Teismas paneigė Pakso prezidentines ambicijas

Publikuota: 2014-03-06
Atnaujinta 2015-06-01 12:18
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino anksčiau Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) priimtą sprendimą neregistruoti valdančiosios Tvarkos ir teisingumo partijos lyderio Rolando Pakso pretendentu į prezidentus ir neišduoti jam piliečių parašų rinkimo lapų.

LVAT ketvirtadienį VŽ pranešė, kad šio teismo „išplėstinė teisėjų kolegija atmetė p. Pakso skundą ir pripažino, kad VRK sprendimas atsisakyti išduoti jam rinkėjų parašų rinkimo lapus yra teisėtas bei pagrįstas“.Skundžiamą sprendimą VRK priėmė nustačiusi, kad p. Paksas neatitinka Prezidento rinkimų įstatyme nustatytų reikalavimų būti kandidatu į prezidentus, kadangi buvo pripažintas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir apkaltos proceso tvarka pašalintas iš prezidento pareigų.Išplėstinė LVAT teisėjų kolegija sprendime pabrėžė, kad Lietuvos teisinė sistema grindžiama tuo, jog Konstitucijai negali prieštarauti joks įstatymas ar kitas teisės aktas, taip pat ir Lietuvos tarptautinės sutartys. Konstitucija yra svarbiausias ir pagrindinis šalies įstatymas.Teismas pažymėjo, jog pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą Konstitucijoje yra įtvirtintas toks teisinis reguliavimas, kad asmuo, kurį Seimas apkaltos proceso tvarka pašalino iš prezidento pareigų už priesaikos sulaužymą, šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, niekada negali būti renkamas prezidentu. Anot LVAT, kol Konstitucija nėra pakeista, šis draudimas galioja ir nėra jokio pagrindo abejoti jo teisėtumu.LVAT išplėstinė teisėjų kolegija atkreipė dėmesį, jog pagal Konstituciją įgaliojimus oficialiai aiškinti Konstituciją turi tik Konstitucinis Teismas, o visi Konstitucinio Teismo aktai, kuriuose aiškinama Konstitucija, saisto ir teisę kuriančias, ir teisę taikančias institucijas, neišskiriant ir teismų. Taigi, LVAT taip pat privalo vadovautis Konstitucinio Teismo išaiškinimais.Teismas atkreipė dėmesį ir į tai, kad Europos Sąjungos teisės aktai bei Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, kuriais remiasi pareiškėjas šioje byloje, jokių garantijų, liečiančių būtent prezidento rinkimus, neįtvirtina. Be to, ir Europos Žmogaus Teisių Teismas 2011 m. sausio 6 d. sprendime byloje Paksas prieš Lietuvą valstybei nenustatė jokių įpareigojimų, susijusių su p. Pakso galimybe dalyvauti prezidento rinkimuose. Priešingai, pareiškėjo skundas, kiek jis susijęs su pašalinimu iš pareigų ir teisės būti renkamam Lietuvos prezidentu atėmimu, Europos Žmogaus Teisių Teisme buvo paskelbtas nepriimtinu.Remdamasi šiais motyvais, LVAT išplėstinė teisėjų kolegija pripažino, jog priimdama skundžiamą sprendimą, VRK vadovavosi Konstitucija bei kitais įstatymais, todėl teisėtai ir pagrįstai atsisakė p. Paksui išduoti rinkėjų parašų rinkimo lapus. Teismas šį VRK sprendimą paliko nepakeistą ir p. Pakso skundą atmetė.Todėl Tvarkos ir teisingumo partijos lyderis negalės dalyvauti šių metų gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose.Tokį galutinį ir neskundžiamą teismo sprendimą p. Paksas pavadino nedemokratiniu. Jis tikisi, kad bent per artimiausius kelerius metus Seimas pakeis Konstituciją ir leis jam dalyvauti parlamento bei prezidento rinkimuose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku