Bankai įtariami 10 metų manipuliavę aukso kainomis

Publikuota: 2014-03-03
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
svg svg
Nuotrauka: Chriso Ratcliffe („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Londono fiksuota aukso kaina (angl. London gold fix) – etalonu, kurį sudarinėdami prekybos sutartis naudoja aukso gavėjai, juvelyrai ir šalių centriniai bankai, 5 bankai galimai manipuliavo beveik 10 metų, rašo „Bloomberg“.

Niujorko universiteto Sterno verslo mokyklos profesorė Rosa Abrantes-Metz ir Albertas Metzas, „Moody‘s Investors Service“ vykdomasis direktorius skelbia pastebėję neįprastą prekybos struktūrą, atsirandančią apie 3 valandą Londono laiku, kai bankininkai nustato vadinamąją popietinę Londono fiksuotą aukso kainą – etaloną fizinei prekybai brangiuoju metalu.„Rodiklio struktūra aiškiai leidžia susitarimus ir manipuliacijas, o empiriniai duomenys rodo, kad kainos galimai buvo dirbtinės. Tikėtina, kad tarp dalyvių vyko bendradarbiavimas“, – rašoma dar nepaskelbtame moksliniame tyrime.Beveik šimtmetį skaičiuojantį aukso kainos etaloną nustato penki auksu prekiaujantys bankai – „Barclays Plc“, „Deutsche Bank AG“, „Bank of Nova Scotia“, „HSBC Holdings Plc.“ ir „Societe Generale SA“. Pasak „Bloomberg“, šis tyrimas – pirmasis, kuriame nurodoma, kad bankai galėjo manipuliuoti aukso kainomis. Rinkos prižiūrėtojų visame pasaulyje, tiriančių kitų etalonų – palūkanų normų ar valiutų kursų – nustatymą, žvilgsnis krypsta į 20 trln. USD aukso rinką.Ponia Abrantes-Metz yra Europos Sąjungos ir Tarptautinės vertybinių popierių komisijų organizacijos patarėja finansinių etalonų klausimams. Jos straipsnis, pavadinimu „LIBOR Manipuliacija?“, pasirodęs 2008 m., padėjo atskleisti neteisėtus bankų veiksmus, kuriais jie darė įtaką Londono tarpbankinių palūkanų normai. Bankai, tarp jų – „Barclays“ ir UBS buvo nubausti 6 mlrd. USD vertės baudomis. Ponas Metzas yra „Moody‘s“ kredito politikos tyrimų vadovas.

Rotšildų biuras

„London Gold Market Fixing Ltd.“, kompanijos, administruojančios rodiklį, atstovai nurodė kreiptis į „Societe Generale“, kuris šiuo metu pirmininkauja grupei. Tačiau nei vienas iš bankų nesutiko naujienų agentūrai komentuoti tyrimo ar rodiklio ateities.Londono aukso kainos nustatymo ritualas turi ilgą istoriją. Pirmą sykį fiksuota kaina nustatyta 1919 m. Aukso prekeiviai pirmaisiais metais susirinkdavo Rotšildų biure Londone.Tačiau dabar „N M Rothschild & Sons“, keliasdešimt metų pirmininkavusi kainos nustatymui, 2004 m. pasitraukė iš 5 „London Gold Market Fixing“ narių. Jos vietą užėmė „Barclays“, o pirmininkavime pradėta rotacija. Kiti keturi bankai teisę nustatyti auksą perėmė įsigiję bendroves, kurių atstovai XX a. pradžioje posėdžiavo Rotšildų biure.Šiais laikais kaina nustatoma du kartus per dieną telefoninių konferencijų metu – 10 val. 30 min. ir 15 val. Londono laiku. Pokalbiai paprastai trunka 10 minučių, tačiau kartais tęsiasi ilgiau kaip valandą.Šią kainą fizinei prekybai aukso luitais naudoja šalių centriniai bankai, aukso gavybos kompanijos ir juvelyrai. Skirtingai nei aukso biržose, kur prekiaujama išvestinėmis su auksu susijusiomis priemonėmis, Londono aukso rinkoje vykdoma fizinė prekyba vyksta pagal individualius dvišalius kontraktus.

Nereguliuojamas procesas

Telefoninės konferencijos metu bankai nurodo, kiek aukso luitų nori pirkti ar parduoti pagal dabartinę biržos kainą, atsižvelgiant į klientų ir pačių bankų užsakymus. Kaina yra keliama ar mažinama, kol pirkimo ir pardavimo kiekiai nesiskiria daugiau, nei 50-čia luitų arba maždaug 620 kg. Tuomet priimama fiksuota kaina, galiojanti iki popietės arba ryto.Penktadienio popietę paskelbta, kad nustatyta kaina vienai trojos unicijai aukso (luitą sudaro apie 400 trojos uncijų) – 1.326,5 USD.Pokalbio metu bankai praneša savo klientams apie pasiūlos ir paklausos pokyčius ir pateikia naujus pasiūlymus pirkti ar parduoti, kai kaina keičiama. Procesas nėra reguliuojamas ir penki bankai gali prekiauti auksu ir jo išvestinėmis priemonėmis visą laiką.„Bloomberg“ dar lapkritį rašė, kad ekonomistai ir aukso prekybininkai yra susirūpinę dėl to, kad 5 bankai ir jų klientai turi neteisingą pranašumą, nes informacija, aiškėjanti pokalbio metu, gali parodyti, kur link judės kaina. Tokiu būdu bankai gali pasinaudoti padėtimi pirkdami ar parduodami aukso ateities sandorius biržos kainomis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kainos krito

Ponia Abrantes-Metz ir p. Metzas išanalizavo kasdienės prekybos aukso biržoje duomenis nuo 2001 m. iki 2013 m. Jie nustatė, kad nuo 2004 m. atsirado dažnų staigių judesių biržos kainose tuo metu, kai vyksta popietinis fiksuotos kainos nustatymas. Tokie judesiai neatsirasdavo rytais, jų nebuvo ir iki 2004 m. Kainos pokyčiai dviem atvejais iš trijų buvo neigiami. 2010 m., 92% tokie judesiai žymėjo kainos kritimą.Nėra jokios aiškios priežasties, kodėl šios tendencijos atsirado 2004 m., būtent per popietinį kainos nustatymą, ir kodėl kainos krisdavo, „Bloomberg“ kalbėjo p. Abrantes-Metz.„Tai pirmas bandymas atskleisti galimai manipuliacinę elgseną ir rezultatai kelia susirūpinimą. Tai jau reguliuotojų reikalas atrasti, kodėl atsiranda tokia struktūra, tačiau bankai turi priemones, motyvus ir galimybes manipuliuoti fiksuotos kainos nustatymu. Rezultatai parodo, kad egzistavo susitarimo galimybė“, – sakė p. Abrantes-Metz.

Reguliuotojai susirūpino

„Deutsche Bank“, didžiausias Vokietijos bankas, sausį pranešė, kad pasitrauks ir aukso ir sidabro kainų nustatymo mechanizmų. Vokietijos finansų rinkų reguliatorius „BaFin“ apklausė banko darbuotojus, atlikdamas tyrimą dėl galimos aukso ir sidabro kainų manipuliacijos.„Iš esmės, tyrimas, kuris atranda tam tikrą kainų struktūrą, dar nėra manipuliacijos įrodymas“, – „Bloomberg“ sakė Thorstenas Polleit, brangiųjų metalų brokerio „Degussa Goldhandel GmbH“ vyriausiasis ekonomistas, anksčiau dirbęs „Barclays“.Tačiau, pasak jo, šie atradimai turėtų paskatinti išsiaiškinti, kaip atsirado šie neįprasti biržos kainų judesiai.Praėjusį mėnesį pranešta, kad penki bankai įkuria specialų komitetą ir samdo išorinius konsultantus, siekdami reformuoti kainos nustatymo mechanizmą, kol neįsigalioja Europos Sąjungos nutarimai dėl finansinių etalonų.Jungtinės Karalystės Finansinės veiklos tarnyba FCA taip pat susidomėjo, kaip nustatomos aukso kainos. Nors tarnyba nereguliuoja fizinės prekybos žaliavomis, pasak jos, pažeidimai šioje srityje turi poveikio ir finansų rinkoms.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku