Ekspertai: referendumas dėl žemės prieštarautų Konstitucijai

Publikuota: 2014-03-20
Atnaujinta 2015-06-01 13:18
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Prieš savaitę Seimo sudaryta speciali ekspertų grupė pareiškė, kad referendumui dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams teikiama formuluotė prieštarautų Konstitucijai.

Tokia išvada greičiausiai nesustabdys daugiau kaip 300.000 piliečių iniciatyvos paskelbti referendumą šiuo klausimu svarstymo Seime, kuris numatytas kitą savaitę. Galiojantis įstatymas numato, kad ekspertų darbo grupės išvada negali stabdyti paties referendumo paskelbimo.Tačiau dalis parlamentarų gali įsiklausyti į ekspertų įspėjimus, kad jeigu referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams būtų surengtas ir jo metu būtų patvirtinta siūloma formuluotė, tai gali sukelti bylą Konstituciniame Teisme (KT) dėl to, ar visuotiniam  žmonių balsavimui gali būti teikiamas tokia Konstitucijos pataisa. Neatmetama, kad KT paskelbtų tokį referendumą neteisėtu ir jo rezultatai niekada neįsigaliotų, nors paties referendumo organizavimui iš biudžeto būtų išleista ne mažiau kaip 14 mln. Lt.Šešių konstitucinės ir europinės teisės specialistų darbo grupė, turėjusi įvertinti siūlomo referendumo formuluotės teisėtumą, Seimo nutarimu sudaryta praėjusį ketvirtadienį.Seime kitą savaitę bus svarstoma, ar birželio 29 d. skelbti referendumą dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams. Yra pasiūlyta ir alternatyvi data – gegužės 25-oji, kai bus surengti Europos Parlamento rinkimai.Prieš kelias savaites Vyriausioji rinkimų komisija konstatavo, kad yra surinkta ne mažiau kaip 300.000 piliečių parašų referendumui tokiu klausimu surengti. Todėl Seimui perduotas svarstyti klausimas dėl visuotinio balsavimo paskelbimo.Konstitucinės teisės specialistai atkreipia dėmesį, kad referendumui siūloma formuluotė dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams prieštarautų Lietuvos konstituciniams įsipareigojimams Europos Sąjungai.Šių metų gegužę baigiasi dešimties metų pereinamasis laikotarpis, kurio metu buvo ribojamas žemės ūkio paskirties žemės pardavimas užsieniečiams. Seimas dabar svarsto liberalizuotos žemės rinkos saugiklių ir apribojimų įstatymo projektą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku