JAV viceprezidentas Vilniuje: ginsime NATO sąjungininkus

Publikuota: 2014-03-19
Atnaujinta 2015-06-01 12:13
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Vilniuje apsilankęs Jungtinių Amerikos valstijų viceprezidentas Joe Bidenas pabrėžė, kad Vašingtonas neatsisako stiprios karinės paramos apsaugant NATO partnerius, įskaitant ir Baltijos valstybes, jeigu jos patirtų trečiųjų šalių agresiją.

Diskutavo kelias valandas

Po daugiau kaip keturias valandas vykusių susitikimų su prezidente Dalia Grybauskaite ir Andriu Bėrziniu, Latvijos prezidentu, JAV viceprezidentas priminė, kad po savaitės bus minimas dešimtmetis, kai Baltijos valstybės įstojo į NATO. „Niekas geriau nesupranta laisvės kaip Baltijos valstybių žmonės“, – sakė p. Bidenas.Anot jo, susitikimuose su p. Grybauskaite ir p. Bėrziniu kalbėta apie situaciją Ukrainoje. „Ši šalis parodė didelę drąsą įgyvendindama savo žmonių siekius geresniam gyvenimui ir siekį integruotis į Europą savo laisvu pasirinkimu, o ne kieno nors verčiami. Bet Rusija pasirinko labai brutalų karinį atsaką į tokius siekius. Ukrainai priklausančiame Kryme buvo surengtas referendumas, kurio nepripažįsta praktiškai nei viena pasaulio valstybė. Taip įgyvendinamos neteisėtos pastangos aneksuoti Krymą“, – sakė viceprezidentas.„Mes remiame Ukrainos žmones ir prieštaraujame Rusijos agresijai. Rusija, tęsdama savo tamsius žaidimus, stumia save į ekonominę ir politinę izoliaciją. Matome, kad Rusija negali išvengti to fakto, kad pasaulis jau pasikeitė ir nepripažįsta tokio elgesio modelio. Tarptautinė bendruomenė turi atmesti agresijos pastangas“, – pridūrė jis.Ponas Bidenas tęsė: „Tai nereiškia, kad pasaulyje nėra agresorių. Bet jiems turi būti atsakyta labai aiškiai ir tvirtai. Toks atsakas visąlaik buvo suteikiamas ir jis bus suteiktas ateityje – agresija kainuoja.“

Kalbėjo ir apie energetinį saugumą

JAV viceprezidentas dar kartą patvirtino Vašingtono pasiryžimą laikytis kolektyvinės gynybos sutarties. „Noriu aiškiai pasakyti – pagal penktą NATO sutarties straipsnį mes suteiksime reikiamą atsaką, mes tikrai atsakysime į agresiją prieš NATO valstybę. Tegu būna aišku, kad mes – JAV prezidentas, aš, tiek ir visa tauta – labai rimtai žiūrime į savo pareigas ir atsakomybes“, – kalbėjo p. Bidenas.Jis priminė, kad neseniai JAV sustiprino savo indėlį į NATO pajėgomis saugomą oro erdvę virš Baltijos valstybių. „Manau, NATO valstybės narės papildomai rems šias mūsų pastangas. Esu įsitikinęs, kad esant tokiam klausimui jos tars savo tvirtą žodį. Mes žengsime tolimesnius žingsnius, kuriais bus padidinta mūsų karinio bendradarbiavimo apimtis, įskaitant didesnį JAV kontingentą rotacijos pagrindais būtent šiose valstybėse, taip pat atliekant mokymus ir taip toliau“, – tikino p. Bidenas.„NATO garantuoja visoms savo valstybėms apsaugą pagal penktą sutarties straipsnį. Tai yra NATO prioritetas, jis toks buvo nuo pat pradžių“, – pakartojo viceprezidentas.Anot jo, susitikime kalbėta ir apie energetinio saugumo užtikrinimą: „Esame gavę daug sunkių pamokų ir dabar matome, kad valstybės apsauga priklauso ir nuo to, ar yra turimas daugiau negu vienas energijos tiekėjas. Taigi, mes skatiname ES pastangas diversifikuoti energijos išteklių tiekimą, taip pat naudotis inovacijomis energetikos srityje, nes rusai naudojasi energetiniu saugumu kaip ginklu savo agresyvioje kovoje.“

„Brutalia jėga bandoma perbraižyti sienas“

Ponia Grybauskaitė po susitikimo pranešė, kad su p. Bidenu aptarė priemones Baltijos šalių saugumui užtikrinti. „Dvišaliame susitikime kalbėta apie NATO kolektyvines gynybos garantijas, strateginę Lietuvos ir JAV partnerystę, padėtį Ukrainoje bei tarptautinės bendruomenės veiksmus taikai Europoje išsaugoti“, – pranešė prezidentūra.Pasak prezidentės, Rusijos veiksmai Ukrainoje ir karinės galios demonstravimas kelia grėsmę ne tik Baltijos šalių ir Lenkijos saugumui, bet ir visai tarptautinei bendruomenei: „Brutalia jėga siekiama perbraižyti Europos valstybių sienas ir sugriauti pasiektą pokarinę architektūrą Europoje. Tai vyksta visai netoli Lietuvos ir mūsų saugumui kelia tiesioginę grėsmę. Matome, kad Jungtinės Valstijos operatyviai reaguoja į situaciją ir imasi visų būtinų priemonių regiono saugumui užtikrinti. Padidinta NATO oro policijos misija Zokniuose yra vienas iš tokių pavyzdžių.“Aptariant dvišalius santykius, p. Grybauskaitė pabrėžė, jog JAV yra strateginė Lietuvos partnerė, kuri tvirtai rėmė ir remia Lietuvos siekius užtikrinti regiono politinį, karinį, ekonominį ir energetinį saugumą.


Šalies vadovė pabrėžė, jog esminis Lietuvos siekis mažinti priklausomybę nuo „Gazprom“ dujų, todėl jau šių metų pabaigoje pradės veikti Klaipėdos suskystintų dujų terminalas. Prezidentės teigimu, Lietuvą domina galimybė importuoti suskystintas dujas iš JAV, todėl laukiame JAV Kongreso politinio sprendimo dėl dujų eksporto liberalizavimo Europos šalims.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Reikia ir ilgalaikių sprendimų“

Ponas Bėrzinis padėkojo JAV už „tvirtą patikinimą dėl 5 straipsnio įgyvendinimo“: „Tarsi prisideda prie Lietuvos, Latvijos ir Estijos saugumo užtikrinimo. Situacija Ukrainoje, susiklosčiusi po Krymo aneksijos, kelia nerimą. Tai kelia grėsmę visos Europos saugumo struktūrai. Susitikimuose kalbėjome apie tai, kad reikia ieškoti ne vien tiesioginių priemonių ištaisyti dabartinę situaciją, bet ir ieškoti ilgalaikių sprendimų. Džiaugiuosi tais praktiniais žingsniais, kurie yra jau žengiami šiandien užtikrinant Baltijos regiono saugumą. Toks pat praktinis požiūris turi būti taikomas ir energetinio saugumo klausimais. Svarbu užtikrinti energijos saugų tiekimą ir spręsti su tuo susijusius klausimus.“Pasak Latvijos vadovo, „galima tik pagirti JAV ir Europos Sąjungą, kad ėmėsi griežtų žingsnių saugumo užtikrinimo klausimu“.Ponas Bėrzinis pranešė, kad trys Baltijos valstybių prezidentai yra susitarę koordinuoti savo veiksmus saugumo užtikrinimo srityje artimoje ir tolesnėje perspektyvoje. „Turime laikytis vieno požiūrio visais šiais svarbiais klausimais. Bet reikalinga ir JAV parama. Mums tai yra labai svarbu“, – kalbėjo jis.Antradienį Varšuvoje p. Bidenas susitiko su Estijos prezidentu ir Lenkijos prezidentu bei premjeru, su kuriais taip pat aptarė paaštrėjusią saugumo situaciją regione.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku