacijos ir atsiradus prielaidoms pagal objektyvius duomenis įvertinti valstybės išgales užtikrinti šių praradimų kompensavimą, turi būti priimtas nedelsiant“, – pastebėjo KT.Išaiškinta, kad, „valstybėje nebelikus ypatingos situacijos ir atsiradus prielaidoms pagal objektyvius ekonominius ir finansinius duomenis įvertinti valstybės išgales, visiems asmenims turi būti užtikrintas jų patirtų praradimų, atsiradusių sumažinus senatvės pensijas, teisingas kompensavimas“. Tai gali būti tinkamai užtikrinta tik remiantis įstatyme nustatytais patirtų praradimų kompensavimo dydžiais, terminais ir kitais esminiais elementais.„Sprendime pažymėta ir tai, kad praradimai, atsiradę senatvės pensijas sumažinus įstatymo nuostatomis, pripažintomis prieštaraujančiomis Konstitucijai, turi būti kompensuoti visa apimtimi, o praradimai, atsiradę šias pensijas sumažinus įstatymo nuostatomis, pripažintomis neprieštaraujančiomis Konstitucijai, pagal valstybės išgales turi būti kompensuoti teisingai, tačiau nebūtinai visa apimtimi“, – rašoma KT pranešime spaudai apie priimtąjį sprendimą.KT savo išvadą paskelbė dėl Vyriausybės atstovės – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo ir kaupimo pensijų skyriaus vedėjo pavaduotojos prašymo išaiškinti KT 2012 m. vasario 6 d. nutarimo nuostatas, susijusias su sumažintų senatvės pensijų kompensavimu.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku