Didžiausių PVM skolininkų viršūnėje – ir vėl „Vičiūnų grupės“ įmonė

Publikuota: 2014-03-07
Atnaujinta 2015-06-01 11:36
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė sausio didžiausių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) skolininkų sąrašą. Jo viršuje nuolatos atsidurianti „Vičiūnų grupės“ įmonė tikina, kad VMI neatsižvelgia į PVM užskaitą ir dabar įmonei yra skolinga daugiau, nei įmonė jai. Tuo metu VMI pažymi, kad jeigu bendrovės grupėje padengia viena kitos skolas laiku, tai ir nepatenka į skolininkų sąrašus.

Didžiausi skolininkai, kovo 3 d. vis dar nesumokėję PVM už sausio mėnesį (nustatytas terminas – vasario 25 d.), buvo UAB „Žaliakalnio pasažas“, UAB „Vičiūnai ir partneriai“ ir UAB „Krasta auto“. Pastarosios dvi bendrovės sąrašo viršūnėje figūravo ir prieš tai.Pasak Tomo Strumsko, UAB „Vičiūnų grupė“ finansų direktoriaus, beveik kiekvieną mėnesį susidaro tokia padėtis, kai viena grupės įmonė yra skolinga VMI, o kita pati iš inspekcijos turi pinigus atgauti, nes „Vičiūnai ir partneriai“, VMI skolingi 1,37 mln. Lt, parduoda savo produkciją kitai grupės įmonei „Vičiūnai ir Ko“, kuri platina prekes toliau per prekybos tinklus.„Situacija susidaro tokia, kad „Vičiūnai ir partneriai“ turi mokėtino PVM valstybei, o „Vičiūnai ir Ko“ – grąžintino statusą. Kad nereikėtų vienai įmonei mokėti, o kitai – susigrąžinti, yra normali praktika didelėse įmonių grupėse, kai sudaroma trišalė užskaitos sutartis, pasirašoma tarp dviejų grupės įmonių ir VMI“, – aiškina p. Strumskas.Mokesčių inspekcija, paskutinę mokėjimo dieną (vasario 25 d.) tikrindama, kas yra sumokėjęs, o kas ne, pasak p. Strumsko, užskaitos dar nemato.„Formaliai jie mato, kad mūsų grupės įmonė yra skolinga, bet nedeklaruoja, kad pati mokesčių inspekcija yra skolinga kitai mūsų grupės įmonei. Su šia praktika susiduria visos didžiosios verslo grupės Lietuvoje ir iš esmės turi teisintis dėl dalykų, kurie yra normali verslo praktika ir vyksta masiškai“, – apgailestauja p. Strumskas.Užskaitos sutartis sudaroma kas mėnesį. Tačiau, jei sumos neviršija milijono, pasak finansų direktoriaus, „Vičiūnų grupė“ nesinaudoja užskaitos galimybe, todėl kai kuriais mėnesiais sąraše neatsiduria. Kita vertus, tokiu atveju iš valstybės susigrąžinti PVM užtrunka dar ilgiau.Anot jo, jokių mokesčių „Vičiūnų grupė“ niekada nevėluoja mokėti – nei „Sodrai“, nei VMI, išskyrus tuos atvejus, kai daromos užskaitos.VMI, skelbdama sąrašą, yra nurodžiusi, kad į jį neįeina „skolos, dėl kurių įmonės yra sudariusios mokestinės paskolos sutartis, tačiau patenka tos mokestinės nepriemokos, dėl kurių įmonės yra pateikusios prašymus sudaryti mokestinės paskolos sutartis ar perimti mokestinę nepriemoką, tačiau sprendimai dar nepriimti“.

Taisyklės visiems vienodos

Darius Buta, VMI Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas, pažymi, kad į skolininkų sąrašą patenka ne įmonių grupės, bet mokesčių mokėtojai – atskiri juridiniai vienetai.

„Mokestinė nepriemoka, kitaip tariant – mokestinė skola valstybei – yra kiekvieno mokesčių mokėtojo individuali. Jeigu įmonių grupės nori padengti viena kitos nepriemoką, tai gali padaryti“, –  paaiškina p. Buta.
Tačiau tuomet, kaip pažymi VMI atstovas, įmonė prisiima riziką pati pakliūti į skolininkų sąrašus. Pasak jo, VMI laikosi teisės aktų, kurie reglamentuoja permokų grąžinimą, tiek tų, kuriuose numatytas PVM nepriemokos administravimas. Kitaip tariant, VMI mokesčių permoką grąžina laiku – per 30 dienų nuo rašytinio prašymo. Tačiau pernai vidutiniškai permokos buvo grąžintos per 7 dienas, o PVM reikia sumokėti iki mėnesio 25 dienos.
„VMI veikia pagal valstybėje nustatytas taisykles, todėl to paties reikalauja ir iš mokesčių mokėtojų“, – pabrėžia p. Buta.
Paprašytas pakomentuoti „Vičiūnų grupės“ situaciją, jis sakė negalintis komentuoti konkretaus mokesčių mokėtojo turimos permokos. Tačiau pabrėžė, kad jeigu įmonių grupės padengia viena kitos skolas laiku, tai ir neatsiduria sąrašuose.

Priežastys – visų skirtingos

Naujausio VMI skolininkų sąrašo viršuje – nekilnojamojo turto nuomos UAB „Žaliakalnio pasažas“, kurios 1,6 mln. Lt PVM nepriemoka susidarė pardavus pastatą.„Nesame skolininkai, neturėsime mokėti šios sumos. Pardavėme pastatą, o pirkėjas perima nepriemoką pagal nepriemokos perėmimo sutartį. Mes nemokėsime, jie nesusigrąžins PVM“, – priežastį nurodė Urtė Juškevičiūtė, vyriausioji buhalterė.„Žaliakalnio pasažas“, kurio apyvarta nuo 2008 m. iki 2012 m. svyravo nuo 300.000 Lt iki 600.000 Lt, nuomoja komercinės paskirties pastatą Savanorių prospekte, Kaune.Tuo metu Povilas Pečiulis, UAB „Krasta auto“, VMI skolingos 1,38 mln. Lt, finansininkas, sako, kad skola susidarė dėl gruodį rekordiškai – 75% – išaugusios pardavimų apimties. Dėl to susidarė didelė PVM mokėtina suma.„Sausį ir vasarį reikėjo daug atsiskaityti su tiekėjais, užpirkti naujų atsargų, todėl laikinai susidarė PVM skola, kurią planuojame artimiausiu metu padengti. Esame sutarę su VMI dėl grafiko, bet net greičiau grąžinsime – per kovą", – planuoja p. Pečiulis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku