Žovtenka: neprovokuosime konflikto, ieškosime derybų kelio

Publikuota: 2014-03-23
Atnaujinta 2015-06-09 17:09
Valerijus Žovtenko, nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikai.
Valerijus Žovtenko, nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikai. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo (Verslo žinios)
„Verslo žinios“

Kodėl visiškai nepasipriešinę atidavėte Rusijai vieną gražiausių Ukrainos dalių? Nesutikčiau, kad ji atiduota. Krymas buvo okupuotas panaudojant brutalią jėgą. Taip, okupuota be pasipriešinimo. Nes Ukraina įsitikinusi, kad rusiškų pajėgų agresija tiesiog sulaužo visus tarptautinius teisinius pagrindus, reguliuojančius santykius tarp atskirų valstybių. Ginklo panaudojimas šioje situacijoje tik sukeltų papildomų problemų, pavyzdžiui, aukų būtų abiejose pusėse. Todėl nuo pat pradžių Ukrainos valdžia pareiškė ir dabar laikosi tos pačios pozicijos, kad mes priešinamės brutaliai jėgai, bet taikiu būdu.Norime, kad visa tarptautinė bendruomenė matytų – vyksta Ukrainos visiškai niekaip neišprovokuota dalies valstybės okupacija, atplėšiama suverenios šalies dalis. Nenorėtume, kad būtume Rusijos apkaltinti agresijos provokavimu.

Tačiau kai naudojama grubi, agresyvi jėga, apie kokius taikius būdus galima kalbėti? Su tokiu požiūriu galima pusę valstybės arba net visą ją prarasti. Juk jokia paslaptis, kad dar yra Rytų Ukrainos sritys, Odesos uostas, kitos ukrainietiškos teritorijos, į kurias dairosi Kremlius. Egzistuoja labai aiškus supratimas, kas čia vyksta. Visa tarptautinė bendruomenė puikiai supranta – Krymo okupacija įvyko be jokių provokacinių veiksmų iš Ukrainos pusės. Visa atsakomybė tenka agresoriui.Kas dėl kitų valstybės teritorijų, taip pat ir rytinėje jos dalyje, akivaizdu, kad Maskva norėtų, jog šiose srityse būtų kokių nors problemų, kurias „sprendžiant“ galima būtų pridengti agresijos tąsą. Bet tos pastangos „rasti problemų“ nėra vaisingos. Kaip rodo tarptautinių kompanijų surengtos apklausos, absoliuti dauguma rytinių Ukrainos sričių gyventojų pasisako už pasilikimą Ukrainoje, prieš kažkokius federalistinius darinius, už europietišką valstybės vystymosi kelią.Ukrainos valdžia, viena vertus stiprindama šalies gynybinį pajėgumą, įskaitant ir rytinėse bei pietinėse šalies dalyse, niekad nesiims tokių veiksmų, kurie išprovokuotų šių teritorijų gyventojų nepasitenkinimą tautiniu, etniniu ar kitokiu nacionaliniu pagrindu. Nesiimdami tokių veiksmų išmušame iš rankų kozirius, kuriuos mano turįs agresorius.Taikus būdas, kalbėjimas, diplomatinės pastangos – tai yra išeitis. Šios dienos parodė, kad toks Kijevo požiūris duoda savo vaisių. Kaip žinoma, jau įvyko pirmasis Rusijos ir Ukrainos gynybos ministrų pasikalbėjimas apie padėtį Kryme. Nors realiai po šio pokalbio nieko nepasikeitė, vis dėlto yra pažanga, nes iki šiol Maskva išvis nenorėjo turėti jokių santykių su naująja Ukrainos valdžia.Vis dėlto mes manome, kad Rusija, kaip didelė ir įtakinga kaimyninė valstybė, nėra mūsų priešė. Taip, situacija labai nevienareikšmė. Bet esame tikri, kad visos problemos gali būti išspręstos taikiomis derybomis. Nes jeigu prasidėtų kariniai veiksmai, jie greičiausiai tik plėstųsi teritorijos atžvilgiu ir būtų daug aukų. To nenori nei Ukraina, nei Rusija, nei visa tarptautinė bendruomenė.

Bet panašu, kad Krymo okupacija gali tęstis metų metus, gal netgi dešimtmečius? Okupacija tęsis lygiai tiek, kiek leis tarptautinė bendruomenė, kuri dabar yra mūsų pusėje. Aš manau, kad tarptautinės bendruomenės spaudimas agresoriui didės. Kodėl? Todėl, kad dėl šios situacijos kenčia ne tik Ukraina, bet ir visa tarptautinio saugumo sistema, kuri susiformavo iškart po Antrojo pasaulinio karo ir buvo baigta po vadinamojo „šaltojo karo“ pabaigos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ar tai reiškia, kad esate bent kol kas patenkinti tarptautinės bendruomenės reakcija į situaciją Ukrainoje? Tai, ką dabar kalba ir daro tarptautinė bendruomenė, yra teisinga, savu laiku, nes ši problema, pasikartosiu, jau nebėra vien Ukrainos problema. Kol kas, kaip matome, Rusija neįsiklauso į proto balsą, sklindantį iš civilizuotų pasaulio kraštų. Todėl Vakaruose, kaip man atrodo, pamažu imama suprasti, kad dabartinis Maskvos režimas kelia nemenką grėsmę tarptautiniu mastu. Būtent todėl kalba su Kremliumi bus tik griežtesnė.Ir nereikia manyti, kad tos sankcijos, kurios jau pradėtos taikyti, nėra ar nebus efektyvios. Jos anksčiau ar vėliau duos savo efektą. Jau nekalbant apie tai, jeigu tas požiūris ir tos sankcijos griežtės.Mes dėkingi Lietuvai už labai aiškią poziciją. Dėkingi Jungtinėms Valstijoms ir Europos Sąjungai už tuos žingsnius, kurių jau imtasi ir kurių dar bus. Pavyzdžiui, pagaliau bus pasirašyta ES ir Ukrainos asociacijos sutarties politinė dalis, kuri, kaip žinoma, nebuvo pasirašyta pernai rudenį Vilniuje.

Kodėl atsisakoma pasirašyti ekonominę šios sutarties dalį? Ekonominė dalis, kuri dar yra vadinama Laisvosios prekybos sutartimi, reikalauja papildomos peržiūros, atsižvelgiant ir į tas naujas realijas, kurios per pastarąjį pusmetį jau yra pasikeitusios nuo Vilniuje įvykusio ES Rytų partnerystės susitikimo, kuriame turėjo būti sudėti parašai, bet taip neįvyko dėl visiems žinomų priežasčių.Bet norėčiau atkreipti dėmesį, kad Europos Komisijos iniciatyva pastaruoju metu sumažinti ar išvis panaikinti 98% muitų tarifų, taikomų Ukrainos prekėms. Tai iš esmės irgi yra bent dalinis laisvosios prekybos įteisinimas. Apskaičiuota, kad per metus toks ES sprendimas leis ukrainiečių verslininkams sutaupyti iki 0,5 mlrd. EUR.

Ukrainai buvo ilgą laiką priekaištaujama, kad baiminamasi vykdyti dideles, bet būtinas ekonomines reformas. Naujoji Ukrainos valdžia nusiteikusi vykdyti tokias reformas, netgi jeigu jos bus socialiai labai skausmingos? Jos jau pradėtos vykdyti. Pavyzdžiui, jau pradėtos mažinti biudžeto išlaidos siekiant efektyvesnio valstybės iždo naudojimo. Reformų reikalauja ne tik gyvenimas, ne tik politinės, ekonominės ir socialinės aplinkybės, bet ir mūsų partneriai Vakaruose, dabar jie finansiškai padeda Ukrainai, skiria mums paramą ir kreditus, kad dabartinė biudžeto ir valstybės finansų situacija būtų stabilizuota.Išties, reformos buvo reikalingos jau anksčiau, turėjo būti pradėtos bent prieš kokius penkerius metus. Tenka tik apgailestauti, kad dėl įvairių priežasčių jos nepradėtos.Bet dabar jų jau imtasi. Turime vykdyti reformas, kad galėtume pasukti savo ekonomiką realios europietiškos rinkos linkme, kaip įmanoma greičiau išspręstume savo ekonomikos konkurencingumo klausimus. Tie pokyčiai bus gana audringi.Kita vertus, turi būti ir bus elgiamasi ganėtinai apgalvotai, socialiai jautriai, kad išvengtume socialinių sprogimų. Tas didelių ir būtinų ekonominių reformų derinimas su socialiniu atsargumu yra vienas svarbiausių dabartinės valdžios uždavinių.

O kaip galėtumėte apibūdinti dabartinę ekonominę padėtį Ukrainoje? Nelengva. Ir, matyt, dar kurį laiką bus gana sunku. Bet visada žmonės turi matyti, kad stengiamasi situaciją keisti, stengiamasi ją pagerinti – jeigu ne iškarto, tai bent po kokio nors apčiuopiamo, realaus laikotarpio. Ukrainos valdžia nusiteikusi tą daryti ir tą jau daro.

Ukrainoje labai išsikerojusi korupcija. Yra bent kokių planų su ja aktyviau kovoti? Viena vertus, galėčiau juokais paklausti – o kur tos korupcijos nėra? Antra vertus, be abejo, galima sutikti, kad korupcijos lygis Ukrainoje tikrai yra didesnis nei Vakarų Europoje. Bet galima bent pasidžiaugti, kad dar palyginti visai neblogai atrodome šioje srityje, jeigu kalbėtume apie korupcijos lygį kai kuriose į rytus nuo mūsų esančiose didelėse šalyse.Iš esmės korupcija Ukrainoje yra didesnė nei vidutiniškai Europoje ir todėl, kad nevyko būtinos ekonominės reformos, ekonomika nebuvo pasukta Europos linkme. Tas korupcijos įsišaknijimas iš dalies lėmė ir Euromaidano atsiradimą – visuomenė tikėjosi, kad pernai rudenį bus pasirašyta Asociacijos su ES sutartis, tai lems ekonomines reformas, vadinasi, ir korupcijos masto mažėjimą. Tai neįvyko, todėl visuomenė pradėjo protestus, reikalaudama tokių reformų.Esu tikras, kad šiomis sąlygomis, reformos neišvengiamos. O sulig jų įgyvendinimu, sulig Ukrainos ekonomikos posūkiu į Vakarus sulauksime ir kovos su postsovietiniu periodu itin išsikerojusia korupcija proveržio.

Šis interviu publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku