ES ir JAV lyderiai: mūsų žinia Rusijai – nepriimtinas elgesys brangiai atsieis

Publikuota: 2014-03-26
Atnaujinta 2015-06-01 13:03
svg svg
Nuotrauka: Jock Fistick ("Bloomberg")
 

Europos Sąjungos ir JAV lyderiai teigia esą vieningi dėl atsako Rusijos agresijai Kryme ir žada plėsti sankcijų Kremliui sąrašą, jei Rusija toliau eskaluos įtampą Ukrainoje ir visoje Europoje.
Apie tai po trečiadienį vykusio ES ir JAV viršūnių susitikimo kalbėjo JAV prezidentas Barackas Obama, Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir ES Tarybos prezidentas Hermanas Van Rompuy.

"Esame vieningi dėl Rusijos tarptautinio izoliavimo ir kainos, kurią ji privalo sumokėti už savo veiksmus", – sakė p. Obama.

"Europos projektas gimė iš dviejų pasaulinių karų pelenų. Europos pažanga yra grindžiama esminiais principais – pagarba tarptautinei teisei, tautų suverenumui ir teritoriniam vientisumui. Būtent tai Rusija pažeidė savo kariniais veiksmais, nukreiptais prieš Ukrainą", – kalbėjo JAV lyderis.
Jis pabrėžė, kad Rusija dėl savo veiksmų liko viena tarptautinėje erdvėje – izoliuota Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje ir atskirta nuo įtakingiausiųjų valstybių klubo, kuris G7 formatu susitiks šiemet Briuselyje, o ne Sočyje, kaip planuota anksčiau.
Kalbėdamas apie NATO vaidmenį dabartinėje situacijoje, p. Obama pabrėžė įsipareigojimus pagal 5-ąjį NATO sutarties straipsnį dėl kolektyvinės gynybos.
"Nėra jaunesniųjų ir vyresniųjų NATO narių. Žinoma, yra mažesnės ir didesnės šalys, bet kalbant apie gynybos įsipareigojimus, jie – vienodi", – sakė p. Obama. 
Tačiau jis taip pat pabrėžė, kad pastaruoju metu nerimą kelia kai kurių NATO narių mažėjančios išlaidos gynybai. "Visi turi parodyti, kad yra pasirengę vykdyti įsipareigojimus", – sakė JAV lyderis.
Hermanas Van Rompuy, ES Tarybos prezidentas, patvirtino, kad pagrindine viršūnių susitikimo tema tapo Ukraina.  Jis pakartojo, kad ES remia Ukrainos ir jos žmonių nepriklausomybės siekį, o Rusijos veiksmus Krymo pusiasalyje pavadino 21-ojo amžiaus taisyklių pamynimu.
"Jei Rusija toliau destabilizuos padėtį, ES imsis tolesnių sankcijų . Sankcijos – ne bausmė, ne kerštas, o pozityvi iniciatyva siekti diplomatinio sprendimo", – sakė p. Van Rompuy. 
Ponas Barroso, EK pirmininkas, siūlė nediskutuoti, kieno indėlis taikant sankcijas didesnis – Europos Sąjungos ar Amerikos.
"Tokios kalbos, kas daugiau nuveikė, imantis sankcijų – Europa ar Amerika, yra bevertės. Žinoma, Europos ekonomika yra kur kas labiau susijusi su Rusija , o Amerikos – mažiau. Būtent todėl kai kurios ES taikomos priemonės, gali atrodyti mažiau ambicingos nei Amerikos, turi tokį patį efektą", – dėstė p. Barroso.
Kita svarbia susitikimo tema tapo energetinis saugumas. ES ir JAV lyderiai patvirtino siekiantys artimesnio bendradarbiavimo energetikos srityje, stiprinant Europos energetinę nepriklausomybę.
Ponas Obama paragino Europą peržvelgti ir savo pačios energetinius išteklius, kaip, anot prezidento, tai jau padarė JAV."Nėra lengvo, paprasto sprendimo apsiginti, nėra tobulo, nemokamo, pigaus energijos šaltinio. Kiekvienas energijos šaltinis turi savų minusų. Tačiau Europa turės pereiti šių sprendimų etapą", – kalbėjo JAV prezidentas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku