Birštono džiazo festivalis – be finansavimo, bet su optimizmu

Publikuota: 2014-03-23
Atnaujinta 2015-06-01 11:29
Nuotrauka: Alberto Švenčionio/Birštono džiazo festivalio nuotr.
 

Kitą savaitgalį, kovo 28–30 d., Birštone vyks XVIII Birštono džiazo festivalis – seniausias Lietuvoje, džiazo bendruomenės, ko gero, laukiamiausias, nes savas. Tai unikalus renginys: nuo 1980-ųjų kas dveji metai paskutinį kovo savaitgalį į Birštoną suvažiuoja panašiai tiek pat žmonių, kiek jų gyvena kurortiniame miestelyje, – apie 4.000.

Per tris dienas šiemet Birštone įvyks 6 koncertai, 18 projektų, 2  „jam session“, – iš viso dalyvaus apie 200 muzikantų iš 10 šalių. Didžioji jų dalis, kaip visada, – iš Lietuvos. Kaip visada, bus nemažai jaunimo, kuris savo rimtąją džiazinę karjerą pradeda būtent Birštono kultūros namų scenoje.Zigmas Vileikis, pristatydamas savo ir šviesaus atminimo Liudo Šaltenio kadaise sumanytą festivalį, kasmet pakartoja kelias savo mėgstamas frazes. Jis kaskart pacituoja muzikologą Olegą Sotnikovą, kuris, savo ruožtu, yra pasakęs: „Atsiverti „Šerloką Holmsą“ ir skaitai – penktadienį, 19 val., iš miestelio X išvažiuoja traukinys. O jis, pasirodo, ir mūsų laikais tą pačią valandą iš tos pačios stoties išvažiuoja. Taip ir Birštonas – daugelį metų prasideda tuo pačiu laiku: paskutinį kovo penktadienį, 19 val., tradiciniais šaukiniais ir būtinai – diksilendu.“Prie kitos savo mėgstamos frazės: „Seniausia Lietuvoje džiazo šventė Birštone išgyveno santvarkų, kelių valiutų, keliolikos kultūros ministrų kaitą, ne vieną sunkmetį“, šiemet festivalio rengėjas pridūrė, jog pastaraisiais metais Birštono džiazo festivalis antrą kartą atsiduria ties žlugimo riba, paliktas be valstybinės paramos. Pasak jo, 2012 m. Kultūros rėmimo fondo (KRF) parama kas dvejus metus rengiamam festivaliui sudarė 5% jo biudžeto – buvo skirti vargani 10.000 Lt. Šiemet Lietuvos kultūros fondas (LKF) apie lėšų skyrimą žada tik informuoti balandžio 4 d., kai festivalis bus jau pasibaigęs.Pagaminta Birštone
„Galiu tik palinksėt ir pakraipyt galva – pirmąkart rengiu festivalį, nežinodamas jokio finansavimo. Prieš 2 metus, kai KRF skyrė tuos 10.000 Lt, bent jau žinojau, kad jie bus“, – kalba p. Vileikis. Jis skaičiuoja, jog festivalio sąmata, nelygu metai, yra maždaug 210.000–240.000 Lt. Bilietų kainų šiemet festivalis nekėlė, jos liko tokios pat, kaip prieš dvejus metus. Už bilietus paprastai surenkama apie 70.000 Lt, kitų lėšų, sako p. Vileikis, reikia ieškoti.
„Miesto lėšos susitraukė, bet vis tiek savivaldybė remia, kiek gali. Tikėjausi, kad gausime paramą per LKF, juolab kad nuo parduoto alkoholio ir tabako surenkamų akcizų kultūrai skiriamas procentas padidintas. Dabar iškyla techninė problema – pinigų tarsi yra, tačiau, matyt, dėl per didelio paraiškų kiekio kultūros projektai finansuojami, kai jau įvyksta“, – svarsto p. Vileikis.Jeigu būčiau KRF ekspertė, kažin ar man taip labai skaudėtų galvą dėl prieš mėnesį įvykusio renginio: praėjo, vadinasi, kaip nors išsisuko, gal kas namą užstatė, gal dar ką nors.
„Kaip vertinamas reiškinys, kuris jau praėjo? – klausia ir p. Vileikis. – Juk paprastai labiau jaudinamės dėl to, kas bus ateityje. Bet, kad ir kaip būtų, pavasaris ateis ir Birštono festivalis vis tiek įvyks. Tik gaila, kad dalį nervų ląstelių turi skirti ne kūrybinėms idėjoms įgyvendinti, o nežiniai gesinti – ji pažeidžia kai kurias festivalio pozicijas.“ Anot festivalio vadovo, paradoksalu yra tai, kad Birštono festivalis atitinka visus paramos skyrimo kriterijus – tai ilgametį įdirbį turintis regioninis renginys, jame dalyvauja atlikėjų iš visos Lietuvos, daug jaunimo.
„Dauguma tęstinių festivalių vyksta didmiesčiuose. O čia – „pagaminta Birštone“, pas mus atvažiuoja gausybė žmonių iš visos Lietuvos. Kitas dalykas, dabar mes nieko nepakeisime, ir man būtų gaila, jei piniginis fonas užgožtų muzikinę festivalio pusę. Be abejo, apmaudu, kai taip susiklosto situacija, bet nebadaujam, nemirštam. Džiazas bus. Ledai Nemunu jau išplaukė, dabar atplauks džiazo ledlaužiai“, – sako p. Vileikis.
Džiazas atplaukia
Vardindamas festivalio dalyvius, jo rengėjas mini maestro Vladimirą Čekasiną, pastaraisiais metais su savo studentais Birštonui parengiantį grandiozinius projektus. Šiemet maestro parodys muzikinį spektaklį pagal Juditos Vaičiūnaitės eiles.
Kitas festivalio grandas, klavišininkas ir kompozitorius Dainius Pulauskas pasirodys su Kauno bigbendu ir savo grupe, šiedu kolektyvai kartu dar niekad nėra groję.
Į Birštono sceną po pertraukos grįžta klavišininkai Arūnas Šlaustas ir Olegas Molokojedovas, Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos vaikai, vadovaujami saksofonininko Vytauto Labučio, kiti žinomi džiazo atlikėjai.
Dar viena naujiena – birštonietės džiazo vokalistės Lauros Budreckytės debiutas festivalyje su šiai progai suburtu tarptautiniu kolektyvu „CinAmono 5“.Zigmas Vileikis paprastai nemoka nuslėpti džiaugsmo dėl projektų, kuriuose dalyvauja lietuvių ir užsienio muzikantų. Šiemet, be L. Budreckytės, tokiose kompanijose tradiciškai gros saksofonininkai Liudas Mockūnas ir Kęstutis Vaiginis. Pirmojo kolegos scenoje bus garsūs džiazo novatoriai ir... roko meistrai. Kęstutis savo muziką atliks su JAV ir Turkijos džiazo korifėjais. Savo muziką su pripažintais užsienio kūrėjais atliks dainininkė Indrė Dirgėlaitė.
Šiemet, pasak p. Vileikio, bus ir visiškai naujų veidų: pirmąsyk Birštone gros Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas. Nauju – solisto – amplua debiutuos pianistas Dmitrijus Golovanovas. Pirmą kartą kaip projekto lyderis pasirodys neseniai iš mokslų užsienyje grįžęs saksofonininkas Leonardas Pilkauskas. O praėjusio festivalio debiutantas, Remigijaus Rančio vadovaujamas Vilniaus džiazo orkestras pasirodys su programa, „papipirinta“ Brazilijos ir Mozambiko atlikėjais.
Absoliuti naujiena yra ta, jog naktiniai „jam session“ vyks Kurhauzo salėje, komfortiškoje ir atlikėjams, ir klausytojams.
KOMENTARAS
Daina Urbanavičienė
Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė:

„Situacija yra tokia, jog Lietuvos kultūros fondas yra nauja įstaiga, veikia pirmus metus. Viena iš jos funkcijų – administruoti Kultūros rėmimo fondą.
Paraiškos projektams finansuoti buvo teikiamos iki 2013 m. gruodžio 25 d., – gavome jų milžinišką kiekį, apie 3.500.
Šiuo metu vyksta svarstymai, rezultatus paskelbsime iki balandžio 4 d., taigi nei Birštono džiazo festivalis, nei kiti renginiai dar negali sakyti, kad negavo lėšų. Kalbant apie Birštoną, iš tiesų jis yra svarbus regionų kultūros reiškinys, manau, jog tai remtinas festivalis, tačiau ekspertų išvadų kol kas negaliu pasakyti – projektai svarstomi.
Pati rengiu ir Kultūros naktį, ir Gatvės muzikos dieną, todėl labai suprantu projektų vykdytojus – absurdas kultūrą finansuoti atgaline data.Taip, tai tesėsi daug metų, ir projektų vykdytojai buvo tapę savotiškais įkaitais. Kultūros taryba tam ir buvo kurta, kad būtų aiškus finansavimo modelis, norėjome, kad rezultatai būtų paskelbti sausį. Bet suvėlinom ne dėl KT kaltės. Nesiginam, bet iš Kultūros ministerijos mums netikėtai buvo permesta funkcija visą mėnesį tikrinti 2013 m. projektų finansavimo ataskaitas, praradom labai daug laiko.
Dabar planuojame, kad 2015-ųjų finansavimo rezultatai būtų paskelbti tų metų sausį.“

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Konkurso finišas: aiškėja Nacionalinės koncertų salės vaizdas 21

Rugsėjo 19 d. pristatyta nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ ant Tauro kalno Vilniuje architektūrinė...

Laisvalaikis
2019.09.19
Rusų dramos teatras sezoną pradeda J. Vaitkaus premjera

Lietuvos rusų dramos teatras (LRDT) 74-ąjį sezoną rugsėjo 20 ir 21 dienomis pradės Jono Vaitkaus režisuoto...

Laisvalaikis
2019.09.18
Kultūros ir meno leidiniams meta gelbėjimosi ratą

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui priskirti periodinių kultūros ir meno leidinių kultūrinių...

Laisvalaikis
2019.09.18
Archeologai baigė kasinėjimus Gedimino kalne

Gedimino kalne Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai baigė tyrimus, per kuriuos rasta 20 iš 21...

Laisvalaikis
2019.09.18
Mokslininkai: antibiotikai gali tapti nebenaudingi 1

Didžiosios Britanijos mokslininkai per paskutinį dešimtmetį aptiko 19 naujų genetinių mechanizmų, dėl kurių...

Laisvalaikis
2019.09.17
Iliustruotoji istorija: gerasis Vietnamo dėdė Ho Ši Minas 1

Ho Ši Minas darė malonaus senuko įspūdį. Didžiuma pasaulio jį laikė Vietnamo laisvės didvyriu. Tačiau jis...

Laisvalaikis
2019.09.15
 Iliustruotoji istorija: Imperatorius – pavojingiausias darbas Romoje

Kiekvienas norėjo tapti įtakingiausiu Romos imperijos asmeniu ir mėgautis valdžia, tačiau nedaugeliui pavyko...

Laisvalaikis
2019.09.14
Už absurdiškiausius mokslo tyrimus įteiktos „Šnobelio“ premijos 1

Rugsėjo 12 d. Harvarde (JAV) įvyko 29-oji „Šnobelio“ (Ig Nobel) premijų ceremonija. Premija skiriama...

Laisvalaikis
2019.09.14
W. Bischoffas: pinigams reikia rasti namus Premium 2

Seras Winfriedas Franzas Wilhelmas Winas Bischoffas (g. 1941), anglų ir vokiečių veteranas bankininkas,...

Laisvalaikis
2019.09.14
Naujame universitetų reitinge dominuoja JAV 3

Rugsėjo 11 d. paskelbtas naujas „Times Higher Education“ (THE) pasaulio universitetų reitingas 2020-iesiems.

Laisvalaikis
2019.09.12
Nidos forumas diskutuos apie Europos migreną

Rugsėjo 13 ir 14 d. Nidoje vyksta antrasis Nidos forumas „Europos migrena“ – susitikimų ir diskusijų...

Laisvalaikis
2019.09.12
„Tartle“ pristato naują parodą iš privačios R. Valiūno kolekcijos 2

Prieš metus Vilniuje atidarytas privatus muziejus – Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ – kviečia į naują...

Laisvalaikis
2019.09.11
Šiluma ir komfortas prabangioje pūkinėje pakuotėje Verslo tribūna 8

„Canada Goose” ilgą laiką buvo nepamainomas su atšiauriomis klimato sąlygomis susiduriančių žmonių drabužis.

Prekyba
2019.09.11
Privačios mokyklos: mokinių ir pinigų daugiau, tačiau ima trūkti mokytojų Premium 41

Privačios mokyklos džiaugiasi didėjančiu mokinių būriu ir gerėjančiais finansiniais rodikliais. Regėdama...

Paslaugos
2019.09.11
Geidžiamiausias „Apple“ gerbėjų vakarėlis 76

„Apple“ būstinėje Kupertino mieste pristatyti naujieji „iPhone“ modeliai, programinės įrangos atnaujinimai ir...

Technologijos
2019.09.10
Išrinktos geriausios „Spartos“ konversijos architektūrinės idėjos 7

Išrinktos trys geriausios architektūrinės idėjos, kaip buvusioje „Spartos“ fabriko teritorijoje išplėtoti...

Statyba ir NT
2019.09.10
„Alibaba“ palieka jos įkūrėjas Jackas Ma 17

Jackas Ma, Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ įkūrėjas, rugsėjo 10 d. paskelbė pasitraukiantis...

Laisvalaikis
2019.09.10
Iliustruotoji istorija: ar Trojos karas – tik mitas? 1

Minioje kyla šurmulys, kai į priekį žengia senas dainius. Visų akys nukreiptos į jį. Pats dainius nieko...

Laisvalaikis
2019.09.08
Nauja knyga: urbanistinės istorijos trileris Premium 1

Akivaizdu, kad ši knyga natūraliai atsiras patyrusių vilniečių lentynose. Taip pat ji turi (būtent šitaip –...

Laisvalaikis
2019.09.07
Jūrų muziejus rengiasi restauruoti Nerijos tvirtovės statinius 1

Lietuvos jūrų muziejus rengiasi restauruoti jo teritorijoje esančius Nerijos forto statinius ir paskelbė...

Statyba ir NT
2019.09.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau