Fondai skaičiuoja nuostolius – investuoti Rusijoje perspektyvu tik trumpam

Lietuvoje platinamiems Rusijoje investuojantiems fondams šiemet skaičiuojant nuo 5% iki 24% siekiančius nuostolius, žodžių negražina ir apie puikias investavimo šalyje kaimynėje perspektyvas nebekalba net patys fondų platintojai. Tiesa, investuoti Rusijoje perspektyvu, bet tik trumpam.
Vienuolika Lietuvoje viešai platinamų investicinių fondų, kurie investuoja Rusijoje ir kitose NVS šalyse, šiemet skaičiuoja vidutiniškai 13,6% nuostolį.Nuostolingiausiai veikiantis Švedijos investicijų bendrovės East Capital valdomas fondas East Capital Russian Fund šiemet skaičiuoja 24,2% praradimus, o sėkmingiausiai šiemet dirba SEB banko platinamas SEB Emerging Markets Fund, kuris dėl santykinai nedidelių investicijų NVS šalyse šiemet teprarado 4,51% vertės. Ne ką geriau atrodo ir šių investicinių fondų pastarųjų 12 mėn. rezultatas jie patyrė vidutiniškai 12,8% nuostolį (žr. lentelę).Fondų investavimo rezultatai iš esmės atspindi tai, kas dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto vyksta Rusijos akcijų rinkose. Rusijos akcijų rinkos indeksas RTS, atspindintis JAV doleriais kotiruojamų įmonių akcijų kainas, šiemet smukęs apie 17,9%, o indeksas Micex, atspindintis Rusijos rubliais kotiruojamų įmonių akcijų kainas, kritęs 10,7%.Rezultatas yra toks, kokį matote, nes įvykdėme skubius riziką ribojančius fondo turto išpardavimus Rusijoje. Deja, šioje rinkoje turtą išsiparduodame ne mes vieni, todėl aktyvų kainos stipriai smunka ir tai atsispindi fondų rezultatuose, komentuoja Dainius Bložė, bendrovės Finasta Asset Management fondų valdytojas. Pasak jo, investuotojus iš Rusijos lauk veja ekonominių sankcijų ir jų pasekmių baimė. Nereikia nurašyti ir psichologinio veiksnio pasikeitimo rizikos lygio Rusijoje suvokimo. Rusija gana ilgą laiką buvo laikoma daugiau ar mažiau patikima Vakarų partnere. Į šią rinką buvo žiūrima kaip į santykinai stabilią. Rizikos premijai išaugus, dalis investuotojų nusprendė, kad negali prisiimti tokio lygio rizikos, aiškina p. Bložė.
Nebent trumpam
Vaidas Paukštys, Swedbank investavimo vadovas, sako, kad Rusija sugriovė savo, kaip ilguoju investavimo laikotarpiu investuotojams patrauklios rinkos, įvaizdį.\Investavimo perspektyvos Rusijoje yra nekokios, nes užsienio kapitalo pasitraukimas neigiamai veiks Rusijos ekonomiką. Pernai iš šios šalies pabėgo 60 mlrd. USD vertės užsienio kapitalo, o šiemet vien per pirmąjį ketvirtį jau 70 mlrd. USD. Vis dėlto yra koreliacija, kad jei šalis gerbia demokratiją ir nuosavybės teises, ilguoju laikotarpiu jos akcijų rinka duoda geresnę grąžą investuotojui, nei akcijų rinka šalies, kuri to negerbia, sako p. Paukštys.Skaičiuojama, kad Rusijos vyriausybei savo skolos vertybinių popierių nuo metų pradžios nepavyko išplatinti jau 7 aukcionuose.Su problemomis netrukus susidurs ir Rusijos įmonės, nes iki šiol jos gana aktyviai skolinosi tarptautinėse rinkose leisdamos savo obligacijas, sako p. Paukštys.Pasak jo, akcijas Rusijoje šiuo metu perka tik vietos investuotojai, pavyzdžiui, žinomų valstybės užnugarį turinčių įmonių vadovai ir stambieji akcininkai.Nenoriu imtis spėlioti, ar atpigusias akcijas jie perka savo noru, ar kieno nors paraginti, sako p. Paukštys.Vis dėlto specialistai pabrėžia, kad uždarbio galimybių Rusijos rinkoje yra, tiesa, trumpalaikių. Akcijų kainos Rusijoje yra labai nukritusios, kai kurių žinomų įmonių kainos ir pelno akcijai (P/E) rodikliai sudaro vos 34. Taigi atšokimas gali būti, gal net kokių 10%, bet trumpalaikis. Ilgalaikiu požiūriu Rusijos rinka patrauklumą prarado, atotrūkis tarp jos ir Europos bei JAV rinkų padidėjo, sako specialistas.
Laikas apsvarstyti strategiškai
Ignas Pliuškys, SEB investicijų valdymo portfelių valdytojas, atkreipia dėmesį, kad Rusijos akcijų rinka jau kiek atšoko nuo dugno, buvusio kovo viduryje.Dabar visi laukia ir stebi, kaip toliau rutuliosis konfliktas su Ukraina. Tad investuotojų sprendimus veikia ne fundamentalūs vertinimai, o karinis konfliktas, jo grėsmė. Aš nebūčiau iš tų, kurie sako, kad dabar reikia bėgti iš Rusijos ir pamiršti šią rinką visiems laikams. Tačiau dabar yra geras metas strategiškai apgalvoti, gal verta susimažinti savo investicijų dalį šioje rinkoje. Niekas negali būti garantuotas, kad tikrąjį dugną šioje rinkoje jau matėme, kalba p. Pliuškys.Investicijų valdytojo teigimu, tie investuotojai, kurie ryšis likti ir investuoti Rusijoje, gali pasiieškoti įmonių, kurios mažiau nukentės nuo sankcijų ar galimo karinio konflikto.Ši griūtis parodė, kad akcijos Rusijoje ne veltui buvo vienos pigiausių pasaulyje, ta nuolaida yra ne be reikalo. Tai gera pamoka investuotojams, sako p. Pliuškys.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti