Patrauklios dividendinės akcijos - Europoje

Solidžius dividendus mokančių bendrovių paranku ieškoti Europoje, sako analitikai, mat šio regiono akcijos, palyginti su JAV ar kitomis išsivysčiusiomis rinkomis, pastaraisiais metais brango mažiau, tad jų dividendinis pajamingumas, nors ir sumažėjęs, yra aukštesnis nei kitose rinkose.
Po 2008-ųjų finansinės krizės Europai atsigauti sekėsi prasčiau nei JAV. Krizė užsitęsė, rinkos rizika išliko aušta, tad stipriai nukritę akcijų kainos į viršų judėjo lėčiau nei kitose išsivysčiusiose rinkose. Dėl to dabar Europos bendrovių dividendų pajamingumas yra didesnis nei JAV, Japonijos ar kai kurių kitų Azijos šalių, komentuoja Artūras Milevskis, investicijų valdymo įmonės Synergy Finance Investicijų valdymo skyriaus vadovas.Naujienų agentūros Bloomberg duomenimis, vidutinis į Europos įmonių akcijų indeksą Stoxx Europe 600 įtrauktų Europos bendrovių akcijų dividendų pajamingumas šiuo metu siekia apie 3,4%, į JAV indeksą Standard & Poor's 500 įtrauktų bendrovių atitinkamai apie 2%, o į Japonijos Nikkei 225 1,5%. Stoxx Europe 600 indeksas nuo 2013 m. pradžios yra pakilęs maždaug 18%, o Standard & Poor's 500 ir Nikkei 225 per tą patį laikotarpį yra pasistiebę atitinkamai apie 30% ir 40%. Akcijos Europoje nėra itin pigios, jų vertinimai yra vidutiniški, tačiau santykinai patrauklesni nei, pavyzdžiui, JAV, sako p. Milevskis.
Anot jo, Europos rinkose šiuo metu galima rasti bendrovių, kurios moka labai solidžius dividendus, jų pajamingumas gali sudaryti 56% ar daugiau, tačiau vidutiniškai bendrovių dividendų pajamingumas sudaro apie 33,5%.
Mažėjo
Nors akcijų kainos Europoje pastaraisiais metais augo ne taip sparčiai kaip kitose šalyse ir sudarė palankią terpę augti dividendų pajamingumui, 20122013 m. kai kurios stambios Europos bendrovės sumažino dividendus, arba bent jau jų nekėlė, pažymi analitikai.Ypač sunki padėtis susidarė Europos telekomunikacijų sektoriuje. Telekomunikacijų bendrovės viena po kitos karpė dividendus, nes dėl naujų telekomunikacijų bendrovių atsiradimo didėjo konkurencija, o dėl griežtėjančio Europos Sąjungos reguliavimo bendrovės buvo privestos mažinti paslaugų mokesčius, komentuoja Vytautas Jurėnas, finansų maklerio įmonės Orion Securities analitikas.Bloomberg duomenys rodo, kad į Stoxx Europe 600 indeksą įtrauktų Europos bendrovių akcijų dividendų pajamingumas 2011 m. sudarė 4,2%, 2012 m. atitinkamai 3,8%, o 2013 m. 3,3%. Bendrai įmonių rezultatams ir dividendams didžiausią įtaką pastaraisiais metais padarė euro zonos skolų krizė, dėl kurios sumažėjo vidaus vartojimas ir lėtėjantis augimas Kinijoje, kuri yra viena iš pagrindinių eksporto rinkų ne vienai Europos bendrovei, teigia p. Jurėnas.Tačiau, anot analitiko, po pasaulinės finansų krizės bendrovių dividendais išmokama pelno dalis išaugo. Kai kurios bendrovės, nenorėdamos mažinti dividendų dydžio, skolinosi lėšų jiems mokėti. Tikimasi, kad daugumos Europos bendrovių veiklos rezultatai po truputį gerės ir dividendų mažinimo rizika mažės. Prognozuojama, kad šiemet Europos bendrovių dividendų dydis išliks panašus kaip ir pernai. O jei toliau gerės įmonių veiklos rezultatai, bendrovės bus linkusios didinti dividendus, nes tai teigiamai veikia jų akcijų kainą, aiškina p. Jurėnas.
Prognozuojama, kad 2014 m. vidutinis dividendų pajamingumas Europoje sieks 3,5%, kitąmet išaugs iki 3,8%, o 2016 m. viršys 4%.Pasak analitikų, sektoriai, kuriuose veikia didžiausias išmokas akcininkams siūlančios bendrovės, nesikeičia. Didžiausias dividendų pajamingumas išlieka telekomunikacijų, komunalinių paslaugų ir energetikos sektoriuose.
Europos bendrovių akcijų dividendų pajamingumas*, %
2006 m. 2,6
2007 m. 3
2008 m. 5,5
2009 m. 3,2
2010 m. 3,2
2011 m. 4,2
2012 m. 3,8
2013 m. 3,3
2014 m.** 3,5
2015 m.** 3,8
2016 m.** 4,1
* Vidutinis į Stoxx Europe 600 indeksą įtrauktų bendrovių akcijų dividendų pajamingumas, skaičiuojamas pagal nurodyto laikotarpio pabaigoje biržoje buvusią akcijų kainą. ** Prognozė
Šaltinis: BloombergStraipsnis publikuotas dienraštyje Verslo žinios.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti