Rinkoje bręsta 100 mln. EUR sandoris

Publikuota: 2014-03-27
Atnaujinta 2015-06-01 13:07
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo ("Verslo žinios")
 

Finansinių sunkumų patyrusi viena stambiausių pasaulio draudimo grupių RSA ant prekystalio deda ir didžiausią Lietuvoje draudimo įmonę „Lietuvos draudimas“. Vertinama, kad intensyviausios britų derybos vyko su austrų „Vienna Insurance Group“ ir lenkų PZU, tačiau verslą gali perimti ir fondas, iš kurio vėliau RSA turėtų jį susigrąžinti.

Tai, kad britų draudikas „RSA Insurance Group“ planuoja turto Vidurio ir Rytų Europoje pardavimą, naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė dar sausio pabaigoje. Tai tvirtino trys nenorėję viešintis asmenys, susiję su sandoriais. Tačiau tuomet neoficialiai svarstyta, kad gali būti parduota tik RSA įmonė Latvijoje „Balta“ ir  „Link4“  Lenkijoje.Vasario pabaigoje, pristatydama savo 2013 m. finansinius ir verslo peržiūros rezultatus, „Lietuvos draudimo“ (LD) akcininkė paskelbė, kad siekdama sustiprinti finansinį kapitalą suformavo grupės branduolį, kuris apima Didžiąją Britaniją ir Airiją, Skandinaviją, Kanadą ir Lotynų Ameriką. O norėdama pritraukti kapitalo grupė parduos dalį įmonių, kurios nepriskiriamos branduoliui. Tai paskatino vertinimus, kad RSA ant prekystalio dės ir didžiausią bei pelningiausią Lietuvos draudimo įmonę.Tokiu  viso draudimo verslo Baltijos šalyse pardavimo scenarijumi linkę tikėti ir Lietuvos draudimo rinkos atstovai.„Niekas vienos šalies Baltijos valstybių viduryje nepardavinės, – mano Robertas Šaltis, Baltijos šalyse veikiančio draudimo brokerio įmonės „Balto link“ vadovas. – Tai neturi tiek vertės, kiek visos trys kartu sudėjus. RSA sprendžia globalius klausimus, tad šventų karvių nebus. Jei išeis – tai iš viso regiono.“Jis įsitikinęs, kad rimčiausios pretendentės į RSA verslą regione yra tos tarptautinės kompanijos, kurios jau vykdo čia veiklą ir tos, kurios turi pinigų ir didelių ambicijų.„O jų turi ir demonstruoja lenkų PZU, jie turi daug pinigų ir galėtų pirkti nesiskolindami, taip pat „Gjensidige“, kuri jau yra nupirkusi ne vieną bendrovę Baltijos šalyse“, – vertina p. Šaltis.Jis taip pat išskiria ir Austrijos draudimo grupę „Vienna Insurance Group“ (VIG) , kuri visame regione yra aktyvi įsigydama draudikų, o į gyvybės draudimo rinką Baltijos šalyse įžengė įsigijimų keliu, prieš keletą metų Lietuvoje įsteigė ne gyvybės draudimo bendrovės filialą.Antroje potencialių pirkėjų grupėje galėtų būti vokiečių milžinas „Allianz“, prancūzų „Axa“, trečioje – kiti mažesni draudikai.

Lenkai, austrai ir fondai

Vakar portalas „eversus.lt“ paskelbė, kad potencialių pirkėjų sąraše gali būti ne tik strateginiai investuotojai, bet ir fondai, taip pat Darius Nedzinskas, LD Valdybos narys ir Verslo klientų departamento direktorius, 2009 m. vasarą pasitraukęs iš „VP grupės“. Tačiau p. Nedzinskas VŽ vakar tvirtino, kad nepretenduoja į LD.Ponas Šaltis abejojo prielaidomis, kad investuoti gali vietiniai fondai, jei RSA parduotų verslą Lenkijoje ir Baltijos šalyse.„Abejoju, kad vietinis fondas galėtų įpirkti verslą visose Baltijos šalyse, nes suma būtų didelė. Fondai turi būti pasauliniai, ne lokalūs, ne Skandinavijos šalių“, – mano p. Šaltis.Be to, jo nuomone, investicijos į finansų instituciją būtų prioritetas fondams, kurie nori greitos grąžos.„Draudimo bendrovės – ilgesnio laikotarpio investicija, tai nėra kompanija 2–3 metams, kurią nusiperki, sutvarkai ir perparduodi. Draudimo įmonių įsigijimu dažniausiai  užsiima strateginiai investuotojai“, – aiškina p. Šaltis.Tačiau, VŽ šaltinių teigimu, fondo investavimo varianto nereikėtų atmesti. RSA gali sudaryti susitarimų su tokiu investuotoju, kad po kelerių metų vėl galėtų susigrąžinti verslą į savo rankas. Būtent toks scenarijus tikėtinas, nes aprimo derybos su dviem realiausiai pretendentais – VIG ir PZU. Šių bendrovių atstovai Lietuvoje komentuoti vykstančių procesų nepanoro.

Šimtai milijonų

Tačiau, neoficialiomis VŽ žiniomis, kiek arčiau susitarimo buvo lenkų PZU, siūliusi patrauklesnę kainą. Žiniasklaidoje jau įvardinta 100 mln. EUR kaina.Mykantas Urba, FMĮ „Orion Securities“ Įmonių finansų skyriaus vadovas, pažymi, kad draudimo bendrovės kainos nustatymas – specifinis, draudimo įmonę sudėtinga lyginti su paprasta bendrove.„Realiausias daugiklis – buhalterinės akcijų vertės ir kainos santykis. Kiek domėjomės, Europoje tokių draudimo įmonių jis yra 1,3. Toks lygis nusistovėjęs biržoje. Tai reiškia, kad prie buhalterinės vertės pridedama 20–30% premija, tad LD kaina būtų apie 270 mln. Lt. Bet kai toks didelis, vienetinis sandoris, o LD – rinkos lyderė, galima taikyti ir didesnę premiją“, – mano p. Urba.Kita galima LD vertė skaičiuojant pagal uždirbamą pelną  būtų gerokai didesnė.„Jei išvestume vidurkį dviejų skirtingų kainos skaičiavimo metodų (pagal buhalterinės akcijų vertės ir kainos santykį bei pelno daugiklių – VŽ), tai tas įvertinimas apie 100 mln. EUR yra gana realus. Bet jei atsiranda strateginis pirkėjas ir jis mato papildomos naudos, kaina kinta“, – mano p. Urba.VŽ šaltinių duomenimis, derybose už LD siūloma kaina – apie 500 mln. Lt.Ponas Šaltis skaičiuoja, kad Baltijos šalių ir Lenkijos draudimo įmonių kaina gali prilygti surenkamų įmokų sumai, o Baltijos šalių įmonės galėtų būti įvertintos mažiausiai 300 mln. EUR, spėja jis, tačiau, jo vertinimu, LD kaina didesnė nei 500 mln. Lt.„Vien už „Lietuvos draudimą“ gali būti prašoma 600–700 mln. Lt“, – mano p. Šaltis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tik spekuliacijos

LD vakar suskubo pranešti, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje periodiškai pasirodanti informacija apie RSA svarstomus vienos ar kelių įmonių Baltijos šalyse pardavimo scenarijus yra oficialiai nepatvirtinta, o komentarai šia tema – spekuliatyvaus pobūdžio. O kol nėra oficialios informacijos apie planus dėl įmonių Baltijos šalyse, LD ragina šalies rinkos dalyvius susilaikyti nuo skubotų situacijos vertinimų.„Jokių oficialių sprendimų dėl pardavimo sandorių RSA šiuo metu nėra paskelbusi, todėl kalbas apie jai priklausančių bendrovių ateitį Baltijos šalyse reikia vertinti kaip išankstinius ir gana spekuliatyvius svarstymus“, – teigia Laimonas Devyžis, LD Finansų departamento direktorius.LD pažymėjo, kad RSA planai, susiję su finansinio kapitalo stiprinimu, neturi įtakos kasdieniam bendrovės darbui. LD yra didžiausia ir pelningiausia Lietuvos rinkos dalyvė, pernai įmonė uždirbo 40 mln. Lt pelno.Bendrovės finansinė padėtis yra tvirta ir stabili, o jos turima mokumo atsarga, sudaranti 170 mln. Lt, 2,5 karto viršija būtinąją mokumo atsargą, kuri turėtų būti 69 mln. Lt, pažymėjo bendrovė.AB „Lietuvos draudimas“ pelnas, mln. Lt

2010 m. - 20,7
2011 m. - 10
2012 m. - 56,3
2013 m. - 40
Šaltinis: bendrovės duomenysMokėjo dosniai
Danų draudimo bendrovė „Codan“, priklausanti RSA, 1999 m. už 70% LD akcijų sumokėjo 105,3 mln. Lt  ir įsipareigojo investuoti iš viso 100 mln. Lt.   2000 m. kovą „Codan“ išpirkus papildomą 5,6 mln. Lt nominaliosios vertės akcijų emisiją savo dalį padidino iki 78% akcijų. 2000 m. balandį „Codan“ pasirašė 28% LD akcijų pardavimo sutartį su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB) ir Danijos investicijų Vidurio ir Rytų Europoje fondu. Abi naujosios akcininkės  įsigijo po 14% LD akcijų ir už šiuos paketus sumokėjo po 29,4 mln. Lt. Sudariusi šį sandorį „Codan“ valdė truputį daugiau kaip 50% LD akcijų.
2006 m. vasarą  „Codan“ pasirašė sutartis su ERPB ir investicijų fondu dėl jų turimų akcijų įsigijimo. Tokia pati procedūra buvo atlikta ir Latvijoje, kurioje „Codan“ valdo draudimo kompaniją „Balta“. „Codan“ investicijos į abiejų kompanijų akcijas siekė 575 mln. DKK (apie 264,5 mln. Lt). Į LD akcijas – apie 169,7 mln. Lt.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

M. Kaleinikovė tapo „Eurovaistinės“ žmonių departamento vadove

„Eurovaistinės“ vadovų komandą papildė nauja žmonių departamento vadovė, Milda Kaleinikovė, iki šiol įmonėje...

Vadyba
2022.08.09
SAM supaprastino reikalavimus statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos...

Vadyba
2022.08.09
„Ignitis renewables“ ieško nepriklausomo valdybos nario

Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“ paskelbė antrinės įmonės „Ignitis renewables“...

Vadyba
2022.08.09
Moteriški ir vyriški kolektyvai: lyčių įvairovė – būtina, bet komandos stiprybė – iš asmenybių įvairovės Premium

Kolektyvai, kuriuose dominuoja viena iš lyčių, pasak VŽ kalbintų vadovų ir psichologės, vis dar gali...

Vadyba
2022.08.09
Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09
„Aston Martin“ pradeda naują erą: keičia prekės ženklą ir pristato naują ikoniškąjį logotipą Verslo tribūna 1

Ikoniškasis „Aston Martin“ ženklas kelia sparnus į naują įspūdingą erą. Itin prabangių britiškų automobilių...

VASA: užsisakę el. sąskaitą išvengsite nemalonumų Verslo tribūna 1

Pagal Vilniaus mieste galiojančius teisės aktus, sąskaitos už atliekų tvarkymą siunčiamos paštu, nebent...

Vadyba
2022.08.09
Didžiausius atlyginimus statybos sektoriuje mokančios įmonės: konkuruojame ne tik Lietuvoje Premium

Kvalifikuotų darbuotojų stygius verčia statybos įmones tarpusavyje konkuruoti atlyginimais, nors nuo...

Statyba ir NT
2022.08.09
Sprendimas pradėti veiklą JAV pasiteisino: lietuvės sukurtą startuolį jau įsigijo investuotojai Premium

UAB „Neorus“, veikiančią 6 metus, už neatskleidžiamą sumą įsigijo kita lietuviška UAB „Orbio World“. Abi jas...

Gazelė
2022.08.09
Organizacijų ugdymo ekspertė R. Vanagė: kaip vadovui reikėtų įsitvirtinti komandoje Premium

Rima Vanagė, organizacijų ugdymo ekspertė, psichologė, sako, pastebinti, kad vadovu geriausia tapti po to,...

Vadyba
2022.08.09
Darbo rinkoje – svarbūs pakeitimai: tikimasi didesnės darbuotojų gerovės Verslo tribūna 2

Ši vasara darbdaviams ir darbuotojams – reikšmingų pokyčių laikotarpis, nes birželio pabaigoje buvo priimta...

Lewben Akademija
2022.08.08
Vadovo nepriimtų sprendimų kaina: kas stabdo Lietuvos lyderius? Verslo tribūna

Pagrindinė vadovo pareiga priimti sprendimus – tai daryti ne tik kokybiškai, bet ir greitai, mat delsimas...

Vadyba
2022.08.08
Kaip išlaikyti balansą tarp stipraus augimo ir rizikos

Nors verslo plėtra yra kiekvieno įkūrėjo tikslas, tačiau kartais ji gali būti pražūtinga, nes nevaldomas...

Gazelė
2022.08.07
Viliojant darbuotoją galima prisivilioti ir teismą: kaip neperžengti plonos ribos

Darbo rinkai tampant vis mobilesne ir judresne, organizacijos įsitraukia į „talentų karus“ dėl labiausiai...

Vadyba
2022.08.07
Kelios valandos per vėlai ir svajonių kandidato nebėra. Kaip neuždelsti jų atrankos?

Lėtas įdarbinimo procesas slopina kandidatų entuziazmą ir juos ilgiau palieka prieinamus kitiems darbdaviams.

Vadyba
2022.08.06
Tyrimas: pandemijos metu Lietuvoje galimybę dirbti iš namų turėjo mažiau vyresnio amžiaus žmonių nei vidutiniškai Europoje Premium

Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimas (angl. SHARE) rodo, kad per pandemiją Lietuvoje...

Vadyba
2022.08.06
JK „Amazon“ darbuotojai streikuoja – reikalauja didesnio atlyginimų kėlimo

Šimtai vieno „Amazon“ sandėlio darbuotojų Jungtinėje Karalystėje atsisakė dirbti, protestuodami prieš...

Vadyba
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05
Antrąjį ketvirtį nedarbo lygis Lietuvoje sumažėjo iki 5,2% 6

Nedarbo lygis antrąjį šių metų ketvirtį siekė 5,2% ir, palyginti pirmuoju ketvirčiu, sumažėjo 1,1 proc.

Vadyba
2022.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku