Kaune atidaromi už 11 mln. Lt įrengti du praktinio mokymo centrai

Publikuota: 2014-03-26
Atnaujinta 2015-06-01 11:59
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centras (KMPPMC) penktadienį atidaro du - maisto pramonės, viešbučių ir restoranų - praktinio mokymo centrus, į kurių įrengimą investuota 11 mln. Lt. Praktiniai mokymo centrai per pusantrų metų įrengti ES paramos ir šalies biudžeto lėšomis.

Alvydas Grevas, KMPPMC direktorius, VŽ sako, jog šiuo metu Lietuvos profesinis mokymas išgyvena pakilimą, kai anksčiau švietimo sistemoje jam tebuvo priskirta podukros rolė.

Ant lentos kumpio nereikės piešti

„O juk darbdaviams reikia kvalifikuotų specialistų, kad atėjęs į įmonę jis galėtų pradėti efektyviai dirbti. Juk ant lentos kumpio nepieši – tam reikia praktinio mokymo centro, kuriame būtų įranga, su kuria gaminami konkretūs produktai. Dabar mes tai jau turėsime ir sudarysime sąlygas praktinius sugebėjimus gilinti mėsininkams, duonininkams, konditeriams, miltų gamybininkams, viešbučių darbuotojams, virėjams, padavėjams, barmenams“, - teigia p. Grevas.Analogiški praktinio mokymo centrai, anot p. Grevo, sėkmingai veikia Suomijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Danijoje. Praktinio mokymo centrai yra atviri – juose užsiėmimus galės rengti ir kitos profesinio mokymo įstaigos, kolegijos, universitetai, įmonės, čia galės būti organizuojami edukaciniai renginiai mokytojams ir mokiniams.Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, iki 2015 metų pagal Sektorinių praktinio mokymo centrų plėtros programą Lietuvoje iš viso bus įrengti 42 tokie centrai - medienos technologijų ir baldų gamybos inovacijų, kirpimo, grožio ir susijusių paslaugų, didmeninės ir mažmeninės prekybos, inžinerinės pramonės, viešbučių ir restoranų bei prekybos, tekstilės produkcijos gamybos, geležinkelio transporto specialistų rengimo, žemės ūkio ir kitų sektorinių praktinio mokymo centrai.

Daugėja stojančių į profesines mokyklas

Specialistai tvirtina, kad profesinis mokymas yra tokia pat svarbi grandis, kaip ir aukštasis mokslas, bet Lietuvoje jis ilgai buvo nepelnytai nuvertintas. Dabar apie 60% lietuvių dirba srityse, kur reikalingas profesinis išsilavinimas – taigi darbo rinkai reikalingi ne vien žmonės, turintys aukštąjį išsilavinimą.Darbo biržos duomenimis, trys iš keturių registruotų laisvų darbo vietų yra skirtos kvalifikuotiems darbininkams. Dėl trumpesnio mokymo laiko ir tiesioginės orientacijos į ūkio poreikius profesinės mokyklos gali greitai reaguoti į prognozuojamą kvalifikuotų specialistų paklausą rinkoje.Per pastaruosius trejus metus stojančiųjų į Lietuvos profesines mokyklas padaugėjo 40%. Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, 2008 m. profesinį mokymąsi rinkosi 5.200 abiturientų, 2010 m. – 8.500, 2011 m. – 8.250 abiturientų. 2013 m. į šalies profesinio mokymo įstaigas atėjo apie 19.700 būsimųjų amato meistrų – tai keturiais šimtais daugiau negu planuota.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Yra specialybių, į kurias susidaro konkursai

Tendencija, kai profesinio mokymo įstaigos priima daugiau jaunimo, nei planavo, pastebima jau keletą metų. Pavyzdžiui, Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centras pernai priėmė 534 pirmakursius vietoje planuotų 350, Elektrėnų profesinio mokymo centras – 491 vietoje 350, Kauno ryšininkų mokykla – 310 vietoje 250.Beveik 9.000 priimtųjų pasirinko profesines mokyklas jau turėdami brandos atestatus. Tai pusantro karto daugiau nei prieš trejus metus. 800 turi ir aukštąjį išsilavinimą. Tarp populiariausių profesijų – automechanikai, statybos apdailininkai, pardavėjai, padavėjai ir barmenai, socialiniai slaugytojai, kompiuterių ir technikos operatoriai.Jaunimo požiūrį į praktinio išsilavinimo naudą  nulėmė pastaraisiais metais profesinio mokymo sistemoje įvykusios permainos - atnaujinama mokymo bazė, bendradarbiavimas su darbdaviais ir galimybė sėkmingai įsidarbinti.Įgijus darbo rinkoje paklausią profesiją neretai gali greičiau susirasti darbą ir uždirbti daugiau, nei baigus neperspektyvius mokslus universitete. Skelbiama, jog dabar profesinėse mokyklose yra specialybių, į kurias jau susidaro konkursai.Šiuo metu Lietuvoje veikia 79 profesinio mokymo įstaigos, jose mokosi per 46.000 auklėtinių. Pastaraisiais metais nuspręsta stiprinti profesinį mokymą ir į šias mokyklas investuota apie 400 mln. Lt.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku