Žadėto renovacijos proveržio nematyti

Publikuota: 2014-03-22
Atnaujinta 2015-06-01 11:19
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Daugiabučių renovavimą Aplinkos ministerija dažnai apibūdina žodžiais „spurtas“ ir „proveržis“, tačiau tikrieji rezultatai kol kas daugiau nei kuklūs. Statybininkai siūlo keisti modelį.

Renovacijos darbams iki šiol išmokėta apie 20 mln. EUR (69 mln. Lt) – tai mažiau nei 9% visų JESSICA fonde esančių lėšų (227 mln. EUR, arba 783 mln. Lt).Pagal ES iniciatyvos JESSICA programą nuo 2013 m. pradžios šalyje renovuoti 34 daugiabučiai, arba 0,09% visų daugiabučių, kuriems reikalinga renovacija, – jų Lietuvoje priskaičiuojama apie 38.000. Vilniuje 2013 m. atnaujinti vos 6 namai.„2013-uosius drąsiai galima vadinti renovacijos lūžio metais. Pasiūlytas naujas daugiabučių atnaujinimo modelis, patobulinta teisinė aplinka, sukurtos naujos finansinės priemonės užtikrina neatsitiktinai per metus šoktelėjusį atnaujintų namų skaičių, bet ir sistemingą ilgalaikį šalies renovacijos procesą“, – praėjusių metų pabaigoje skelbė Daiva Matonienė, aplinkos viceministrė.Pasak jos, kovo – balandžio mėnesiais Lietuvoje vienu metu bus renovuojama apie 500–600 namų. Tačiau Dalius Gedvilas, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas, įsitikinęs, kad masinės renovacijos nebus, kol nebus pakeistas modelis.„Priežastys dvi – investicinių projektų klaidos, nes norint paspartinti renovaciją buvo atšaukta projektų ekspertizė. Ir mažos kainos, už kurias norima renovuoti statinius“, – aiškina p. Gedvilas. Jo siūlymu, pirmiausia statybininkai pagal parengtą projektą turėtų siūlyti kainą, už kurią sutiktų atnaujinti pastatą. Ir jau tuomet, gyventojams pritarus, su banku būtų pasirašoma sutartis. Nes šiuo metu, kai nustatoma kaina, už kurią gyvenamojo namo bendrija sutinka renovuoti daugiabutį, procesas sustoja – statybininkai nerizikuoja įgyvendinti projekto už pernelyg mažą kainą.„Pakeiskime algoritmą ir pamatysime realią rinkos kainą, už kurią statybininkai sutinka atnaujinti vieną ar kitą namą“, – nurodo asociacijos vadovas.Be to, anot jo, dar viena problema, kad statybos bendrovės rezerve atidėtos lėšos, už kurias prireikus būtų galima atlikti garantinę priežiūrą, nebūtų apmokestintos pelno mokesčiu. Tam reikia keisti Pelno mokesčio įstatymą.

Įsibėgėti per 3 mėnesius

Tačiau renovavimo modeliui keisti liko mažai laiko – JESSICA kontroliuojančiojo fondo lėšas, kurios teikiamos būstui renovuoti, privalu panaudoti iki 2015 m. pabaigos. Jei vidutiniškai vieną daugiabutį atnaujinti užtrunka 1,5 metų, norint iki 2015 m. pabaigos panaudoti ES skirtus pinigus, būtina, kad masinė daugiabučių renovacija būtų pradėta ne vėliau nei iki šių metų liepos, t. y. ne vėliau kaip po 3 mėnesių. Vilma Slavinskienė, Aplinkos ministerijos ES fondų valdymo skyriaus vedėja, teigia, kad šiuo metu iš JESSICA kontroliuojančiojo fondo finansiniams tarpininkams (bankams) pervesta apie 70 mln. EUR (241,5 mln. Lt). Pasirašytų sutarčių ir finansinių tarpininkų paskolų komitetuose patvirtintų projektų suma siekia maždaug 180 mln. EUR (621 mln. Lt).„Mažai tikėtina, kad ne visi pinigai bus panaudoti, nes iki šios dienos finansiniams tarpininkams yra paskirstytos beveik visos JESSICA fonde numatytos lėšos“, – ramina p. Slavinskienė. 2012 m. analizę atlikęs Europos investicijų bankas (EIB) nuogąstavo, kad iki 2015 m. pabaigos gali likti nepanaudoti 140 mln. Lt.Pasak p. Slavinskienės, finansavimo modelis, įtvirtintas Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ir daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatyme, bus taikomas ir renovuojant būstą 2014–2020 m. finansiniu laikotarpiu.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku