Vadovavimas džiazo ritmu

Publikuota: 2014-03-17
Atnaujinta 2015-06-01 13:07
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Keičiantis pasauliui ir greitėjant gyvenimo tempui senieji vadybos būdai, kai verslo strategija buvo planuojama dešimtmečiams ir nuosekliai įgyvendinama, jau nebeveikia. Vadovams tenka išmokti greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos.

Pastaruoju metu lyderiai vis dažniau griebiasi improvizacijos – daugiau įgaliojimų suteikia darbuotojams ir leidžia jiems patiems nuspręsti, kokių priemonių reikia imtis, kad pasiektų užsibrėžtus tikslus. Taigi kodėl naudinga keisti įprastus vadybos būdus ir paskatinti darbuotojus pačius rodyti iniciatyvą .„Improvizacijos principai į verslo pasaulį atkeliavo iš džiazo. Esminis tokios vadovavimo bruožas apibrėžiamas kaip galvojimo būdas: „Taip, ir...“ Juk dažniausiai žmonės, susidūrę su neįprastomis aplinkybėmis, reaguoja neigiamai. Suprantama, taip paprasčiau likti kasdienėje aplinkoje, nieko nekeisti. O kai ištari  „taip“  – nežinai, kokie iššūkiai laukia ateityje. Jei dar pridedi žodelį „ir“ – tiesiog privalai ieškoti būdų, kaip pasiekti naujus tikslus. Pavyzdžiui, verslininkui siūloma imtis neįprastos veiklos. Užuot iškart atmetęs idėją, jis sutinka ir kartu su kolegomis ieško būdų, kaip idėją įgyvendinti“, – improvizacijos taikymą versle vaizdžiai paaiškina Rutgeris Slumpas, lektorius, inovacijų programos „de Baak“ vadovas, lankęsis ISM Vadybos ir ekonomikos universitete.

Ne planuoti, o veikti

Per pastaruosius 10 metų improvizaciją plačiau imta taikyti vadyboje. Olandijoje, Kanadoje, Šiaurės Amerikoje toks vadybos būdas – ne naujiena. Ponas Slumpas teigia, kad nauji vadybos vėjai papūtė keičiantis pasauliui. Prieš dvidešimt metų verslininkai galėjo daugmaž numanyti, kuria kryptimi gali vystytis verslas, o nūdienos vadovai dešimtmečio veiklos planų nebesudaro – jie mokosi lankstumo ir gebėjimo prisitaikyti prie rinkos diktuojamų sąlygų.„Jei nori sėkmingai pritaikyti improvizacijos įgūdžius veikloje, verslininkas turi ugdyti tam tikras asmenines savybes. Pirmiausia derėtų pamiršti egoizmą, tikslus pasieksite tik kartu su komanda. Reikia išmokti veikti, o ne tik planuoti. Tačiau svarbiausias dalykas – pasitikėjimas. Vadovas turi pasitikėti savo komanda“, – vardija lektorius.Šis vadybos būdas pirmiausia ugdo darbuotojų savarankiškumą, skatina jų iniciatyvą. Anksčiau darbuotojas vykdė vadovo suformuluotas užduotis, o dabar, remdamasis savo kompetencija, jis pats ieško būdų, kaip pasiekti bendrovei naudingus tikslus.Pašnekovas sutinka, kad nėra paprasta įdiegti naujus vadybos principus komandoje, mat tradiciškai pokyčiai nesutinkami su plačia šypsena.„Vadovams patarčiau pirmiausia bendrauti su naujovėms pritariančiais žmonėmis, tik vėliau – su negatyviai nusiteikusiais. Tikėtina, jog ilgainiui darbuotojai vieni su kitais pasidalys informacija, dvejonėmis, situacija pasikeis ir vadovui bus lengviau dirbti. Be to, darbuotojams reikia laiko prisitaikyti prie naujovių. Juk jei keletą metų dirbai vienaip, per dieną nieko nepakeisi“, – receptą, kaip įdiegti naujoves, pateikia p. Slumpas.

Veiklos principas

Kaip pavyzdį pašnekovas pateikia dvi bendroves: vienoje vyrauja aiški hierarchija, kitoje – imta taikyti improvizacinės vadybos principus.Pirmojoje veikla dažniausiai per daug struktūrinta, veikia didelis įvairių skyrių mechanizmas, darbuotojai atlieka tik tai, ką reikia, bet nė trupučio nepadarys daugiau. Tokioje įmonėje labai pabrėžiami finansai – visa veikla neturi per daug kainuoti. Nors bendrovė turi aiškius tikslus, tačiau tikrai nesitiki pasiekti daugiau, nei numatyta.„Ilgainiui tokia įmonė taps nekonkurencinga, nes nesugebės prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos. Tačiau tos bendrovės, kurios turi viziją, o ne griežtus tikslus, leidžia darbuotojams patiems ieškoti būdų, kaip pasiekti geriausių rezultatų, skatina jų kūrybiškumą bei suteikia veiksmų laisvę – lengviau prisitaiko prie aplinkos pokyčių“, – paaiškina p. Slumpas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Komentaras

Aurimas Bakas, „WoraPay“ vykdomasis direktorius:

„Lietuvoje vis dar manoma, kad direktyvus vadovavimas duoda daugiau naudos nei kitas kelias, kai darbuotojui leidžiama improvizuojant siekti iškeltų tikslų. Pastebėjau, kad trijų muškietininkų principas – vienas už visus ir visi už vieną – ne tik gražiai skamba, bet tikrai įkvepia darbuotojus. Kai žmonės turi bendrą tikslą, yra emociškai susiję su įmone, dirbdami jie nebežvilgčioja į laikrodį, o stengiasi patys ieškoti sprendimų. Svarbiausia, kad jie išlaisvina savo kūrybos potencialą, nesibaimina siūlyti net netikėčiausių idėjų. Vadovui tereikia darbuotojus nukreipti tinkama linkme. Visgi norint įdiegti tokius vadybos principus reikia ugdyti bendrovės kultūrą. Juk jei daugelį metų direktorius su darbuotojais nebendravo, o vieną dieną ima bičiuliautis, žmonėms tik kils įtarimų, o ne noras bendradarbiauti.“

Patirtis

Sėkmingai dirbantis vadovas vertinamas pagal tai, kaip greitai ir efektyviai jis sprendžia iškilusias problemas. Suprantama, kad iš jo tikimasi vis naujų sėkmės receptų. Šiuolaikiniai vadovai išsiskiria tuo, jog geba prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos ir nuolat taiko neįprastas, o kartais ir ne visiems iš karto priimtinas vadybos priemones.Tinklalapis „Forbes.com“ pateikia pavyzdį, kaip tuometė futbolo komandos „Philadelphia Eagles“ vadovė Susana T. Spencer, pasitelkusi improvizaciją, sugebėjo iš naujo suburti komandą ir užglaistyti nepasitenkinimą.„Vienas mano kaip vadovės uždavinių buvo sumažinti komandos išlaidas. Bene daugiausia lėšų išleisdavome kelionėms lėktuvu. Taigi vienas pirmųjų mano sprendimų buvo pakeisti patogų didelį lėktuvą gerokai mažesniu, bet pigesniu. Nors toks sprendimas buvo naudingas finansiškai – sutaupydavome apie 200.000 USD kasmet, tačiau nujaučiau, kad tiek žaidėjai, tiek treneriai neliks patenkinti. Juk visada, kai vadovybė imasi sąnaudų mažinimo, nesulaukia pritarimo iš personalo. Taigi komandai teko persėsti į mažesnį lėktuvą, kuriame sėdynės buvo gerokai siauresnės, lubos žemesnės ir svarbiausia, vykstant į ilgesnes keliones tekdavo nusileisti tarpiniame oro uoste pasipildyti degalų. Prieš pirmąjį komandos skrydį naujuoju mažuoju lėktuvu ėmiau sukti galvą, kaip nukreipti jų dėmesį nuo nepatogumų ir tam pasitelkiau improvizaciją. Kai po keleto valandų skrydžio lėktuvas ėmė leistis, kad prisipiltų degalų, kenčiau veriančius komandos žaidėjų žvilgsnius, kai šie lipo iš lėktuvo ir patraukė į oro uosto laukimo salę.Palaukiau, kol visi komandos nariai išlips iš lėktuvo ir ėmiausi veiklos. Netrukus prie lėktuvo buvo atvežti keli vežimėliai, pilni ledų, dubenėliai su bananais, riešutais, įvairiais pabarstukais ir pan. Kai žaidėjai ir treneriai, grįžę į lėktuvą, pamatė šią saldumynų laviną – nudžiugo kaip vaikai. Kabino šaukštais ledus, bėrėsi pagardų. Po penkiolikos minučių, kai lėktuvas pakilo, salone buvo neįprastai tylu, visi ramiai mėgavosi saldumynais ir šypsojosi. Ši mano improvizacija tapo komandos tradicija – nusileidus pasipildyti degalų, visi jau laukia ledų fiestos“, – patirtimi dalijasi komandos vadovė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
17:51
Kas šiemet labiausiai motyvuoja Lietuvos darbuotojus

Darbo užmokestis ir stipri komanda yra labiausiai darbuotojus motyvuojantys veiksniai, rodo žmogiškųjų...

Vadyba
15:18
Nuotolinis darbas: kaip motyvuoti, kad tai netaptų mirusių sielų komanda Premium

Dauguma vadovų pritaria, kad visų pirma pats žmogus turi būti motyvuotas, o tada jau galima pagalvoti ir apie...

Vadyba
11:00
Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium 2

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
2022.05.20
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
Vilniuje pradėtos privačios britiškos mokyklos statybos 12

Sostinės Antakalnio mikrorajone pradėtos privačios mokyklos „British School of Vilnius“ naujo pastato...

Statyba ir NT
2022.05.20
Sėskite, du! Neišmoktos projektų valdymo pamokos Premium

Projektas baigtas: vieni laimingi, kiti – nelabai. Nors vis daugiau komandų po visko susėda aptarti...

Vadyba
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Verslo aplinka
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Ispanija ketina suteikti atostogas moterims, kurios patiria didelį skausmą dėl menstruacijų 4

Ispanijos ministrų kabinetas antradienį pritarė įstatymo projektui, numatančiam apmokamas medicinines...

Vadyba
2022.05.18
„Energy cells“ valdybai vadovaus V. Baltuškonis

Energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendinančios bendrovės „Energy cells“ valdybos pirmininku...

Vadyba
2022.05.18
Lietuvos pašto vadovė: reikia ne bijoti prarasti klientus, o rasti su jais dialogą Premium 11

Dėl kritusių pašto paslaugų apimčių Lietuvos paštas, pernai patyrė 6,4 mln. Eur grynojo nuostolio ir planuoja...

Logistika
2022.05.18
„Atvažiuojamasis“ verslas Palangoje: kai kurie vietas vaikams rezervavo dar pernai Premium

Vasaros sezoną pajūryje pradeda ne tik vietinis verslas, bet ir atvykstantieji, kurie, pritrūkę paslaugų...

Gazelė
2022.05.18
Infliacija ir intensyvėjančios audros šalyje: kaip šias rizikas valdyti verslui Verslo tribūna

Pastaraisiais metais Lietuvoje intensyvėjančios audros, nors savo mastu ir neprilygsta uraganams bei...

Regioninis verslas
2022.05.18
LTG profsąjunga: dalį atleidžiamų darbuotojų žada įdarbinti geležinkelių subrangovų įmonės

Valstybės valdoma „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė apie atleidimą įspėjo 1.950 darbuotojų. Artūras...

Logistika
2022.05.17
Psichologiškai pavargęs kolektyvas: kaip kalbėtis su kolegomis ir organizuoti darbą Premium

Rimantė Ribačiauskaitė, „Omnisend“ vykdomoji direktorė, sako, kad prasidėjus pandemijai pajuto poreikį...

Vadyba
2022.05.17
„Sodra“: gimstamumui mažėjant, motinystės išmokų gavėjų skaičius išlieka stabilus

Nors gimstamumas Lietuvoje mažėja, motinystės išmokos gavėjų skaičius išlieka panašus. „Sodros“ teigimu, taip...

Vadyba
2022.05.16
Startuolių komandų formavimas: kaip tinkamai pasirinkti ir nepamiršti nusamdytų talentų Premium

Gegužės 26 d. VŽ organizuojamoje Personalo konferencijoje bus apdovanoti TOP 3 darbdaviai bei antrus metus iš...

Vadyba
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku