Leontjeva: svarbu, kad valiuta būtų patikima

Publikuota: 2014-03-30
Atnaujinta 2015-06-09 17:10
Elena Leontjeva.
svg svg
Elena Leontjeva. Nuotrauka: Juditos Grigelytės ("Verslo žinios")
„Verslo žinios“

- Prieš du dešimtmečius priimtas Lito patikimumo įstatymas. Juo remiantis, litas fiksuotu kursu susietas su JAV doleriu ir padengtas šimtaprocentinėmis užsienio valiutos bei aukso atsargomis, o vėliau susietas su euru. Kodėl tuo metu dar jauna valstybė pasirinko valiutų valdybą, gal buvo kitas būdas? Litui įvesti buvo ruošiamasi ilgai, bet daugiausia vargta dėl banknotų kokybės, mažai kas galvojo apie esmę – kuo bus padengti mūsų pinigai ir kaip veiks pinigų ūkis. Įvedus litą (1993 m.), buvo imtasi griežtos pinigų politikos, padidinti bankų privalomieji rezervai, sumažėjo litų kiekis apyvartoje, vos ne dvigubai išaugo jų kursas JAV dolerio atžvilgiu. Popiežiaus Palaimintojo Jono Pauliaus II vizito išvakarėse apskritai tapo neįmanoma nusipirkti litų. Visa ekonomika tuo metu buvo paremta JAV doleriu, tad žmonės nebegalėjo nieko planuoti, pirkti ir parduoti, nes lito ir JAV dolerio kurso svyravimai tapo nenumanomi. Taip ekonomika buvo paguldyta ant menčių. Tuo metu viešai pasiūlėme sprendimą, kaip galima turėti patikimą litą.Tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius susidomėjo valiutų valdybos idėja ir paprašė plačiau ją pakomentuoti. Didžiulis tuomečio premjero nuopelnas, kad jis patikėjo tvirto lito idėja. Jis puikiai suprato jos esmę. Tuo metu daugelis man sakė, kad net negaiščiau laiko tokiam darbui, nes valdžia niekada nesutiks surišti sau rankų, norės turėti laisvus, pavaldžius pinigus. Tai, kad idėja virto kūnu, yra tikras stebuklas, nes valiutų valdybos šalininkų buvo labai mažai. Tiesa, mokslininkai iš JAV Steve'as Hanke'as ir Kurtas Schuleris suteikė žinių apie valiutų tarybos modelius, lankėsi Lietuvoje ir konsultavo vyriausybę.

- Kodėl valiutų valdybos idėjos iš pradžių nepalaikė Tarptautinis valiutos fondas? TVF buvo klasikinės pinigų politikos šalininkai. Tačiau kaip tik tuo metu visose šalyse buvo patirtas tos klasikinės pinigų politikos krachas ir pats TVF leido suprasti Lietuvai, kad jei mes norėsime įgyvendinti valiutų tarybos modelį, jie neprieštaraus. Supratę, kad tai ne vien Lietuvos laisvosios rinkos instituto idėja, kad ji gali būti priimtina net tokiai institucijai kaip TVF, Vyriausybė ryžosi. Vėliau buvo daug aiškinamojo darbo Seime. Tuometinė Lietuvos demokratinė darbo partija patikėjo idėja ir didele balsų persvara buvo balsuota už valiutų valdybą. Kai supratau, kad Lito patikimumo įstatymas vis dėlto bus priimtas (galioja nuo 1994 m. balandžio 1 d. – VŽ), širdis virptelėjo, nes visa, ką žadėjau, bus patikrinta gyvenimu.

- Tad ar valiutų valdyba pateisino lūkesčius? Tai, kas įvyko, pranoko bet kokius lūkesčius. Staigiai nukrito palūkanos. Siekusios bemaž 100%, jos per keletą mėnesių nukrito iki 17%, tai reiškė, kad ekonomikai tapo prieinamas kreditas, įmonės pradėjo skolintis. Pinigų kursas tapo stabilus, neliko problemų dėl lito konvertabilumo, ir tai buvo pasiekta be specialių pastangų, tarptautinių susitarimų ir leidimų. Prasidėjo kapitalo antplūdis į Lietuvą, sukruto verslininkai ir tai leido atsigauti ekonomikai. Visi pažadai išsipildė.Tiesa, daugelis iš pradžių prognozavo, kas ši sistema neišsilaikys nė kelių mėnesių, vėliau kalbėjo – kad pusės metų, na, suteikė metus. Po to, pasikeitus valdžiai, buvo ir politinių pastangų pakeisti sistemą, tačiau valiutų valdybos modelis atsilaikė 20 metų ir jeigu jo neliks, tikrai ne dėl jo paties kaltės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

- Ar jau viskas buvo taip idealu, kaip sakote? Be abejo, kiekvienas įmonės vadovas sutiks, kad fiksuotas lito kursas jam darė spaudimą, kartais ir nemalonų, po sovietmečio sutvarkyti visas išlaidas, užsukti visus čiaupus, kur bėgo vanduo, dujos, sutvarkyti visą paveldėtą netvarką. Tai padaryti privalėjome, nes antraip nebūtume galėję išgyventi. Stabilūs pinigai privertė žmones tai padaryti.Šiandien nė nesusimąstome, kodėl litas patikimas, jis toks tarsi savaime. Tai, kad pinigai tapo ne tokie jau svarbūs, yra gera pamoka žmonėms. Įvykęs pinigų demistifikavimas parodo, koks yra pinigų vaidmuo. Pinigai – priemonė, kaip ir automobilis. Kol jis geras, veža, apie jį negalvoji. Kai jis pradeda gesti, streikuoti, galvoji, ką daryti. Įsitikinome, kad ekonomika augo, nors valdžia su pinigais nieko nedarė. Nebuvome šokdinami bent šioje srityje.

- Kaip valiutų valdybos modelis padėjo išsilaikyti sunkmečiu? Tik įgyvendinus Lito patikimumo įstatymą, prasidėjo pirmoji bankų krizė 1995 m. Tuomet visi sutiko, kad jeigu nebūtų tvirto lito, nuostoliai būtų buvę dengiami spausdinant pinigus. Juk niekas nenori triukšmo ir nepasitenkinimo. Vėliau turėjome iždo krizę dėl Rusijos krizės 1998 m. Vėliau turėjome dar ne vieną išbandymą dėl bankų ir viešųjų finansų. Be abejo, dabar turime didžiulę skolą, tačiau ji yra skaidri. Ją brangu administruoti, bet žinome jos dydį ir kaštus. O kai jums spausdina pinigus, jūs nieko nematote, pas jus ateina kaip vagis nakčia ir sumažina viską – atlyginimą, santaupas, paima viską iš visų po truputį tarsi nepastebimai. Labiausiai nuo to nukenčia mažiau pasiturintys žmonės, nes jų pajamos paprastai neauga taip greitai, kaip prekių ir paslaugų kainos.Dabar niekas negalvoja, kad turime patikimus pinigus. Visi tarsi priprato, kad litas buvo susietas santykiu 1:4 su JAV doleriu, o vėliau, nuo 2002 m., – su euru (1:3,4528). Galime įsivaizduoti, kas būtų nutikę, jei tos rankos vyriausybei nebūtų buvusios surištos. Užtenka pažvelgti į bet kurią kitą politikos sritį, pavyzdžiui, mokesčių politiką, „Sodrą“, kiek čia buvo netikėtumų, kiek žmonių turėjo kas rytą žiūrėti, ar nepasikeitė žaidimo taisyklės. Lito sėkmė yra puiki pamoka, kaip galima tvarkytis bet kurioje kitoje viešos politikos srityje: vienąkart padaryti tvarką ir nesikišti.

- Didelė tikimybė, kad turėsime eurą nuo 2015 m., o su litu teks atsisveikinti. Tad liks laisvi užsienio valiutų, aukso rezervai, kuriais didele dalimi dabar dengiamas litas. Kam juos geriausia skirti? Pinigas yra geras, kai atitinka pinigų savybes. Ar euras atitinka šiandien bazines pinigų savybes, nesu tikra. Euras yra ne vien pinigų politikos, bet ir daugelio kitų politikų įrankis. Manau, kad euras nebėra pinigas klasikine prasme. Mums reikia orientuotis į ateities poreikius ir toliau saugoti lito patikimumo rezervus kaip galimybę pereiti prie tikrų pinigų ateityje.

- Tai kas tada yra pinigas, jeigu, kaip sakote, euras nėra toks? Lietuva turi puikią patirtį – tarpukariu litas buvo padengtas auksu. Nepaisant Didžiosios depresijos, buvo stabilus ir ne dėl valdžios pastangų, o kad buvo auksu padengtas. Reikia galvoti apie pinigus, kurie būtų padengti ir kurie būtų nepriklausomi nuo žmonių sprendimų. Po 2008–2009 m. krizės tapo akivaizdu, kad nepadengti popieriniai pinigai ir frakcinė rezervų sistema yra tikrosios krizių priežastys. Anksčiau ar vėliau pasaulis ieškos pinigų, kurie būtų tvirti ar panašūs į mūsų dabartinį ar tarpukario litą.

- Siūlote likti su litu? Bet juk jis dabar, kaip sakote, yra susietas su euru, kuris nėra tobulas? Jeigu bazinė valiuta nėra gera, pagal įstatymą yra galimybė ją pakeisti kita arba auksu. Tuo metu, kai Lietuva stojo į Europos Sąjungą, kai vyko referendumas 2003 m., kurio dalis buvo ir stojimas į euro zoną, euras dar buvo kitoks nei šiandien. Visi poslinkiai Europoje yra signalas, kad euras tampa vis mažiau pinigas ir vis daugiau – politinių susitarimų priemonė.Interviu publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku