JAV Rusijai grasina politine ir ekonomine izoliacija

Publikuota: 2014-03-01
Atnaujinta 2015-06-01 13:01
Barackas Obama.
svg svg
Barackas Obama. Nuotrauka: Andrew Harrerio („Bloomberg“)
„Verslo žinios“

Pusantros valandos kalbėjęs su Vladimiru Putinu, JAV prezidentas Barackas Obama išreiškė „gilų susirūpinimą dėl aiškių Ukrainos suverenumo ir teritorinio integralumo pažeidimų“, praneša CNN.

„Pažeista tarptautinė teisė, Rusijos įsipareigojimai pagal Jungtinių tautų chartiją ir jos 1997 m. susitarimą dėl karinės bazės su Ukraina“, – rašoma Baltųjų rūmų pranešime.„Prezidentas Obama aiškiai nurodė, kad Rusijos pažeidimai neigiamai paveiks tarptautinės bendruomenės nuomonę dėl Rusijos“, – nurodė p. Obama.Pasak Kremliaus, Rusijos prezidentas šeštadienio vakarą Lietuvos laku vykusio pokalbio metu pabrėžė „realią grėsmę rusų, esančių Ukrainoje, gyvybei ir sveikatai“.Putinas teigė, kad Rusija turi teisę ginti savo ir rusakalbių gyventojų interesus.Kalbėdamas prieš Jungtinių tautų Saugumo tarybos posėdį šeštadienį vakare, Rusijos nuolatinis atstovas Vitalijus Čurkinas išdėstė Rusijos reikalavimus – Ukraina su tarptautinės bendruomenės pagalba turi sugrįžti prie vasario 21 d. tarp tuometinės opozicijos ir buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus pasiekto susitarimo, kuriam tarpininkavo Europos Sąjunga. Iš esmės, Rusija reikalauja, kad Janukovyčius grįžtų į valdžią, o pirmalaikiai rinkimai būtų paskelbti gruodį, o ne gegužę.Atviras Saugumo tarybos posėdis ir neformalios konsultacijos po jo baigėsi be konkrečių sprendimų.Samantha Power, JAV nuolatinė atstovė taryboje, kalbėdama po posėdžio teigė, kad pagrindinė JAV žinutė Rusijai šiuo metu yra „patraukite savo pajėgas“. Anot jos, kitu atveju Rusijos laukia politinė ir ekonominė izoliacija. JAV jau sustabdė pasirengimą Didžiojo aštuoneto susitikimui Sočyje šį birželį.Tuo metu Kanada paskelbė, kad atšaukia savo ambasadorių Rusijoje konsultacijoms dėl padėties Ukrainoje, rašo „Reuters“. Kaip teigė Stephenas Harpers, Kanados premjeras, šalis taip pat įšaldo pasirengimą Didžiojo aštuoneto susitikimui Sočyje. Pasak „Reuters“, Prancūzija taip pat stabdo pasirengimą susitikimui.Savo ambasadorių iš Rusijos yra atšaukusi ir Jungtinė Karalystė. Sekmadienį apie tokį patį sprendimą paskelbė ir Lietuvos URM.

NATO susitikimas

Sekmadienį padėties Ukrainoje aptarti susirinko NATO taryba. Andersas Foghas Rasmussenas, NATO generalinis sekretorius, prieš susitikimą paragino Rusiją patraukti savo karius ir teigė, kad jos veiksmai kelia grėsmę Europos saugumui.„Mes susirinkome į skubų tarybos susitikimą dėl karinių operacijų Ukrainoje ir Prezidento Putino grasinimų suvereniai valstybei. Tai reiškia, kad Rusija pažeidžia Jungtinių tautų chartijos principus. Rusija turi sustabdyti priešiškumą ir grasinimus“, – kalbėjo p. Rasmussenas, rašo „Unian“.Pasak jo, NATO remia Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenumą ir Ukrainos žmonių teisę nuspręsti savo ateitį be išorinio įsikišimo. Jis tuo pačiu sakė, kad Ukraina turi ir toliau gerbti demokratines visų savo piliečių teises ir ginti mažumas.„Ukraina – mūsų kaimynė ir labai vertinama NATO partnerė“, – sakė p. Rasmussenas.

Invazija ir okupacija

Savo pareiškimą išplatinęs Johnas Kerry, JAV valstybės sekretorius, Rusijos veiksmus pavadino invazija ir okupacija.„Jungtinės Valstijos smerkia Rusijos Federacijos invaziją ir okupaciją Ukrainos teritorijoje ir Ukrainos suverendumo ir teritorinio vientisumo pažeidimus, prieštaraujančius Rusijos įsipareigojimams pagal Jungtinių tautų chartiją, Helsinkio baigiamąhį aktą, 1997 m. susitarimą su Ukraina dėl karinių bazių ir 1994 m. Budapešto memorandumą“, – vardijo p. Kerry.Jis teigia, kad JAV supranta Rusijos ryšius su Ukraina ir norą ginti rusų tautybės gyventojus šioje šalyje. Tačiau, pasak JAV užsieinio politikos vadovo, tai reikia daryti politiniais ir diplomatiniais būdais, o ne karine jėga.„Jei nedelsiant Rusija nepriims konkrečių sprendimų įtampai sumažinti, poveikis JAV ir Rusijos santykiams bei Rusijos autoritetui tarptautinėje erdvėje bus gilus“, – pabrėžė p. Kerry.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku