Krymo konfliktas atneš pokyčių ir į naftos rinką

Krymo konfliktas turėtų atnešti pokyčių į pasaulinę naftos rinką Rusija juodojo aukso srautus vis labiau kreips į Rytus, palikdama Europą su brangesniu importu iš kitų šalių ir padidindama JAV priklausomybę nuo naftos importo iš Artimųjų Rytų.
Kinija jau sudarė sutartis, pagal kurias iš Rusijos per artimiausius kelerius metus pirks daugiau nei 350 mlrd. USD vertės žaliavinės naftos. Panašu, kad Rusijos ir Kinijos ekonominė draugystė naftos srityje toliau tik stiprės tai natūrali JAV ir Europos Rusijai išplėstų sankcijų, kuriomis siekiama nubausti už įsiveržimą į Krymą, pasekmė, rašo naujienų agentūra Bloomberg.Europa, iš Rusijos importuojanti apie 30% viso suvartojamo dujų kiekio, neturi itin daug alternatyvų, iš kur gauti naftos.Jungtinės Valstijos taip pat dar negali pasigirti visišku perėjimu prie vien tik šalies viduje išgautos naftos net ir po vadinamosios skalūnų revoliucijos JAV vis dar apie 40% savo naftos poreikio, arba apie 10,6 mln. barelių per dieną, apsirūpina iš užsienio.
Alternatyvos ribotos
Tiek JAV, tiek Europai alternatyvos rusiškai naftai vis dar kelia daug finansinių, aplinkosaugos ir geopolitinių iššūkių.Pavyzdžiui, Kanados naftos išgavimas iš bituminio smėlio aplinką teršia kur kas daugiau nei tradiciniai gavybos būdai, o, pavyzdžiui, skalūnų naftos atsargos Lenkijoje vis dar yra užrakintos žemės gelmėse.Didžiausi per pastaruosius dešimtmečius naujai atrasti naftos rezervai taip pat glūdi giliai po vandeniu šalia Brazilijos ir Vakarų Afrikos.Žinoma, įvedus sankcijas Rusija bus priversta išeiti ieškoti naujų pirkėjų, tačiau pirkėjai iš Azijos taip pat nesnaus ir sieks išsiderėti daugiau, bet už geresnę kainą, Bloomberg komentuoja Philipas Verlergeris, bendrovės PKVerlerger ekonomistas.
Rusai su kinais, JAV su arabais
Kinija, kuri visuomet prikanda liežuvį, kai tik kitos šalys kritikuoja Rusiją, praeitą mėnesį iš Rusijos importavo 2,72 mln. tonų naftos tai rekordinis per mėnesį į Kiniją iš šios šalies importuotos naftos kiekis. Kitaip tariant, į Kiniją kas tris dienas atplaukia po vieną visiškai pakrautą rusiškos naftos supertanklaivį.Skaičiuojama, kad rusiškos naftos importas į Kiniją per pastarąjį dešimtmetį patrigubėjo ir dabar Rusija Kinijai tiekia 12% visos reikalingos žaliavinės naftos.Rusijos naftos eksporto perorientavimas nuo Europos į Kiniją iki šiol buvo laikoma ilgalaikiu Rusijos tikslu, kuris taptų savotišku lūžio tašku. Tačiau santykiams su Europa paaštrėjus tai gali nutikti natūraliai, kalba Robertas Kahnas, Vašingtone veikiančios Užsienio ryšių tarybos mokslinis bendradarbis.Skaičiuojama, kad Rusija 2012 m. eksportavo maždaug 160 mlrd. USD žaliavinės naftos, jos produktų ir dujų į JAV ir Europą. Savo ruožtu Tarptautinei energetikos agentūrai priklausančios Europos šalys iš Rusijos 2012 m. importavo 32% visos įvežtos žaliavinės naftos, jos produktų ir dujų.JAV iš Rusijos 2013 m. importavo 167,5 mln. barelių žaliavinės naftos ir naftos produktų 4,1% mažiau nei 2012 m. ir 25% mažiau nei 2010 m.Ekonomistai nurodo, kad, sumažėjus naftos importui iš Rusijos, JAV naftos importą bus priverstos didinti iš Artimųjų Rytų šalių, o Kinija ir kitos Azijos šalys galės mėgautis didesniu naftos tiekėjų iš Rusijos, Artimųjų Rytų ir Vakarų Afrikos dėmesiu. O Europai alternatyvių naftos tiekimo kanalų nėra daug ir tiekimo kanalų susiaurėjimas brangins žaliavą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti